Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır

Konusu 'Çocuk Bölümü' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 19 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır Video
  Evde oyun hamuru yapmak tahmininizden cok daha kolay!

  Küçük çocukların ( özellikle 18 ay ve sonrası) hamurla oynaması hem el kasları hem de hayalgücü gelişimi açısından çok önemlidir. Bu yüzden hamur için erken olduğunu asla düşünmeyin. Sizin denetiminizde olduğu sürece, zararsız ve geliştirici bir oyun dur.

  Bugün vereceğim oyun hamuru tarifini denediğinizde bayılacaksınız. Hem çok yumuşak hem de dayanıklı bir tarif. Hamur yapmayı denemeden önce iyi bir tarif bulamayacağımı düşünmüştüm. Klasik tuzla yapılan tarif de nedense tam istediğim gibi sonuç vermiyordu. Bir yandan da oğlum küçük olduğu için hazır hamurları yemesini istemiyordum. Ve sonunda bu tarifi buldum ve şimdi sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Ev Yapımı Oyun Hamuru Tarifi

  Malzemeler:
  1 su bardağı un
  1 su bardağı su
  1/4 bardak tuz
  1 yemek kaşığı sıvı yağ
  2 çay kaşığı tartar
  gıda boyası

  • Tartar sakın gözünüzü korkutup sizi yıldırmasın. Mahallenizdeki aktarda rahatlıkta bulabileceğiniz, aynı una benzeyen ve pastacılıkta kullanılan ucuz bir malzeme. Azıcık alsanız size defalarca hamur yapmaya yetecektir.

  • Gıda boyası olarak ben toz boya almıştımi tuz döker gibi azıcık serptim. Sıvı boya aldıysanız bir iki damla yeterli olacaktır.

  Yapılışı
  Teflon tenceremizin içinde tüm malzemeyi topaklanmadan güzelce karıştırıyoruz. Karışım oyun hamuru na göre oldukça sıvı olacaktır. Kıvamını alması için kısık ateşte karıştırırarak ısıtıyoruz.
  Hamur kıvamina geldiğinde 1-2 dk daha çeviriyoruz böylece içi de iyice katılaşacaktır. Ardından tüm hamuru mermer tezgaza veya yağlı kağıdın üzerine alıyoruz ve 5 - 10 dk soğumaya bırakıyoruz.

  İşte yapılışı bu kadar kolay. Hatta fazla uzun yazdım, benim bu yazıyı yazmamdan daha kısa sürecektir sizin yapmanız.

  Hamuru hava almayan bir saklama kabında muhafaza ederseniz neredeyse 1 sene bozulmayacaktır.

  İyi eğlenceler dilerim...

  Ayrıca başka bir tarifle oyun hamuru yapımı video

   


Sayfayı Paylaş