Evde Ördek Bakımı

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve ot-gu tarafından 24 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Evde Ördek Besleme ve Bakımı, Ördek yavrusunun bakımı nasıl yapılır?

  Beslemesi çok keyifli bir hayvandır. Size bağlanır, peşinizden gelir ve yürürken ritmik bir şekilde ötebilir. Uykusu geldiğinde size sokulup uyumayı tercih eder veya kafasını kıvırıp kanadının altına koyarak tatlı tatlı bir uyku çeker. Sizinle konuşurmuşcasına bik bik öterler yüzünüze bakarak. Yaşam alanını bir çit ile çevirdikten sonra eğer balkonda besliyorsanız buraya kum ve toprak eklemeniz gerekecektir ve de küçük parçacıklar halinde kireç taşı (inceltilmiş mıcır taşı) bulundurun. Ayrıca ördek yüzen bir hayvandır içine su konulan bir leğen mutlaka yerleştirin ve ara sıra suda keyif yapmasına müsade edin. Ancak eklemem gereken bir şey daha yavru ördekler suyu sevmeyebilir ve yüzmek istemeyip sudan çıkmaya çalışabilirlerde..

  1- Ördekler ve su hayvanları olmasına karşın havuzu olmayan kümes, bahçe, kafeslerde beslenebilir bu tür kafeslere leğen veya benzeri bir aletle ördeklerin banyo ihtiyacı karşılanabilir ama eğer yeriniz yeterli ise ördeklerinize yetecek kadar havuz yapılması daha iyi olacaktır.

  2- Yavru ördeklerin ilk iki hafta muhakkak kümeste ya da evinizde yerden bir karış yukarıda bir ampul yakmalısınız. Bu ampul 24 saat yemlenmelerini sağlayacak aynı zamanda da ısınma ihtiyaçlarını karşılayacak.

  3- Çok fazla su ve yem tüketeceklerini asla unutmayın ve yemsiz susuz bırakmayın.

  4- Lapa-ezme gibi yiyecekler yerine ilk altı hafta ördek besi yemi ikinci altı hafta palaz yemi ile besleyin.

  5- Ördek kümeslerini ve bahçelerini yaparken besleyeceğiniz ördek türlerini seçmelisiniz ponpon tepeli, runner, pekin gibi ördekler uçamazlar bunun için bahçelerin üzerlerini tel ile örtmenize gerek yoktur. Ama mandarin, carolin, angıt, suna, gibi ördekler uçucu olduğundan kümes ve bahçelerinizin üzerlerini örtmeniz gerekir.

  6- Ördekler ve kazlar genellikle sağlam yapılı hayvanlardır iklim şartlarına kolay adapte olurlar Besleyeceğimiz cinslerin tek eşli veya birden fazla eşlimi olduğunu öğrenip buna göre beslememiz gerekir.
   


Sayfayı Paylaş