Evde Lepistes Üretimi

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Evde lepistes balığı üretmek isteyenler için şöyle kısaca lepistes balığı özelliklerine ve evde nasıl üretilebileceğine dair değinmek istiyorum.

  Ortak İsim: Lepistes (Guppy)
  Bilimsel Adı: Poecilia reticulata
  Dağıtım: Orta Amerika
  Beslenme: Omnivor(Etçil/Otçul)
  Mizaç: Tüm Akvaryumlarda Barışçıl.
  PH: 6.0 - 8.0
  Sıcaklık: 24C - 30C
  Maksimum Boy: 6 cm

  [​IMG]

  Lepistesler barışçıl ve kolay üretilebilen bir balık türüdür. Doğal ortamlarında, üretim için hiç bir çaba harcamaya gerek yokyur. Doğumdan sonra yavruların yenmemesi için yüzen bitkilere ihtiyaç vardır. Ebeveyler dahil lepistesler yavrularını yiyebilirler.

  Lepistes balıkları canlı doğururlar, yavrulaması ve yavruların büyütülmesi de oldukça kolaydır. Dişi lepistes doğuma yakın, bol bitkili bir akvaryuma ayrılırsa yavruların pek çoğu hayatta kalabilir aksi halde annesi de dahil olmak üzere yavruları, diğer büyük balıklar tüketecektir. Yavru alabilmek için, aquapetlerde satılan özel doğum kaplarından da yararlanılabilir, dişi balık doğumdan bir kaç gün önce o kaba ayrılmalıdır.

  Bir erkek balığa 2 dişi balık düşecek şekilde akvaryuma konulmalıdır. Dişiler yavrularını canlı olarak dogurur ve ayda ortalama 10-50 arası yavru doğurabilir. Yaprak yemi toz haline getirilip beslenirler. Yavrular artemia larvalarıyla beslenilirse çabuk gelisir ve dinç olurlar. Rahatsiz edici balik türleri lepistes dişilerinin düzenli ve sağlıklı yavru yapmalarını engeller. Bitkilendirilmesi iyi yapılmış akvaryumda yavrular saklanabilecekleri için hayatta kalma şansları artar.
   


Sayfayı Paylaş