Evde Fesleğen Yetiştirmek

Konusu 'Nasıl Yapılır?' forumundadır ve EmRe tarafından 24 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Evde Saksıda ve Bahçede Fesleğen Yetiştirme ve Bakımı

  [​IMG]

  Fesleğen nasıl yetiştirilir. İster bahçede, ister tohumu ekip saksıda, ya da pazardan saksısıyla birlikte alarak balkonda fesleğen yetiştiriyoruz. Birkaç damla suyla her hafta makaslaya makaslaya yemeklerde kullanıyoruz. Biz kestikçe fesleğenler alttan daha gür çıkıyor. Fesleğen evlerde pencere önü ya da balkonlara konulan saksılarda da güzel durur. Ayrıca hoş kokusu nedeniyle fesleğen, aşçıların vazgeçemeyeceği baharat türlerinden birini oluşturur.

  Saksıda Fesleğen Yetiştirme: Kim sevmez ki fesleğenin mis kokusunu. Balkonumuzda olmazsa olmazlarımız arasında olabilecek bir bitki de fesleğendir. Çoğumuz fesleğeni satın alırız. Üstelik de pek pahalıya. Saksıda yetiştirilmesi adettendir. Yarı gölgede gürbüz yetişir ve daha uzun dayanır. Aşırı güneşte kısa zamanda çiçeklenir ve bozulur. Yeni ekildiği zaman sık sulanırsa kolayca çürüyebilir. Yetişkin olunca bol su ister. Fesleğenin büyüme esnasında en önemli düşmanı yabancı otlardır. Bu yüzden yabancı otlara dikkat edilmeli ve sürekli temizlenmelidir.

  Fesleğen Hangi Ortamda Yetiştirilir
  İster saksıda ister bahçede yetiştirin fesleğen mutlaka gün ışığı almalıdır. Fesleğen sıcak hava ve güneşi sever. Fesleğen rüzgarda dağınık biçimde savruk şekil alır. turkeyarena Rüzgarsız ortamda ise şekli top gibi şekil alır. Ki makasla düzgün kesim için önerilen de budur.

  Fesleğen Nasıl Sulanmalı: Fesleğen yapralarından değil toğrağından sulanmalı. Yapraklarına su değmemeli. Zira fazla su yaprakları sarartır. Fesleğen susuz kalırsa kurur. Fazla su alırsa da sararır. Su miktarı ve periyodu ise günlük, toprağını ıslatacak kadar olmalıdır.

  Fesleğen Nasıl Toplanır: Saksıda yetiştirilen fesleğeni en üstten (en dış kısımlarından) koparmak yerine makasla uçlarından keserek toplayın. Böylece sonraki yaprakların daha hızlı ve gür çıkmasını sağlarsınız. Fesleğeni sabah toplamak tercih edilmelidir. Fesleğen, saksıdayken ya da bahçedeyken çiçek açana kadar toplanabilir.

  [​IMG]

  Fesleğen Nasıl Kullanılmalı: Genellikle yaprakları tazeyken kullanılır. Kurutulduğunda lezzetini ve kokusunu hızla kaybeder. Yaş olarak pesto sos yapımında, salatalarda, çorbalarda, et yemeklerinde aroma katmak için kullanılır. Kurutulmuş olarak da yine et ve tavuk yemeklerinde, sebze ve çorbalarda baharat olarak kullanılabilir.
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 8 Temmuz 2017

Sayfayı Paylaş