Evde Arap Sabunu Yapımı

Konusu 'Nasıl Yapılır?' forumundadır ve EmRe tarafından 24 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Evde Arap Sabunu Yapım Tarifleri ve Dikkat Edilecek Noktalar

  Evin temizliğinde ve vücut bakımında kullanılan arap sabunu, antibakteriyel ve insektisit (böcek kovucusu) / Fungisit (kriptogamik ve bakteriyolojik hastalıkların önleminde/mücadelesinde kullanılır) özellikleri ile önemli bir temizleyici maddesidir.

  [​IMG]

  Arap sabunu, zeytin yağı, keten yağı, ya da mısır yağı gibi bir bitkisel yağ ve potas kostik (KOH) karışımından yapılır. Doğal ve biyobozunur (hiçbir sentetik kimyasal katkı maddesi içermediği durumlarda) olan bu çok amaçlı temizleyici zemin, mutfak, çamaşır ve bulaşık temizliği için kullanılabilir. Ayrıca birçok klasik ticari deterjanlarla karşılaştırıldığında, daha ekonomiktir. Bahçede suyla karıştırılarak kullanılır.

  Dikkat : Kozmetik amaçlı ya da temizlik için kullanılan arap sabunun reçetesi aynı olmayabilir; temizlik amaçlı arap sabunu daha fazla potas ve hatta bazı kimyasal katkı maddeleri içerebilir. Bahçede, arap sabunu antiseptik ve böcek kovucu özellikleri için kullanılır.

  Arap Sabunu Yapımı

  Doymamış yağ asitleri (ayçiçek yağı hemen alınır ve 70 c derecede ısıtılır. Sonra ısıtma kesilip KOH verilir. Sonra tekrar ısıtılarak 98 c dereceye yükseltilir. Bu sırada köpüklenme olur. Bunu önlemek için bir miktar su katılır. İşlemin sonuna doğru viskoziteyi ayarlamak için % 5 oranında Na2CO3 verilir. Su ile merhem kıvamina getirilir. Tenekelere konarak satılır.

  Arap Sabunu Yapımı Hakkında

  Arap sabunu, bitkisel ve hayvansal yağ asitlerinin potasyum hidroksit ile reaksiyonundan elde edilir. Su içerisine potasyum hidroksit konur ve üzerine yağ asidi ilave edilerek 80 - 90 derecede ısıtılarak kazan içerisindeki karışımın sabunlaşması sağlanır. Arap sabunu imalatı çok kolay bir imalat değildir. Sabunlaşma noktasını iyi bilmek ve karışım içerisinde serbest yağ asidinin kalmaması gerekir. Ortama fazla potasyum hidroksit verildiği zaman bu defa kullanılmayan potasyum hidroksit miktarı karışım içerisinde kalacağı için imal edilen ürünü negatif yönde etkiler.

  Karışıma girecek yağ miktarı ile potasyum hidroksit miktarı kullanılan yağ asidi cinsine göre farklılık gösterir. Bunu birkaç deneme ve yanılma metotu ile çözmek mümkündür. Ay çiçek yağı asidi kullanılacak ise kullanılan yağ asidi miktarının %30 kadar potasyum hidroksit suda çözülür ve üzerine yağ asidi konularak ısıtılmaya başlanır ve sabunlaşması sağlanır.

  Arap sabunu oluştuktan sonra sıcak durumda ambalajlara alınmalıdır. Soğuduktan sonra kazandan almak mümkün değildir ve tekrar kaynatmak gerekir ki bu çok kolay olmaz ve cebinizden giden bir enerji kaybı meydana getirir.
   


Sayfayı Paylaş