Ev Yapımı Uçan Balon Tarifi

Konusu 'Nasıl Yapılır?' forumundadır ve EmRe tarafından 24 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Evde Uçan Balon Kendi Kendine Şişen Balon Tarifi

  Uçam balon yapmak için en kolay seçenek helyum gazı satın almak. Bulabilseniz bile pahalıdır o yüzden bu seçeneği anlatmıyor sadece bilgi mahiyetinde yazıyorum. İlk yöntem biraz tehlikelidir. İkinci yöntem daha kolay ve tehlikesizdir ve çocuklar için daha çok bu yöntemi kullanmalısınız.

  1. yöntem
  Uçan balon için gerekli malzemeler: 10×10 boyutlarında 1mm genişliğinde çinko levha. Nalburlardan edinebilirsiniz veya boş pil varsa onun kabını çıkartın. Pilin saran metal kısım çinkodur. Onu penseyle yardımıyla güzelce ayıklayın. Tabi çinkoyu pilin kömüründen tamamen ayırmalısınız. 5 tane pil yeterli olacaktır.
  500ml (yarım litre) tuz ruhu
  Yarım litrelik (500ml ) boş bir pet şişe

  Yapılışı: çinko levhaları pet şişenin içine girecek kadar parçalara bölün.
  balonu önce kendi nefesinizle şişirinki balon biraz esnesin ve şişik dursun. 5 dakika sonra havasını indirin. Herhangi bir yaralanma olmasın diye elinize bulaşık eldiveni giyin. Yanınıza su alın biraz (ters bir durumda gerekebiilir) veya mümkünse banyoda yapın bu işi.

  Şimdi uçan balonu yapmaya başlıyoruz.
  Çinko parçalarını pet şişenin içine atın ve üzerine tuz ruhunu doldurun. Şişenin tam ağzına kadar doldurmayın 2cm kadar boşluk bırakın. Sonra pet şişenin ağzına balonu takın. Balonu şişenin üzerinden bağlayın ki hava dolarken şişenin ucundan çıkmasın. Balon şişene kadar (yaklaşık yarım saat 45 dakika kadar) bekleyin. Sonra balon şişince pet şişenin ağzından çıkarın ve balonun ağzını bağlayın. Eğer balonun daha hızlı şişmesini istiyorsanız tuz ruhunun içine PERHİDROL (eczane de vardır pahalı değildir.) 2-3 kapak perhidrol koyun asit daha etkili olur.

  Elinizi, ayağınızı, banyoyu güzelce yıkayın. Şayet elinize tuz ruhu falan damlarsa derhal bol suyla yıkayın.

  Balonun içindeki gaz tehlikeli ve yanıcı bir gaz olan Hidrojen gazıdır. Çok dikkat edin, balonu sıcak bir yere yaklaştırmayın. Asla ateşle yaklaşmayın veya ateşe atmayın, patlar!

  2. Yöntem

  İhtiyacımız olan melzemeler, Karbonat, sirke, balon, şişe ve huni.

  Yapılışı; Balonların içine ikişer kaçık karbonat koyun. Bunu huni yardımıyla yapabilirsiniz.

  Daha sonra şişeye bir miktar sirke koyun ve balonu sirkeye takın. Bunu yaparken de balonun içindeki karbonatın şişeye dökülmemesine dikkat edin. Balonun ağzını şişeye bağlayınız ki şiştikten sonra şişeden fırlamasın. Balonunuz yavaş yavaş şişecektir. Yeteri kadar şiştikten sonra da balonu iple bağlayabilirsiniz.  Yazımızın başlığı uçan balon tarifi olsada yukarda anlatılan yöntemlerle yapılan deneylerde balon sadece şişecektir uçma özelliği yoktur. İlla benim balonum uçsun diyorsanız artık bir çok şehirde balon ve parti malzemeleri satan yerler var. Oralardan helyum gazı ile balonlarınızı uçan balon haline getirebilirsiniz. (Yalnız buna dikkat, yalnız helyum balon gazı kullanılmalıdır.) İlla kendim şişireceğim derseniz kullan-at helyum tüplerini öneririm, girin internete rahatlıkla bulursunuz. Alın şişirin.

  Bu arada helyum gazlı lateks balonların havada kalma süresi 8 – 10 saattir. Etkinliğinize yakın saatlerde şişirmenizde fayda vardır.
   


Sayfayı Paylaş