Ev İşleri İle Matematik Becerilerini Destekleyen Oyun

Konusu 'Çocuk Bölümü' forumundadır ve EmRe tarafından 17 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Matematik Becerilerini Destekleyen Oyun Ev İşleri
  Okul Öncesi Çocuklar için Ev İşleri ile Matematik Becerilerini Destekleyen oyun oynayabilirsiniz.

  Ev işleri
  Ev işleri çocukların yeni kelimeleri, komutları nasıl dinleyecekleri ve izleyeceklerini, saymayı ve sınıflandırmayı öğrenmelerine yardımcı olur. Ayrıca ev işleri çocukların fiziksel koordinasyonlarının gelişmesine ve sorumluluk duygusunu öğrenmelerine de yardımcı olur.
  Yapılması gereken çeşitli ev işleri. Örneğin:
  Çamaşır yıkama, asma, toplama
  Bulaşık yıkama, Çöpün çıkarılması
  Yemek masasının hazırlanması
  Toz alma

  Nasıl yapacaksınız?
  Çocuğa birlikte yapacağınız işi anlatın. Bu işin neden yapılması gerektiğini açıklayın. İşi nasıl yapacağınızı ve çocuğun size nasıl yardımcı olacağını belirtin.

  Çocuğa yaptığınız her bir işle ilgili yeni kelimeleri öğretin. Örneğin, önce masa örtüsünü serelim, sonra peçeteleri yerleştirelim, kâseleri koyalım, kepçeyle çorbaları kâselere koyalım” gibi.

  Çamaşır işini birlikte yapmak birçok öğrenme fırsatı yaratır. Kirli çamaşırları birlikte bir araya toplayın, çamaşırların isimlerini söylemesini isteyin: pijamalar, tişörtler, çoraplar gibi. Daha sonra renkliler ve beyazları ayırmasına yardımcı olun.

  Çocuğa çamaşır deterjanını nasıl ölçtüğünüzü gösterin ve deterjanı deterjan gözüne koymasına izin verin. Çamaşırları her birinin ismini söyleyerek makineye çocuğunuz koysun, çoraplardan birinin tekini makineye atmayın, çamaşırları çıkardıktan sonra yıkanmış olan tekini alın ve çocuğunuzdan bir elinde ıslak çorabı, diğer elinde kuru çorabı tutmasını isteyin. Hangisinin daha ağır, hangisinin daha hafif olduğunu sorun.

  Çamaşırları toplarken çocuğunuzdan birbiri ile aynı olan çamaşırları bir arada katlamasını isteyin. Örneğin tişörtler, çoraplar gibi. . “Hangi çorap daha büyük, babanın ki mi, senin ki mi?”, “kaç tane pembe havlumuz var” gibi sorular sorun.
   


Sayfayı Paylaş