Ev Ağı Kurmanız İçin Gerekenler

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 18 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Çok çeşitli ev ağı seçeneği olması satın alma kararlarının zorlaşmasına neden olabilir. Alacağınız donanıma karar vermeden önce kullanacağınız ağ teknolojisine (ağdaki bilgisayarların birbirlerine bağlanma veya birbirleriyle iletişim kurma şekli) karar vermeniz gerekir. Bu makale en çok kullanılan ağ teknolojilerini açıklar ve karşılaştırır ve her biri için gereken donanımları listeler.

  Ağ teknolojileri

  En çok kullanılan ağ teknolojisi türleri kablosuz, Ethernet, HomePNA ve Powerline'dır. Ağ teknolojisini seçerken, bilgisayarlarınızın konumunu ve istediğiniz ağ hızını dikkate alın. Bu teknolojilerin maliyetleri benzerdir. Aşağıdaki bölümlerde bu dört teknoloji karşılaştırılmaktadır.

  Kablosuz
  Kablosuz ağlar bilgisayarlar arasında bilgi göndermek için radyo dalgaları kullanır. En çok kullanılan üç kablosuz ağ standardı 802.11b, 802.11g ve 802.11a'dır. Yeni bir standart olan 802.11n'nin popülerliğinin artması beklenmektedir.

  Hız
  • 802.11b: verileri en fazla saniyede 11 megabit (Mb/sn) hızında aktarır. En uygun koşullarda Internetten 10 megabaytlık (MB) fotoğrafın karşıdan yüklenmesi yaklaşık 7 saniye sürer.
  • 802.11g: verileri en fazla 54 Mb/sn hızında aktarır. En uygun koşullarda Internetten 10 megabaytlık (MB) fotoğrafın karşıdan yüklenmesi yaklaşık 1,5 saniye sürer.
  • 802.11a: verileri en fazla 54 Mb/sn hızında aktarır. En uygun koşullarda Internetten 10 megabaytlık (MB) fotoğrafın karşıdan yüklenmesi yaklaşık 1,5 saniye sürer.
  • 802.11n: donanımın desteklediği veri akış sayısına bağlı olarak, 802.11n teorik olarak 150 Mb/sn, 300 Mb/sn, 450 Mb/sn veya 600 Mb/sn'ye kadar veri aktarabilir.
   Not : Listelenen aktarım süreleri ideal koşullardadır. Donanım, web sunucuları, ağ trafiği koşulları, vb. gibi farklılıklar nedeniyle normal koşullar altında ulaşılmaları gerekmemektedir.
  Olumlu yönleri
  • Kablo olmadığı için bilgisayarları hareket ettirmek kolaydır.
  • Kablosuz ağları kurmak genellikle Ethernet'ten daha kolaydır.
  Olumsuz yönleri
  • Kablosuz, diğer üç teknolojiden genellikle daha yavaştır.
  • Kablosuz ağlar duvar, büyük metal nesneler ve boru gibi malzemelerin oluşturduğu girişimden etkilenebilir. Ayrıca pek çok telsiz telefon ve mikrodalga fırın da kullanım sırasında kablosuz ağları etkileyebilir.
  • Kablosuz ağlar genellikle ideal koşullar altında belirtilen hızlarının yarı hızında çalışır.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Ethernet
  Ethernet ağları bilgisayarlar arasında bilgi göndermek için Ethernet kabloları kullanır.
  Hız : Ethernet, kullanılan kablo türüne bağlı olarak 10, 100 veya 1000 Mb/sn hızına kadar veri aktarımı yapar. Gigabit Ethernet, saniyedeki 1 Gigabit (veya 1000 Mb/sn) aktarım hızına kadar en hızlı aktarımı sağlar.
  Örneğin, en uygun koşullar altında 10 megabayt (MB) fotoğrafın karşıdan yüklenmesi 10 Mb/sn ağda 8 saniye kadar, 100 Mb/sn ağda 1 saniye kadar ve 1000 Mb/sn ağda bir saniyeden az sürer.
  Artıları : Ethernet ağları ucuz ve hızlıdır.
  Eksileri : Tüm bilgisayarlarla hub, anahtar veya yönlendirici arasında Ethernet kablosu olması gerekir; bu ise hem fazla zaman alabilecek hem de bilgisayarlar farklı odalarda olduğunda zor olabilecek bir iletişim demektir.

  HomePNA
  HomePNA ağları bilgisayarlar arasında bilgileri göndermek için varolan ev telefonu kablolarını kullanır.
  Hız : HomePNA 2.0 verileri 10 Mb/sn'ye kadar aktarır. HomePNA 3.0 verileri 128 Mb/sn'ye kadar aktarır.
  Örneğin, en uygun koşullarda Internetten 10 megabayt (MB) fotoğrafı yüklemek HomePNA 2.0 ağında 8 saniye kadar ve HomePNA 3.0 ağında 1 saniye kadar sürebilir.
  Artıları
  -- HomePNA evinizde varolan telefon kablolarını kullanır.
  -- İkiden çok bilgisayarı HomePNA ağıyla bağlamak için hub'a veya anahtara gereksiniminiz olmaz.
  Eksileri : Bilgisayar olmasını istediğiniz her odada bir telefon girişinin bulunması ve tüm girişlerin aynı telefon hattına bağlanması gerekir.

  Powerline
  Powerline ağları bilgisayarlar arasında bilgi göndermek için evdeki varolan elektrik kablolarını kullanır.
  Hız : Powerline ağı verileri 200 Mb/sn'ye kadar aktarabilir.
  Örneğin, en uygun koşullarda Internetten 10 megabayt (MB) fotoğrafı yüklemek Powerline ağında bir saniyeden az sürebilir.
  Artıları :
  -- Powerline evinizde varolan elektrik kablolarını kullanır.
  -- İkiden çok bilgisayarı Powerline ağıyla bağlamak için hub'a veya anahtara gereksiniminiz olmaz.
  Eksileri :
  -- Bilgisayarınızı kullanmak istediğiniz her odada elektrik prizine gerek duyarsınız.
  -- Powerline ağları hattaki girişim ve "gürültü"den etkilenebilir.
   
 3. EmRe Well-Known Member

  Ev ağlarında birkaç donanım türü kullanılır:
  • Ağ bağdaştırıcıları. Bu bağdaştırıcılar (ağ arabirimi kartı veya NIC de denir), bilgisayarları, iletişim kurabilmeleri için ağa bağlar. Ağ bağdaştırıcısı, bilgisayarınızdaki USB veya Ethernet bağlantı noktasına bağlanabilir veya bilgisayarınızdaki kullanılabilen bir Çevre Birim Bileşeni Bağlantısı (PCI) genişletme yuvasına takılabilir.
  • Ağ hub'ları ve anahtarlar. Hub'lar ve anahtarlar iki veya daha fazla bilgisayarı Ethernet ağına bağlar. Anahtarın maliyeti hub'dan biraz fazladır, ancak daha hızlıdır.

   [​IMG]
   Ethernet hub'ı
  • Yönlendiriciler ve erişim noktaları. Yönlendiriciler bilgisayarları ve ağları birbirine bağlar (örneğin, yönlendirici ev ağınızı Internet'e bağlayabilir). Yönlendiriciler ayrıca tek bir Internet bağlantısını birkaç bilgisayar arasında paylaştırmanızı da sağlar. Yönlendiriciler kablolu veya kablosuz olabilir. Kablolu ağda yönlendirici kullanmanız gerekmez, ancak bir Internet bağlantısını paylaştırmak istiyorsanız kullanmanızı öneririz. Internet bağlantısını kablosuz ağ üzerinden paylaştırmak istiyorsanız, kablosuz bir yönlendirici kullanmanız gerekir. Erişim noktaları bilgisayarların ve aygıtların kablosuz ağa bağlanmasını sağlar.

   [​IMG]
   Erişim noktası (solda); kablolu yönlendirici (ortada); kablosuz yönlendirici (sağda)
  • Modemler. Bilgisayarlar telefon veya kablo hatları üzerinden bilgi göndermek ve almak için modem kullanır. Internet'e bağlanmak istiyorsanız modem kullanmanız gerekir. Kablolu Internet hizmeti sipariş etiğinizde bazı kablo sağlayıcıları kablo modem verir (ücretsiz veya ücretli olarak). Modem ve yönlendirici birleşimi aygıtlar da vardır.

   [​IMG]
   Kablo modem

  • Ağ kabloları (Ethernet, HomePNA ve Powerline). Ağ kabloları, bilgisayarları birbirlerine ve hub, yönlendirici ve dış ağ bağdaştırıcıları gibi diğer ilişkili donanımlara bağlar. HomePNA ve Powerline bağdaştırıcıları genellikle haricidir ve bağdaştırıcının türüne bağlı olarak Ethernet ya da USB kablolarıyla bilgisayara bağlanırlar.
  Bu tablo her ağ teknolojisi türünde kullanmanız gereken donanımları gösterir.

  Kablosuz
  Kablosuz ağ bağdaştırıcısı : Ağınızdaki her bilgisayar için bir adet (dizüstü bilgisayarların nerdeyse tümünde yerleşik olarak bulunur)
  Kablosuz erişim noktası veya yönlendirici (önerilir) : Bir
  Ethernet
  Ethernet ağ bağdaştırıcısı : Ağınızdaki her bilgisayar için bir adet (masaüstü bilgisayarların neredeyse tümünde yerleşik olarak bulunur)
  Ethernet hub'ı veya anahtarı (yalnızca birden çok bilgisayarı bağlamak ve Internet bağlantısını paylaşmak istemiyorsanız gereklidir) : Bir (En iyisi 10/100/1000 hub veya anahtardır; ağınızdaki tüm bilgisayarları bağlamaya yetecek sayıda bağlantı noktası olmalıdır)
  Ethernet yönlendiricisi (yalnızca ikiden çok bilgisayarı bağlamak ve bir Internet bağlantısını paylaştırmak istiyorsanız gerekir) : Bir (yönlendiricide tüm bilgisayarlarınız için yeterli bağlantı noktası yoksa ek hub veya anahtara gerek duyabilirsiniz)
  Ethernet kabloları : Ağ hub'ına veya anahtarına bağlı her bilgisayar için bir adet (10/100/1000 Cat 6 kabloları en iyisidir, ancak gerekli değildir)
  Çapraz kablo (yalnızca iki bilgisayarı birbirine doğrudan bağlamak ve hub, anahtar veya yönlendirici kullanmak istemiyorsanız gerekir) : Bir
  HomePNA
  Ev telefonu hattı ağ bağdaştırıcısı (HomePNA) : Ağınızdaki her bilgisayar için bir adet
  Ethernet yönlendirici : Bir, Internet bağlantısını paylaşmak istiyorsanız
  Telefon kabloları : Ağınızdaki her bilgisayar için bir adet (her bilgisayarı telefon girişine takmak için standart bir telefon kablosu kullanın)
  Powerline
  Powerline ağ bağdaştırıcısı : Ağınızdaki her bilgisayar için bir adet
  Ethernet yönlendirici : Bir, Internet bağlantısını paylaşmak istiyorsanız
  Evdeki elektrik kabloları : Ağınızdaki her bilgisayar için bir elektrik prizi

  Varsa, bilgisayarlarınızdaki ağ bağdaştırıcısı türlerini öğrenmeniz iyi olur. Donanımının büyük bölümüne zaten sahip olduğunuz teknolojiyle devam etmeyi seçebilir veya donanımınızı yükseltmeye karar verebilirsiniz. Teknolojilerin birleşimi ortamınız için en iyi biçimde çalışabilir. Örneğin, çoğu kişi masaüstü bilgisayarlar için Ethernet bağlantıları ve dizüstü bilgisayarlar için kablosuz bağlantılar bulunduran bir kablosuz yönlendirici kullanmaktadır.
   

Sayfayı Paylaş