Eurovision Şarkı Yarışması'nda Yunanistan

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 8 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Eurovision Şarkı Yarışması'nda Yunanistan

  Yunanistan 1974 yılından bu yana Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmaktadır. 1975, 1982, 1984, 1986 ve 2000 yıllarında yarışmaya katılmamış, 1999 yılında ise bir önceki yıl son sıralarda yarışmayı bitirdiği için yarışma hakkını kaybetmiştir. Yunanistan ilk birinciliğini 2005’te Elena Paparizou'nun seslendirdiği "My Number One" şarkısı ile kazandı. Ellinikí Radiofonía Tileórasi her yıl yarışma için hazırlıklar yapmaktaydı ve yarışmaları yayınlamaktaydı fakat ekonomik kriz sonucunda kanal kapatılmıştır. yeni Eurovision'la ilgili sorumlulukları üstlenen kanal Néa Ellinikí Radiofonía Ínternet kai Tileórasi olmuştur.

  Yunanistan'ın aldığı birincilik yanında üç tane de üçüncülüğü bulunmaktadır. 2001 yılında Antique grubunun seslendirdiği "Die for You", 2004 yılında Sakis Ruvas'ın seslendirdiği "Shake It" ve 2008’de Kalomira'nın seslendirdiği "Secret Combination" adlı şarkıyla üçüncü olmuştur. Yunanistan, Azerbaycan, Romanya ve Rusya ile birlikte sürekli finale çıkan ülke ünvanını ellerinde bulundurur.

  Yarıfinal uygulaması başlandığı 2004 yılında Yunanistan, Sakis Ruvas'ın seslendirdiği "Shake It" adlı şarkıyla katılmış, Yarıfinal'de 238 puanla Üçüncü olarak finale çıkmış, Finalde ise 252 puanla Üçüncü olmuştur. Yunanistan, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yapılan 2005 Eurovision Şarkı Yarışması'na Elena Paparizu'nun seslendirdiği "My Number One" adlı şarkıyla katılmış, önceki yıl ilk On'da olduğu için direk finalde yarışmış, Final'de 230 puanla Birinci olmuştur. Elena, Yunanistan'ı ilk defa birinciliğe taşımıştır.

  Yunanistan, birincilik zaferinden sonra kendi ülkesinde yapılan 2006 Eurovision Şarkı Yarışması'na Anna Vissi'nin seslendirdiği "Everything" adlı şarkıyla katılmış, önceki yıl ilk On'da olduğu için direk finalde yarışmış, Final'de 128 puanla Dokuzuncu olmuştur. Yunanistan, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapılan 2007 Eurovision Şarkı Yarışması'na Sarbel'in seslendirdiği "Yasu Maria" adlı şarkıyla katılmış, önceki yıl ilk On'da olduğu için direk finalde yarışmış, Final'de 139 puanla Yedinci olmuştur.

  Yunanistan, 2008 yılında Kalomira'nın seslendirdiği "Secret Combination" adlı şarkısıyla katılmış, Yarıfinalden 156 puanla Birinici olarak finale çıkmış, Finalde ise 218 puanla Üçüncü olmuştur. Yunanistan, Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılan 2009 Eurovision Şarkı Yarışması'na 2004'te üçüncü olan Sakis Ruvas'ı "This Is Our Night" adlı şarkısıyla katılmış, Yarıfinalden 110 puanla dördüncü olarak finale çıkmış, Finalde ise 120 puanla Yedinci olmuştur.

  Yunanistan, 2010 yılında Yorgo Alkeos & Friends'in seslendirdiği "Opa" adlı şarkısıyla katılmış, Yarıfinalden 133 puanla İkinci olarak finale çıkmış, Finalde ise 140 puanla Sekizinci olmuştur. Yunanistan, Almanya'nın kenti Düsseldorf'da yapılan 2011 Eurovision Şarkı Yarışması'na Lukas Yorkas feat. Stereo Mike'ın seslendirdiği "Watch My Dance" adlı şarkısıyla katılmış, Yarıfinalden 133 puanla Birinci olarak finale çıkmış, Finalde ise 120 puanla Yedinci olmuştur.

  Yunanistan, 2012 yılında Elefteria Elefteriu'nun seslendirdiği "Aphrodisiac" adlı şarkısıyla katılmış, Yarıfinalden 116 puanla Dördüncü olarak finale çıkmış, Finalde ise 64 puanla Onyedinci olmuştur. Yunanistan, İsveç'in kenti Malmö'de yapılan 2013 Eurovision Şarkı Yarışması'na Koza Mostra feat. Agatonas Yakovidis'in seslendirdiği "Alcohol Is Free" adlı şarkısıyla katılmış, Yarıfinalden 121 puanla İkinci olarak finale çıkmış, Finalde ise 152 puanla Altıncı olmuştur.

  Yunanistan, 2014 yılında katılacaktır.
   


Sayfayı Paylaş