Eurovision Şarkı Yarışması'nda Ukrayna

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 12 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Eurovision Şarkı Yarışması'nda Ukrayna

  Ukrayna ilk kez 2003'te olmak üzere toplamda 11 kez Eurovision Şarkı Yarışması'nda yarışmıştır. Ukrayna, İstanbul'da yapılan 2004 Eurovision Şarkı Yarışması'na Ruslana'nın seslendirmiş olduğu "Wild Dances" adlı şarkısı ile katılmış, yarıfinal'de 256 ikinci olarak finale çıkmış, Finalde de 280 puanla Birinci olarak yarışmayı kendi ülkesine taşımıştır. Ukrayna, ev sahibi olduğu yıl yani 2005 yılında GreenJolly grubunun seslendirmiş olduğu "Razom nas bahato" adlı şarkısıyla katılmış, önceki yıl kazandığı için direk finalde yarışmış 30 puanla Ondokuzuncu olmuş, bu sonuç Ukrayna'nın bu zamana kadar aldığı en kötü sonuçtur.

  Ukrayna, Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılan 2006 Eurovision Şarkı Yarışması'na Tina Karol'un seslendirmiş olduğu "Show Me Your Love" adlı şarkısıyla katılmış, Yarıfinal'de 146 puanla Yedinci olarak Finale çıkmış Finalde de 145 puanla Yedinci olmuştur. 2007 yılında Verka Serduçka'nın seslendirmiş olduğu "Dancing Lasha Tumbai" adlı şarkıyla katılmış, önceki yıl ilk 10'da olduğu için direk final'de yarışmış 235 puanla İkinci olmuştur.

  Ukrayna, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da yapılan 2008 Eurovision Şarkı Yarışması'na Ani Lorak'ın seslendirmiş olduğu "Shady Lady" adlı şarkıyla katılmış, Yarıfinal'de 152 puanla Birinci olarak final'e çıkmış, Finalde de 230 puanla İkinci olmuştur. Ukrayna 2009 yılında Svetlana Loboda'nın seslendirmiş olduğu "Be My Valentine! (Anti-Crisis Girl)" adlı şarkısıyla katılmış Yarıfinal'de 80 puanla Altıncı olarak finale çıkmış, Finalde de 76 puanla Onikinci olmuştur.

  Ukrayna, Norveç'in başkenti Oslo'da yapılan 2010 Eurovision Şarkı Yarışması'na Alyosha'nın seslendirmiş olduğu "Sweet People" adlı şarkıyla katılmış, Yarıfinalde 77 puanla Yedinci olarak finale çıkmış, Finalde de 108 puanla Onuncu olmuştur. Ukrayna 2011 yılında Mika Newton'un seslendirmiş olduğu "Angel" adlı şarkısıyla katılmış, Yarıfinal'de 81 puanla Altıncı olarak finale çıkmış, finalde de 159 puanla Dördüncü olmuştur.

  Ukrayna, 2012 yılında ünlü şarkıcı olan Gaitana'nın seslendirmiş olduğu "Be My Guest" adlı şarkıyla katılmış, Yarıfinal'de 64 puanla Sekizinci olarak final'e çıkmış, Finalde de 65 puanla Onbeşinci olmuştur. Ukrayna, İsveç'in kenti olan Malmö'de yapılan 2013 Eurovision Şarkı Yarışması'na Zlata Ogneviç'in seslendirmiş olduğu "Gravity" adlı şarkı ile katılmış, Yarıfinalden 140 puanla Üçüncü olarak finale çıkmış, Finalde ise 214 puanla Üçüncü olmuştur.

  Ukrayna, 2014 yılında Mariya Yaremçuk'un seslendirdiği "Tick-Tock" adlı şarkıyla katılacaktır.

  Vikipedi, özgür ansiklopedi
   


Sayfayı Paylaş