Eurovision Şarkı Yarışması'nda Polonya

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 8 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Eurovision Şarkı Yarışması'nda Polonya

  Polonya, Eurovision Şarkı Yarışması'na ilk defa 1994 yılında katılmıştır. bu zamana kadar 16 kez katılımı bulunmaktadır. ülkenin aldığı en iyi derecesi ise ilk katıldığı yıl olan 1994 yılında aldığı İkinciliktir.

  Yarıfinal uygulamasının başlandığı 2004 yılında Polonya, Blue Café grubunun seslendirmiş olduğu "Love Song" adlı şarkıya katılmış, önceki yıl İlk 10'da yarışmayı bitirdiği için direk finalden katılmış, Finalde 27 puanla Onyedinci olmuştur. Polonya, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yapılan 2005 Eurovision Şarkı Yarışması'na Ivan & Delfin ikilisinin seslendirmiş olduğu "Czarna dziewczyna" adlı şarkıyla katılmış, Yarıfinalde 81 puanla Onbirinci olarak finale çıkma şansını kaybetmiştir.

  Polonya, 2006 yılında Ich Troje feat. Real McCoy ikilisinin seslendirmiş olduğu "Follow My Heart" adlı şarkıyla katılmış, Yarıfinalde 70 puanla Onbirinci olarak finale çıkma şansını kaybetmiştir. Polonya, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapılan 2007 Eurovision Şarkı Yarışması'na The Jet Set grubunun seslendirdiği "Time To Party" adlı şarkıyla katılmış, Yarıfinalde 75 puanla Ondördüncü olarak finale çıkamamıştır.

  Polonya, 2008 yılında Isis Gee'nin seslendirmiş olduğu "For Life" adlı şarkıyla katılmış, Yarıfinalde 42 puanla Onuncu olarak finale çıkmış, Finalde ise 14 puanla Yirmidördüncü olmuştur. Polonya, Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılan 2009 Eurovision Şarkı Yarışması'na Lidia Kopania'nın seslendirdiği "I Don't Wanna Leave" adlı şarkıyla katılmış, Yarıfinalde 43 puanla Onikinci olarak finale çıkamamıştır.

  Polonya, 2010 yılında Marcin Mroziński ikilisinin seslendirmiş olduğu "Legenda" adlı şarkıyla katılmış, Yarıfinalde 44 puanla Onüçüncü olarak finale çıkma şansını kaybetmiştir. Polonya, Almanya'nın kentlerinden biri olan Düsseldorf'da yapılan 2011 Eurovision Şarkı Yarışması'na Magdalena Tul'un seslendirdiği "Jestem" adlı şarkıyla katılmış, Yarıfinalde 18 puanla Ondokuzuncu olarak sonuncu olmuş, finale çıkamamıştır. Polonya'nın bu sonucu bu zamana kadar aldığı en kötü sonuçtur.

  Polonya, 2012 yılında Ukrayna ile birlikte 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yaptığı için bütçe yetersizliği nedeniyle katılmamıştır. aynı gerekçe ile 2013 yılında da katılmamıştır. Polonya, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılacak 2014 Eurovision Şarkı Yarışması'na yeniden katılma kararı almıştır.
   


Sayfayı Paylaş