Etki Alanı, Çalışma Grubu ve Ev Grubu Arasındaki Fark Nedir?

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 14 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Etki alanları, çalışma grupları ve ev grupları bilgisayarları ağlarda düzenlemek için farklı yöntemler gösterirler. Bunların arasındaki önemli fark bilgisayar ve diğer kaynakların ağlarda yönetilme biçimidir.

  Ağdaki Windows çalıştıran bilgisayarlar bir çalışma grubunun veya etki alanının parçası olmalıdır. Ev ağlarındaki Windows çalıştıran bilgisayarlar bir ev grubunun parçası olabilir, ancak bu zorunlu değildir.

  Ev ağlarında bulunan bilgisayarlar genellikle bir çalışma grubunun ve büyük olasılıkla bir ev grubunun parçasıdır ve iş yeri ağlarında bulunan bilgisayarlar genellikle bir etki alanının parçasıdır.

  Bir çalışma grubunda:

  • Tüm bilgisayarlar eştir; hiçbir bilgisayar diğer bilgisayar üzerinde denetime sahip değildir.
  • Her bilgisayar kullanıcı hesabı kümesine sahiptir. Çalışma grubundaki herhangi bir bilgisayarda oturum açmak için, o bilgisayarda hesabınızın olması gerekir.
  • Bilgisayar sayısı genelde yirmiden fazla olmaz.
  • Çalışma grubu parola korumalı değildir.
  • Tüm bilgisayarlar aynı yerel ağda veya alt ağda bulunmalıdır.
  Bir ev grubunda:

  • Ev ağındaki bilgisayarlar bir çalışma grubuna ait olmalıdır, ancak bir ev grubuna da ait olabilirler. Ev grubu resimleri, müzikleri, videoları, belgeleri ve yazıcıları ev ağındaki diğer kişilerle paylaşmayı kolaylaştırır.
  • Ev grubu parola korumalıdır, ancak parolayı yalnızca bilgisayarınızı ev grubuna eklerken bir defa kullanmanız gerekir.
  Bir etki alanında:

  • Bir veya daha fazla bilgisayar sunucusudur. Ağ yöneticileri, sunucuları, etki alanındaki tüm bilgisayarların güvenliğini ve izinlerini denetlemek için kullanır. Değişiklikler tüm bilgisayarlarda otomatik olarak yapıldığı için, bu durum değişikliklerin yapılmasını kolaylaştırır. Etki alanı kullanıcıları etki alanına her eriştiklerinde bir parola veya başka kimlik bilgilerini vermelidir.
  • Etki alanında bir kullanıcı hesabınız varsa, bir bilgisayarda hesabınızın olmasına gerek kalmadan etki alanında bulunan herhangi bir bilgisayarda oturum açabilirsiniz.
  • Ağ yöneticileri genellikle bilgisayarlar arasındaki tutarlılığı sağlamak istediklerinden büyük olasılıkla bilgisayar ayarlarınızda yalnızca sınırlı değişiklikler yapabilirsiniz.
  • Etki alanında binlerce bilgisayar olabilir.
  • Bilgisayarlar farklı yerel ağlarda olabilir.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  1. Sistem'i açmak için Başlat düğmesini tıklatın, Bilgisayar'ı sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i tıklatın.
  2. Bilgisayar adı, etki alanı ve çalışma grubu ayarları'nın altında, Çalışma Grubu veya Etki Alanı ve ardından da adı göreceksiniz.

   [​IMG]
   Bilgisayar adı, etki alanı ve çalışma grubu ayarları
   
 3. EmRe Well-Known Member

  1. Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni açmak için Başlat düğmesini ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna ağ yazın ve Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni tıklatın.
  2. Ev Grubu yanında Katılmış sözcüğünü görüyorsanız, bilgisayarınız bir ev grubuna aittir.

   [​IMG]
   Ağ ve Paylaşım Merkezi'ndeki Ev Grubu durumu alanı
   

Sayfayı Paylaş