Eşler Arasında Tatbik Edilecek Mal Rejimi Noter

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Eşler Arasında Tatbik Edilecek Yasal Mal Rejimi
  Noterde Eşler Arasında Tatbik Edilecek Mal Rejimi

  4721 sayılı yeni Türk Medeni Kanunu ile Aile Hukuku bölümünde önemli değişiklikler yapılmış, önceki kanunda erkekle kadın arasında eşit olmayan hak ve ödevler getiren hükümler kaldırılarak, yeni ve eşitliğe dayanan hükümler getirilmiştir.

  4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile eşler arasındaki mal rejimleri yeniden düzenlenmiş ve eski yasal mal rejimi olan Mal Ayrılığı Rejiminin yerine, kanunun yürürlük tarihi olan 01 Ocak 2002 tarihinden sonra, aksine sözleşme yapılmadıkça Yasal Mal Rejimi olarak Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi kabul edilmiştir.

  Mal Rejimi: Eşlerin evlenmeden önce sahip oldukları ve evlilik süresince edindikleri (taşınır, taşınmaz mal ve para gibi) malvarlıklarını yönetme, bunlardan yararlanma ve bunlar üzerinde her türlü işlem yapma usullerini belirleyen hukuk kurallarına mal rejimi denir.

  Medeni Kanunumuzda 4 mal rejimi vardır
  • Edinilmiş mallara katılma rejimi, (md 218- yasal mal rejimi)
  • Mal ayrılığı rejimi, (md 242)
  • Paylaşmalı mal ayrılığı rejimi, ( md 244)
  • Mal ortaklığı rejimi (md 256)
  -- Sınırlı mal ortalığı
  -- Edinilmiş mallarda ortaklık

  Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi (Yasal Mal Rejimi)
  Eşler arasında kanunen geçerli mal rejimi edinilmiş mallara katılma rejimidir. Eşler evlilik öncesi veya sonrasında ayrıca bir mal rejmi sözleşmesi yapmamış iseler, aralarında geçerli olacak mal rejimi edinilmiş mallara katılma rejimi olacaktır. Ancak eşlere bu yasal mal rejimini de noterde düzenleme veya onaylama şeklinde mal rejimi sözleşmesi yaparak belirleme ve kanunda belirtilen sınırlarda içeriğinde değişiklik yapabilme yetkisi verilmiştir.

  Katılma rejimi, eşlerin evlenmesi (mal rejimi sözleşmesi ile kanunda sayılan seçimlik rejimlerden birini seçmemeleri suretiyle ) veya daha önce kabul ettikleri mevcut mal rejiminden (seçimlik rejimden ) vazgeçmeleri ve/veya başka mal rejimini seçmemeleri ile başlar.
   


Sayfayı Paylaş