Eskişehir Hakkında Bilgi

Konusu 'İç Anadolu Bölgesi' forumundadır ve hakan788 tarafından 28 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Eskişehir Hakkında Genel Bilgiler

  Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde bulunan bir şehirdir. Öğrenci şehri olarak bilinen Eskişehir Sosyal ve Kültürel zenginlikleri ile de ön plandadır. Şifalı suyu ve Lüle taşı ile ülkenin ön planında bulunur. Lüle Taşının işlenebilen’i sadece Eskişehir de bulunmaktadır. Bir yandan bor madeni Sahasını da Bünyesinde Barındırmaktadır. Şifalı suyu ile yerli yabancı bir çok turiste ev sahipliği yapan Eskişehir, geçim kaynağınında bir çok kısmını bu yönde sağlamaktadır. Demir yolu bakımından da kavşak noktası olan Eskişehir, günde ortalama 70-80 tren seferi ile demir yollarını işletmektedir. Türkiyenin en büyük Organize Sanayisine de sahiptir.

  Yüzölçümü: 13.652 km2.

  İlçeleri: Merkez, Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıççık, Sarıcakaya, Seyitgazi, Sivrihisar.

  Büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Sakarya Bölümü’nde (kuzeyde küçük bir kesimi Batı Karadeniz, güneyde küçük bir kesimi İçbatı Anadolu bölgelerinde kalır) kalan il, ilin merkezi kenttir. 29°06′-40°09′ kuzey enlemleri arasında kalan il toprakları, kuzey-kuzeybatı, kuzeydoğudan Bolu, Bilecik; Ankara’nın Nallıhan ve Beypazarı ilçeleri; doğudan Ankara, batıdan Kütahya, güneyden-güneydoğudan Afyonkarahisar ve Konya illeriyle çevrilidir.

  Yüzey Şekilleri; İç Anadolu Yaylası’nın kuzeybatı uzantısı üzerinde yer alan il topraklarının % 52’si yaylalar, % 22’si dağlar, % 26’sı ovalık alanlarla kaplıdır. İli, kuzey ve güneyden çevreleyen yükseltileri 2.000 m’yi aşmayan dağların arasında akan Sakarya Irmağı ile Porsuk Çayı’nın vadi tabanları ise alçak kesimleri oluşturur. Kuzeyde, doğubatı doğrultulu Bozdağ Sündken Dağları, genelde birinci zaman kökenli şist ve kırılcal kayaç (kristalen) kalkerlerden oluşmuştur. Taştepe (1.685 m), Sündiken Tepe (1.770 m), Türkmen Dağı (1.826 m), Kırkız Dağı (1.302 m) bu dağla üzerindeki başlıca yükseltilerdir. Konya sınırı yakınında Arayıt Dağı (1.819 m) ise, güneyde kuzeybatı-güneydoğu doğrultulu Sivrihisar Dağları’nın en yüksek noktasını oluşturur. Yükseltisi 800-1.000 m arasında değişen Eskişehir Ovası, Çifteler Ovası, üçüncü zamanın ikinci yansında oluşan yeni dönem (neojen) göl tortularıyla kaplı verimli topraklardır. Sakarya Irmağı ve önemli kolu olan Porsuk Çayı, ilin başlıca ırmaklarıdır. Çifteler İlçesi’nin yaklaşık 4-5 km güneydoğusunda Sakarya Irmağı, Sivrihisar Dağları’ndan inen birçok derenin katılmasıyla büyür. Başlangıçta doğu-batı, Ankara, il sınırında keskin bir dirsek çizerek Sarıyar Baraj Gölü’ne kadar kuzey-güney doğrultusunda akan ırmak, Mihalıççık’ ın kuzeyinde Sarıyar Baraj Gölü’nü oluşturduktan sonra batıya kıvrılır. Uzun süre Bozdağ-Sündiken Dağları’ na koşut akışını sürdürür ve Sarıcakaya İlçesi’nin Mihalgazi Bucağı’nın batısında Bilecik’e girer. Kütahya İli’nin güneyinde Murat Dağı’ndan doğan Porsuk Çayı ise, İncesu Köyü’nün kuzeybatısında Kalburcu yakınlarından Eskişehir topraklarına girer. Merkez İlçe’ye kadar, dar ve derin bir vadi içinde akan ırmağın eğimi, bu noktadan başlayarak Sakarya Irmağı ile birleşene kadar büyük ölçüde azalır. İli, Bozdağ-Sündiken ve Sivrihisar Dağları arasında, batı-doğu doğrultusunda kesen ırmak, Eskişehir Ovası’nı aştıktan sonra, Biçer’de Ankara İli’ne geçer. Antik Gordion Kenti yakınlarında Sakarya’ya karışır. Her iki ırmağın da rejimleri düzensizdir. Irmakların suları, kış ve ilkbahar aylarında yağışlara ve dağlardaki kar erimelerine koşut yükselip taşkınlara yol açarken, yaz aylarında büyük ölçüde cılızlaşır. Kenti ve Eskişehir Ovası’nı taşkınlardan korumak, sulamada yararlanmak amacıyla Porsuk ve Sakarya ırmakları üzerinde Porsuk, Sarıyar ve Gökçekaya barajlarıyla çeşitli setler yapılmıştır. Beylikahır’ın kuzeyindeki iki küçük göl dışında, Porsuk Baraj Gölü’nün tümü, Sarı-yar ve Gökçekaya baraj göllerinin bir bölümü il sınırları içindeki başlıca göllerdir.

  İklim ve Bitki Örtüsü; Tipik bir kara ikliminin gözlendiği ilde, kışlar çok soğuk, yazlar sıcak ve kurak geçer. İklimin özelliğinden dolayı, geceyle gündüz arasında sıcaklık farkı yüksektir. Yıllık ortalama sıcaklık 10. 9°C, en soğuk ay ocak (-21.5°C), bugüne kadar ölçülen en yüksek sıcaklık 39.1°C (1952), en düşük sıcaklık -26.3°C’dir. Yıllık ortalama yağış tutarı (378.9 mm), Türkiye ortalamasının altındadır. En fazla yağış düşen aylar, aralık, ocak, mayıs (ortalama 139.3 mm); en az yağış düşen aylar ağustos, haziran ve eylüldür (ortalama 139.2 mm). Yıllık ortalama yağışlı gün sayısının 108.9 gün olduğu ilde, Sivrihisar, Mihalıççık, Sakarya Vadisi yöreleri en fazla yağış alan yerlerdir. Yağışların büyük bölümü kış ve ilkbahar mevsiminde düşer. Kara ikliminin egemen olmasına karşın, Doğu Anadolu illerinin tersine kar yağışlı gün sayısı yılda ortalama 18, ancak karla örtülü gün sayısı oldukça yüksektir (96.5 gün). Rüzgâr yönü, bahar, yaz, güz mevsimlerinde batı, kış mevsiminde doğudur. İl toprakları, İçbatı Anadolu orman alanıyla İç Anadolu bozkırları arasında kalır. İçbatı Anadolu Bölgesi’nde kalan Bozdağ-Sündiken Dağlan ile Türkmen Dağları’nın üzerleri sarıçam, karaçam, kızılçam ve ardıç ağaçlarından oluşan ormanlarla kaplıdır. Bu dağların etekleriyse kurakçıl özellikleri meşeliklerle çevrilidir. İlin güney kesimini kapsayan Yukarı Sakarya Havzası’nın büyük bir bölümünün egemen bitki örtüsünü; İç Anadolu bozkırında kalması ve bu yöredeki ormanların, yerleşmeler, tarım alanları kazanmak amacıyla açılması sonucu üzerlik, devedikeni, geven vb bozkır bitkileri oluşturur. Orman alanları il yüzölçümünün % 22’sini kaplar.

  Ekonomisi; Ekonomi, genelde tarım ve küçükbaş hayvancılığa dayanmakla birlikte, son yirmi yılda Türkiye’nin endüstrileşmiş illeri arasına girmiştir. Tarıma elverişli alanlar, il topraklarının % 94’ünü oluşturmasına karşın, ekili-dikili alanlar ancak % 41.5 oranındadır. Ekili alanların % 89’u tahıl, % 9’u endüstri bitkileri, % l’i baklagil ve % l’i yağlı tohumlar ve yumru bitkiler üretimine ayrılmıştır. Tahıl üretiminde ilk sırayı buğday; baklagillerden nohut, fasulye; yumrulu bitkilerden patates; endüstri bitkilerinden şekerpancarı alır. Sakarya ve Porsuk ırmaklarının sulak vadi tabanlarında yapılan sebze ekiminden, yaprağı yenen sebzeler, baklagil sebzeleri, meyvesi yenen sebzeler, soğansı, yumru ve kök sebzeler elde edilir. Meyvecilik (elma, armut, kayısı, zerdali, vişne, badem) ve bağcılık gelişmiştir. Sarıcakaya, Mihallıçık ve Gün-yüzü ilçelerindeki bağlarda kaliteli üzüm üretilir.

  Hayvancılık ikinci önemli geçim kaynağıdır. Küçükbaş hayvanlardan yünü, sütü ve eti için koyun, yapağı ve tiftiği için tiftik keçisi; büyükbaş hayvanlardan sütü ve eti için inek ve dana yetiştirilir. Kümes hayvancılığı il ve ilçe merkezlerindeki tavuk çiftliklerinde yapılır. Arıcılıkta, son yıllarda kovan sayısındaki düşmeye karşın, verimde artış vardır.
   


 2. hakan788 Well-Known Member

  NASIL GİDİLİR?
  Karayolu: Otogar şehir merkezine yaklaşık 2 km. uzaklıktadır. Bütün Belediye Otobüsleri ile şehrin her semtinden Otogara ulaşılabilmektedir. Ayrıca firmaların özel servisleri de bulunmaktadır. Otogar Tel: (+90-222) 227 88 00 - 227 88 01

  Demiryolu: Eskişehir'in demiryolu ulaşımı'da vardır. İstasyon Tel: (+90-222) 225 55 55

  GEZİLECEK YERLER

  Geleneksel Eskişehir Evi
  Nasrettin Hocanın Evi: Dünya mizah edebiyatında önemli bir yer tutan fıkralara sahip Nasrettin Hoca 1208 yılında, Sivrihisar'ın Hortu Köyü'nde doğmuştur. Eskişehir' in Sivrihisar İlçesi ve Hortu Köyü'nde her yıl Nasrettin Hoca'yı anma şenlikleri ve adına halk edebiyatı seminerleri düzenlenmektedir.

  Müzeler
  Eskişehir Arkeoloji Müzesi
  Adres: Akarbaşı Mahallesi
  Hasan Polatkan Bulvarı No: 86
  Tel : (+90-222) 230 13 71
  Faks : (+90-222) 230 17 49

  Atatürk ve Kültür Müzesi

  Osmanlı Evi Müzesi

  Yunus Emre Müzesi
  Adres: Mihalcık İlçesi Yunus Emre Beldesi
  Yunus Emre Mezar ve Külliyesi
  Tel/Faks : (+90-222) 647 50 31

  Seyitgazi Müzesi
  Adres: Seyyid Battalgazi Külliyesi
  Seyidgazi - Eskişehir
  Tel: (+90-222)671 30 82 - 671 30 38
  Fax: (+90-222) 230 30 17

  Eskişehir Valiliği Lületaşı Müzesi:
  Müzede pipoların yanı sıra lületaşından işlenerek yapılan takılar, hatıra ve kullanım eşyaları ile ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılan heykelcikler yer almaktadır. Müzede ellinin üzerinde sanatçıya ait dört yüz eser sergilenmektedir. Tel: (+90-222) 233 05 82

  Örenyerleri
  Frig Vadisi: Antik kent Eskişehir'e 90 km. uzaklıkta Han ilçesine bağlı olan Yazılıkaya Köyü bitişiğinde yer almaktadır. Vadide Frig Krallığı, Lidya Krallığı ve Pers İmparatorluk döneminde üç ayrı yerleşme evresinin bulunduğuna ilişkin birçok temel ve yapı kalıntısına rastlanmıştır. Diğer yandan, Midas Anıtı'nın çevresinde akropol üzerinde bir kentin varlığına ilişkiler bulgular saptanmıştır.

  Kayalık bir platform üzerine kurulmuş ve Erken Tunç Çağlarında yerleşim görmüş olan Midas (Yazılıkaya) Friglerin dini merkezi olmuştur. Antik şehirde Hitit kültürüne ait kendi stilleri ile yaptıkları kaya kabartmalarına rastlanmıştır. Hititlerden sonra Frig kenti olarak gelişen Yazılıkaya'da Frig kültürüne ait kale duvarları, yerleşim yerleri, kaya kabartmaları, kaya anıtları, su sarnıçları, sunak yerleri, karlıklar, kaya mezarları, basamaklı anıtlar, nişler, antik yollar olmak üzere 33 adet eser bulunmaktadır. Bunlar doğa koşullarından dolayı yıpranmış olsalar da günümüze ulaşabilmişlerdir. Roma ve Bizans çağlarında Frig yapıtlarının çoğu dini amaçlarla tahrip edilmiş, yerlerine kaya barınakları ve kaya mezarları yapılmıştır. Kaya yüzeyine bir tapınağın cephesi biçiminde işlenen Frig kaya anıtları, sembolü, kutsal hayvanı aslan olan Frig dini, tek tanrısı ana tanrıça Kybele'ye adanmıştır. Vadinin ormanlık kısmında, Çukurca Köyü'nden Kümbet Köyü'ne kadar uzanan bölgede 25'e varan anıt, kült anıtları, açık hava ve doğa tapınakları, kale, mezar ve diğer eserler bulunmaktadır.

  Pessinus: Ana tanrıça Kybele'ye ithafen Sivrihisar İlçesi'nin Ballıhisar Köyü'nde kurulmuş bir şehirdir. Tapınak kenti olarak bilinen Pessinus Romalılar döneminde de kutsallığını ve önemini korumuştur. Bugün kente ait stadyum, tiyatro, tapınak, su kanalı ve nekropola ait kalıntılar bulunmaktadır. Antik kentte 1967 yılından beri arkeolojik kazılar yapılmaktadır. Kazıdan çıkan eserler Ballıhisar'daki müzede sergilenmektedir.

  Doryleaum: Helenistik, Roma ve Bizans Çağlarını yaşamış Höyük kentin kuzey bitişiğinde ve Muttalip Köyü'nün doğusunda yer almaktadır. Höyüğe ve eteklerinde yer alan temel hafriyat sırasında çıkarılan Helenistik, Roma ve Bizans Çağlarına ait eserler Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.

  Karacaşehir: Roma ve sonra Bizans Çağı'nda yapılmış, Osmanlılar tarafından takviye edilmiş kale kenti olarak anılan Antik Kent Eskişehir'e 6 km. uzaklıkta, Karacaşehir Köyü'nün güneybatısında yer almaktadır. Günümüzde, kentin müdafaa surları tamamen yıkılmış, yalnızca doğu ve batı girişindeki kulelerden küçük parçalar kalmıştır. Kalenin içerisinde karargah binaları, sarnıç ve sokaklar, ev harabeleri görülmektedir.

  Midas Anıtı: Yazılıkaya platformunun kuzeydoğu yamacında doğuya bakan cephede yer alan anıt bazılarınca Yazılıkaya, bazılarınca da Midas Anıtı olarak adlandırılmıştır. Antik kent adını bu anıttan almıştır. Kentin en önemli yapıtı olan anıt, Frig kaya anıtlarının en görkemlisi, bölgenin ve dünyanın en önemli eşsiz yapıtlarındandır.

  Külliye ve Türbeler
  Kurşunlu Camisi'nin batısında yer alan Şeyh Şahabattin Türbesi ve Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in kayınpederine ait Şeyh Edebalı Türbesi Eskişehir'in önemli türbeleridir.

  Yunus Emre Külliyesi ve Türbesi: Eskişehir Mihalıcçık İlçesi Yunus Emre Beldesi'nde (Sarıköy) dir. Eskişehir-Ankara demiryolu yakınından geçmektedir.

  Yunus Emre bu dünyada yaşayan insanları sevgiye, birlik ve beraberliğe çağıran bir halk aşığıdır. Mezar taşının ön cephesinde yazılı olan "gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz." sözlerinde Yunus Emre'nin yaşam felsefesi özetlenmektedir.

  Seyit Battal Külliyesi: Seyitgazi İlçesinde, 150 metre yüksekliğinde Üçler Tepesi'nin doğuya bakan yamaçları üzerindedir. Bu külliye Seyyit Battal Gazi' ye ithafen yaptırılmıştır (1207 - 1209).

  Korunan Alanlar
  Geyik Alanı
  Yeri: Eskişehir
  Özelliği: 200-400 yaşlarında ve 38-45 m boylarında, düzgün ve dolgun yapıdaki sarıçam ağaçlarından oluşmuş 10,5 hektarlık alan.
  Tesis Tarihi: 03.11.2000

  Mağaralar

  Sarıkaya Mağarası
  Yeri: Eskişehir, Mihalıççık İlçesi, Yalınkaya Köyü

  Eskişehir Mihalıççık yolundan ayrılan Büyüdüz-Sasa-Yalınkaya yönüne gidilerek Yalımkaya köyüne ulaşılır. Yalınkaya'dan Domya deresinin derin kanyonu içerisinden bir saatlik yürüyüşle gidilir.

  Özellikleri: Toplam uzunluğu 591 m. olan mağaranın iki girişi vardır. Birbirine bağlı üç kattan oluşur. Tabanında kum, çakıl ve molozlar bulunan mağaranın alt katı nemli olduğundan damlataşlarca zengindir. Oluşumları devam eden bu damlataşlar sarkıt, dikit, sütün, duvar ve perde damlataşı, damlataş havuzları çoğunlukla siyah ve kahve renklidir. Üst katlar fosil şekildedir. Damlataş yönünden fakirdir.

  Mağaranın soğuk ve nemli bir havası vardır. Üst kat 13ºC, yüzde 80 neme, alt kat 10ºC, yüzde 90 neme sahiptir.

  Mağara, Prehistorik ve tarihi dönemlerde insanlar tarafından kullanıldığını gösteren Çakmaktaşı yongaları seramik ve tuğla parçaları ve insan kemikleri gibi buluntu ve şekillere sahiptir.

  Yelinüstü Mağarası
  Yeri: Eskişehir, Günyüzü İlçesi, Kayakent Beldesi

  Sivrihisar ile Günyüzü Sakarya Nehri arasında uzanan Sivrihisar Dağlarının güneydoğusunda yer alır. Ankara-Eskişehir veya Ankara-Polatlı-Yunak kara yolların Kayakent Beldesine gidilebilir. Mağara Kayakent Beldesinin hemen yakınındadır.

  Özellikleri: Toplam uzunluğu 420 m. olan mağaranın girişe göre son noktanın derinliği -90 m.dir. Mağaranın giriş bölümünün sağ tarafından ayrılan küçük inişleri olan dar bir galeri ile ikinci bölüme geçilir. İri bloklarla kaplı salonun içinde değişik damlataş oluşumları bulunmaktadır. Bu salondan aynı oluşumlara sahip diğer iki faklı salona açılır.

  Yağışlı dönemlerde tavandan damlayan dönemler dışında bütün mevsimlerde kurudur. Eski dönemlerde, bu suları toplamak amaçlı sarnıç ve havuzlar yapılmıştır. İçeride sıcaklık ortalama 20ºC, nem yüzde 70'dir.

  Yelini Mağarası ile benzer özellikler gösteren bu mağarada da uzun dönemler insanlar tarafından kullanıldığını gösteren şekil ve kalıntılar mevcuttur.

  Yelini Mağarası
  Yeri: Eskişehir, Günyüzü İlçesi, Kayakent Beldesi

  Yelinüstü Mağarasının güneyinde yeralan Mağara Sivrihisar ile Günyüzü Sakarya Nehri arasında uzanan Sivrihisar Dağılarının güneydoğusundadır. Mağaraya, Ankara-Eskişehir veya Ankara-Polatlı-Yunak Karayollarından gidilebilir.

  Özellikleri: Toplam uzunluğu 271 m. olan Mağaranın en derin noktası, girişe göre -26 metredir. Damlataş ve tavan düşen iri bloklarla bir çok salon ve odaya bölünen mağara, görünümleri son derece güzel damlataşlar ile kaplıdır. Genel olarak girişten sona doğru sıcaklık azalarak nem artmaktadır. Girişte sıcaklık 25.5ºC, yüzde 45 nem, son salonda 16.1ºC sıcaklık, yüzde 79.5 nem oranına sahiptir.

  Yelinüstü Mağarası ile benzer özellikler gösteren bu mağarada uzun dönemler insanlar tarafından kullanıldığını gösteren şekil ve kalıntılar mevcuttur. Mağara önünde, yamaç ve tarlalarda çakmak taşı, yonga, balta, mızrak uçları bulunmuştur.turkeyarena.net Girişte toprakta değişik alet, kemik, çanak çömlek parçaları bulunmuştur. Salonda ise tuğladan yapılmış derinliği 2 metreyi geçen havuzlar ve sarnıçlar bulunmaktadır.

  Kaplıcalar
  Sarıcakaya - Sakarılıca Termal Turizm Merkezi
  Yeri: İç Anadolu Bölgesinde Eskişehir İli Mihalgazi ilçesindedir.
  Ulaşım: Eskişehir'e 33 km. uzaklıktadır.
  Suyun Isısı: 56°C
  PH Değeri: 7,6

  Özellikleri: Hipertermal, hipotonik bir maden suyudur. Bikarbonat, sodyum, magnezyum, kalsiyum, sülfat, nitrat

  Tedavi Ettiği Hastalıklar: Diabet, şişmanlık, gut gibi hastalıklarda kanda birikmiş unsurları, bu arada şeker ve yağları temizler, asit ürik fazlalığının idrarla atılmasını sağlar, böbrek taşlarının büyümesine engel olur.

  Konaklama Tesisleri: Belediye Tesisleri (150 oda, 400 yatak), Aytaç Turistik Tesisleri ( 20 Oda, 40 Yatak)

  Hava Sporları
  Türk Hava Kurumu Eğitim Merkezi' nin bulunduğu bu kampta dünya standartlarında eğitici ve öğreticilerinin eşliğinde her türlü hava sporunu yapılabilmektedir.

  Kuş Gözlem Alanı
  Türkmenbaba Dağı,Aliken,Balıkdamı,Sarıyar Barajı ve Hamam Dağı Kuş Alanları Eskişehir ilde bulunmaktadır.

  Sakarya Havzası diğer bir kuş gözlem alanı.

  COĞRAFYA
  Eskişehir'in topografik yapısını, Sakarya ve Porsuk havzalarındaki düzlükler ile bunları çevreleyen dağlar oluşturur. Havza düzlüklerini kuzeyden Bozdağ, Sündiken sıradağları, batı ve güneyden ise İç Batı Anadolu eşiğinin doğu kenarında yer alan Türkmen Dağı,Yazılıkaya Yaylası ve Emirdağ kuşatır.

  İlin dörtte birini çam, meşe, gürgen, ardıç, katran ve köknar ağaçlarının oluşturduğu ormanlar teşkil eder. Orman olmayan arazilerde, su kenarlarında söğüt,ahlat ve kavak ağaçlarına rastlanmaktadır.

  Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi'nde olduğundan karasal iklime sahiptir. Yazları sıcak ve kurak,kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir.

  TARİHÇE
  Eskişehir'de (Doryleaum) ilk yerleşim M.Ö.3500 yıllarına dayanır. Şehir Hititlerin, Friglerin, Perslerin, Romalıların, Bizanslıların, Selçukluların ve Osmanlıların hakimiyetine geçmiştir.

  NE YENİR?
  Göceli Tarhana, harşıl, çerkez sofrası, çiğ börek, katlama böreğini yerel yemek çeşitleri arasında sayabiliriz.

  NE ALINIR?
  Lüle taşından yapılan eserler, pipo, takılar yöreden alınabilecek en güzel hatıralık eşyalardır.

  YAPMADAN DÖNME
  Yazılıkaya'yı (Midas Anıtı) gezmeden,
  Sakarıılıca Termal Turizm merkezini ziyaret etmeden,
  Şehrin en ünlü yemeği olan çiğböreğinin tadına bakmadan,
  Lületaşı eserlerinden satın almadan...
  Dönmeyin.
   

Sayfayı Paylaş