Eskiden İnsanlar Bayramlarda Nasıl Eğlenirlerdi

Konusu 'Tarih Sahnesi' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 6 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Eskiden İnsanlar Bayramlarda Nasıl Eğlenirlerdi
  Eski Bayramlarda İnsanlar Neler Yapar Nasıl Eğlenirlerdi

  Bayram deyince hep o eski bayramlar gelir akla. Hani o şirin güzel ve gıcırdayan kağıt şekerler vardı ya, hani o kapıda güler yüzle bekleyen nineler vardı ya, eteğinde sarı leblebi, şeker ve şekerli leblebi verirdi. Biz de ninenin elini öper sevinçle oradan uzaklaşırdık.

  Şimdiki bayramlar neşeli değil, çocukların gülüp oynayıp, kapı kapı dolaşarak şeker toplamaları yok artık. Büyüklerinden bayram harçlığı koparıp, sevinç naraları yok artık. Ya o alınan harçlıklarla yapılan muzurlıklara ne dersiniz hepsi birer birer kayboldular.

  Mantar, maytap, torpiller patlatılır şaka yollu da olsa yakındakiler korkutulurdu. Ama bunlar şimdiler de yok denecek kadar az.
  Acaba çağ bilgisayar çağı da mı ondan çocuklarımız sokaklar dan çekildi. Yoksa ekonomik sıkıntılar mı insanları bu hale getirdi. Tabii ki bunların ekonomik ve sosyal sıkıntıları etkili olmaktadır. Bir de bilgi çağı dediğimiz teknolojik gelişmelerde etkili olmaktadır.

  Hep o kalıp bildiğimiz sözle devam ediyorum. Bizim çocukluğumuzda soğuk sıcak demeden yaz kış sokaklarda çelik çomak, misket, kuyu kazmaca, saklambaç, kaymak ve aklınıza ne gelirse oynardık.Üşüdüğümüzü bilmezdik. Bayram akşamları sabaha kadar eğlenir mevsmine göre oyunlar oynardık. Harçlık toplayabilmek için komşu mahallelere kadar da uzanırdık.
  Ne günlerdi o günler.
   


Sayfayı Paylaş