Eski Tip Nüfus Cüzdanlarının Yenilenmesi

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 15 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Eski Tip Nüfus Cüzdanlarının Yenilenmesi


  İlki, 1298-1320 yıllarında nizamnamelerde "Devlet-i Aliye-i Osmaniye Tezkeresi" olarak adıgeçen, 24x34 ebadında tek yaprak ve eski yazılıdır.

  İkincisi, 1928 tarihinde yürürlüğe girmiş, 32 yapraklı olup, 1928-1929 tarihleri arasında düzenlenenler eski yazı, daha sonrakiler yeni yazılıdır. İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla 31.12.1991 tarihinden itibaren yürürlükten kaldırılmış olup, bu tip nüfus cüzdanlarıyla yapılacak her türlü resmi işlemler geçersiz sayılmaktadır.


  Halen kullanılmakta olan Nüfus Hüviyet Cüzdanı, 01.06.1976 tarihinde yürürlüğe girmiş, tek yapraklı olup, kadınlar için sarı, erkekler için mavi renklidir.


  Nüfus cüzdanlarını bugüne kadar yenilemeyenler hakkında 3669 Sayılı Kanun uyarınca para cezası uygulanmaktadır.


  Nüfus cüzdanlarını yenilemek üzere aşağıda belirtilen belgelerle birlikte Konsolosluk şubesine şahsen veya posta ile müracaat yeterlidir. Bağlı bulunulan nüfus müdürlüğü ile yapılacak yazışmalar sonucunda ilgili şahıs adına yeni tip nüfus cüzdanı düzenlenmesi mümkün olmaktadır. İşlemler yaklaşık iki ay sürmektedir. Nüfus cüzdanı/cüzdanları şahsen alınabileceği gibi adrese posta ile gönderilmesi de mümkündür.
   


Sayfayı Paylaş