Eşinin e-posta Hesabına Girince Tutuklandı!

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve ot-gu tarafından 30 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Tek suçu karısının e-postalarını okumak olan bu adam, bakın nasıl bir cezayla karşı karşıya kaldı...
  Rochester Hills'de yaşayan bir adam, karısının e-postalarını okuduğu için 5 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı.
  Oakland kenti savcıları, Michigan eyaletindeki bir yasaya dayanarak 33 yaşındaki Leon Walker'ın, normalde ticaret sırlarını ve kimlik bilgilerini çalanlara karşı uygulanan bir yasayla yargılanmasını talep ediyor. Adamın suçu ise, eşi Clara Walker ile ortak kullandıkları bilgisayardan, eşinin e-posta hesabına girmiş olması.

  Eşinin şifresini kullanarak, Gmail hesabına giren adam, karısının bir başkasıyla ilişkisi olduğunu öğrendi. Şu anda, 7 Şubatta mahkeme önüne çıkmayı bekleyen Leon Walker, bu ayın başlarında sonuçlanan boşanma davasıyla da karşı karşıya kaldı.

  Uzmanlar, söz konusu yasayı ilgilendiren suçlamanın ilk kez küçük bir olayda kullanıldığını ve suçlamayı kabul ettirmenin zor olabileceğini belirtiyor.

  Ülkede boşanmaların yüzde 45'i bir şekilde e-posta, Facebook ve diğer çevrimiçi kişisel bilgilere müdahale etmekten kaynaklanıyor. Ancak bu davalarda eylem suç niteliğinde olmayıp, sadece boşanma gerekçesi olarak gösteriliyor.

  Olay nasıl gelişti?

  Leon Walker eşinin üçüncü kocasıydı. Suçlamaya sebep olan e-postalar, karısının ikinci eşiyle ilişkisi olduğunu gösteriyordu. Kadının ikinci kocası ise, küçük oğlunun gözleri önünde eşini darp etmekten tutuklandığı için, çocuğun yine aile içi şiddete maruz kalacağından endişe eden Leon Walker gördüğü e-postaları çocuğun babası ve kadının ilk kocası olan adama gönderdi. Çocuğa karşı duyduğu endişeyle yaptığı bu eylem ise adamın tutuklanma gerekçesi oldu.

  2009 yılının Ocak ayında tutuklanan Leon Walker, Oakland kentinde bilgisayar teknisyenliği yapıyordu. "Yapmam gereken neyse onu yaptım." diyerek kendisini savunan Leon Walker, tutuklanmasının ardından kısa bir süre sonra kefaletle dışarı çıkmıştı.

  Oakland savcısı Jessica Cooper iddianame kararını, "Zanlı, şifreyle korunmuş bir hesabı kırdı. Daha sonra e-postaları indirerek bunları kötü amaçlarla kullandı" diyerek savundu.

  Genellikle "kötü amaçlarla" bir hükümet bilgisayarına sızmak veya bir şirketin özel bilgilerini çalmak gibi suçlara karşı kullanılan yasayla yargılanan Leon Walker'ın nasıl bir cezayla karşılaşacağı merak konusu. Söz konusu yasa ticaret sırlarını korumak ve kimlik hırsızlığını önlemek amacıyla hazırlanmış.

  Leon Walker'ın avukatı savunmasını şu sözlerle yaptı: "Bunun, çocuğunun Facebook hesabına giren ebeveynlerin yaptıklarından farkı ne? Eğer yasa bu şekilde değerlendirilirse, birçok anne baba ciddi davalarla karşı karşıya kalacaktır."
   


Sayfayı Paylaş