Eşek Kulağı (mayasıl otu) ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Eşek Kulağı (mayasılotu) ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Mayasıl Otu, Kafes otu, Symphytum officinale

  Eşek Kulağı (mayasılotu) Sığırdiligillerden; çiçekleri beyaz ve menekşeye çalar renkte, yaprakları neşter şeklinde bir bitkidir. Mart-Temmuz ayları arasında toplanıp, kurutulur.

  Yetiştirildiği Yerler: Başta Orta Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar ve Asya’nın ılıman bölgeleri ile Türkiye’nin Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde genellikle nemli çimenlikler ve su kenarlarında yetişir.

  Toplanması Kurutulması: Kökler ilk veya son baharda sökülür. Iyice yikanip temizlendikten sonra boylamasina kesilerek iplere dizilip, havadar bir yerde asilarak kurutulur. Bitkiler ise çiçeklerin olusmasi sirasinda topragin bir kaçsantim üzerinden kesilerek bag’lar halinde havada asilarak kurutulur. Kök ve bitki çok sulu olupönceden 40 - 60 derecede kurutulabilir.

  Faydası:Müzmin ishali keser. Nefes darlığını giderir. Bronşitte faydalıdır. Öksürüğü keser. Ağız, dil ve boğaz iltihaplarını giderir. Mide rahatsizliklari ve kanamalarinda iyi gelir. Balgam söktürücüdür. Bedeni güçlendirici toniktir. Göğsü yumuşatır ve üst solunum yollarını da temizler. Damar ve doku büzücü etkileri nedeniyle iç ve dış kanamalarda iyileştiricidir. Kanı temizler.turkeyarena.com Gastrit, onikiparmakbağırsağı ülserleri, ülserli kolit ve mide çeperinin zayıflaması nedeniyle oluşan fıtıklarda güçlü bir iyileştiricidir.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Eşek Kulağı Otu Nasıl Kullanılır? Bitkinin kurutulmuş kök ve yaprak karışımından -3 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak suda kaynama noktasına kadar ısıtılır. Sonra ateş kısılıp 10-15 dakika daha ağır ağır ısıtma işlemi sürdürülür. Günde üç kere birer bardak içilmelidir.

  Karakafesotu yara temizliği, yanık pansumanı ve cildi yumuşatma işlemlerinde de yararlıdır.

  Felç olan bölgelere lapasi sarildiginda iyi neticeler alinir.
  Varis yaralari, romatizmal kas sismeleri, boyun agrilari ve agrili ameliyat yerleri ile bacak derisindeki iltihaplarinda sicak lapasi çok faydalidir.

  Karakafesotu etkili bir yara iyileştiricidir.

  Uyarı: Çok derin yaralarda karakafesotunun uygulanmasında dikkatli olunmalıdır. Çünkü bitki yaranın üzerinde sağlıklı bir doku oluştururken altta kalan yara apse yapabilir.
   

Sayfayı Paylaş