Erzurumun Tarihi Yerleri, Eserleri, Mekanları

Konusu 'Doğu Anadolu Bölgesi' forumundadır ve hakan788 tarafından 17 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Erzurumun Tarihi Yerleri, Eserleri, Mekanları
  Erzurumun tarihi eserleri, erzurumun tarihi mekanları, erzurumun tarihi güzellikleri, erzurumun tarihi yapıları

  Erzurum Kalesi
  Şehrin ortasında kalan Erzurum kalesinin ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Kalenin varlığın milattan öncesine dayanmaktadır. yapılışından sonraki devirlerde Urartu, Roma, Bizans ve Sasanilerin hakimiyeti altında kalan kale, 11.yy.dan itibaren Türklerin hakimiyeti altına girmiştir. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Erzurumla birlikte Kaleden de söz etmekte ve iki katlı sur duvarlarıyla çevriliş olduğunu, içindede toprak damlı 1700 adet ev olduğunu belirtmektedir.

  İç kale
  İç Kale’nin bu günkü girişi ikinci bir kapıdan sağlanmaktadır. Kale kapısının açıldığı avlu kısmen harap olmuştur. Bu bölümde eskiden hamam, arabalar, savunma odaları bulunmaktaydı.

  Kale Mescidi
  İç Kale’de bulunan mescit, 12yy.da Saltuklular tarafından yapılmıştır. Evliya Çelebi, seyahati sırsında (1610) bu mescitte cemaat bulunmadığını yazmaktadır.

  Saat Kulesi (Tepsi Minare)
  Saat Kulesi ve kesik kule adlarıyla da anılan Tepsi Minare, Erzurum’a hakim konumundaki iç kalenin güney batı köşesinden yükselir.

  Kısmen tahrip olmuş kitabesine göre, Saltuklu hükümdarı Emir Muzaffer Gazi tarafından yapılmıştır. 12.yy. ortalarından kaldığı sanılmaktadır. 16.yy.ın başlarında üst kısmı yıkılan minareye önce 1843, ardından da 1881 yıllarında saat yerleştirilmiş ve saat kulesi haline getirilmiştir. Halk arasında yaygın olarak Saat Kulesi kullanılmaktadır. Minare aynı zamanda gözetleme kulesi olarak ta kullanılmıştır.

  Çifte Minareli Medrese
  Erzurum’un sembolü haline gelen Çifte Minareli Medrese’nin kitabesi olmadığından, gerçek adı ile ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Selçuklu sultanı Alaeddin Keykubad’ın kızı Hundi Hatun veya İlhanlı Hanedanı’ndan Padişah hatun tarafında yapılabileceği düşüncesiyle Hatuniye Medresesi diye adlandırılmaktadır.genel olarak 12.yy sonlarına doğru yaptırıldığı kabul edilmektedir. Sultan 4.Murat tarafından bir süre tophane olarak kullanılan daha sonra kışla olarak kullanılmıştır. Tebrizakapı’daki medrese açık avlu medreselerinin Anadolu’daki en büyük örneğini teşkil etmektedir.Tüm mimari ihtişmına rağmen, süslemeleri yarım kalmıştır. Buna rağmen duvarlarındaki taş oymaları göz kamaştırmaktadır.

  Yakutiye Medresesi
  Cumhuriyet caddesi üzerinde bulunan medrese, taç kapısında bulunan kitabesine göre İlhanlı hükümdarı sultan Olcayto zamanında Gazan han ve Bolugan hatun adına, Cemaleddin Hoca Yakut Gazani tarafından 1310 yılında yaptırılmıştır. 17.yy dan sonra askeri amaçlarla kullanılan medresenin çevresi geçtiğimiz yıllarda temizlenmiş ve ağaçlandırılmıştır. Medrese, bugün İslam eserleri müzesi olarak kullanılmakta ve meraklıları tarafından ilgiyle gezilmektedir. Binanın taş oymalarındaki ustalık, inceleyen herkesi şaşkına çevirmektedir.

  Üç Kümbetler
  Çifte minareli medrese ile ulu caminin güneyinde, eski mezarlık içinde yer alan kümbetlere Üç Kümbetler denilmektedir.

  Emir Sultan Kümbeti
  Üç Kümbetler’in en büyüğüne bu ad verilmektedir. Ne zaman yaptırıldığı kesin olarak bilinmeyen Emir Sultan Kümbetinin 12.yy sonlarına doğru Saltuklu sultanı İzzeddin Saltuk adına yaptırıldığı sanılmaktadır.

  Küçük İki Kümbet
  Üç Kümbetlerin diğer iki ayağını oluşturan küçük kümbetlerin 16. yy dan kaldığı sanılmaktadır.

  Diğer Kümbetler
  Erzurum’da Üç Kümbetler dışında Cimcime sultan, Karanlık, Gümüşlü, Rabia Hatun, Ahi baba, Mehdi Abbas kümbetleri bulunmaktadır.

  Ulu Camii (Kutabey Camii)
  Tebriz kapı semtinde Çifte minareli medresenin kuzey batısında ve çok yakınında yeralmaktadır. Caminin yapılış tarihi kesin olarak belli değildir. Günümüze ulaşmamış kitabesine göre, 1179 tarihinde Saltuklu Hükümdarı Nasreddin Muhammed tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Caminin çeşitli defalar onarımdan geçmesi,mimari yapısının bozulmasına sebebiyet vermiştir. Ulu camii 1629, 1787, 1860 yılları ile 1965-68 yılları arasında önemli onarımlardan geçmiştir. Osmanlılar döneminde Erzurum’da çok sayıda cami ve türbe yaptırılmıştır. Camilerin en önemli özelliği hepsinin tek minareli olmasıdır. son yıllarda Atatürk Üniversitesi ile Yenişehir Semtinde yapılan Solakzade camilerinde çift minare kullanılmıştır.
   


Sayfayı Paylaş