Erzurum Tortum Şelalesi

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 19 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Erzurum Tortum Şelalesi
  Uzundere halkı şelaleye öz Türkçe karşılığı olarak "sudökülen" demektedir. Tortum Gölü gideğinin, gölün kuzey ucu ile Tev Vadisi arasındaki heyelan kütlesini aşarken yaptığı şelale.

  Gideğenin suları burada yatağa yakın dirençli kireçtaşi katmanları üzerinden geçer. 22 metrelik genişlikten 48 metre yükseklikten düşen sular; üstte gökkuşağı, altta koca bir dev kazanı meydana getirmiştir.

  Şelalenin aktığı yerde çok güzel piknik alanları bulunmaktadır. Şelalenin aktığı yerden dipteki dev kazanına demir korkuluklu, çok uzun taş merdivenlerle inip Tortum Çayı'nı ahşap köprüden geçerek Tortum Hidroelektrik Santrali sahasına aynı merdivenlerin karşı tarafındaki ile çıkılmaktadır. Rivayete göre bu merdivenleri şelale tarafından inip, elektrik santrali tarafından çıkanlarda nefes darlığı, kalp rahatsızlığı olmazmış.

  Dev kazanı diye nitelendirilen yerde şelalenin aktığı zamanlarda şelale sularının oluşturduğu yağmur insanları yazın sıcaklığında serinletmektedir.

  Tortum Şelalesine 1952-1960 yılları arasında Hidroelektrik Santrali yapılmış ve ülkemizin elektrik ihtiyacına katkıda bulunmaya başlamıştır.Uzundere ilçe merkezi Uzundere Deresi dere yatağı yanında Yayla Mahallesi orman yolunda bulunan Sudökülen Şelalesi ise 15 metre yükseklikte olup serinletici suyu akmaktadır.turkeyarena.com Yaz aylarında bazen tarım alanları sulanmasından dolayı suları biraz azalmaktadır.
  [​IMG]

  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

 3. pult Well-Known Member

  GamZe

  Fotoğrafları sizmi çektiniz?ayrıca güzel fotoğraflar,biraz ışık patlaması var,ama beğendim.
   

Sayfayı Paylaş