Erozyonun Çevre ve İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 7 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Erozyonun İnsan ve Çevreye Etkileri

  Erozyonun bir çok etkisi bulunmaktadır. Bu etkilerin birleşmesi ise, dünyadaki hayatın sona ermesi anlmına gelmektedir. Meraların yok olması hayvancılığın gerilemesine neden olurken, gelirin azalması ve iş olanağının daralması sonucunu doğurur. Bitki örtüsünün yok olması, erozyonun yanı sıra toprak kayması, taşkın ve çığ felaketlerini artırır. Erozyon sonucu taşınan verimli topraklar, baraj göllerini doldurarak, ekonomik ömürlerini kısaltır. Yeşil örtü ve toprağın elden gitmesi ile ortaya çıkan iklim değişikliği ve bozulan ekolojik denge sonucunda, vahim boyutlarda doğal varlık kaybedilerek ekonomik zarara uğratır. Bitki örtüsü ve toprağın olmadığı bir yüzey, kar ve yağmur sularını emmemediğinden, doğal su kaynakları düzenli ve sürekli olarak beslenemez. Kaybedilen toprak örtüsünün yeniden oluşması için binlerce yıl gerekir.

  Erozyon çevre kirliliğine neden olur. Örneğin çeşitli yerlerden taşınan katı metaryeller göl ve nehir sularını kirleterek buradaki canlıları olumsuz etkilemekte. Ayrıca erozyondan dolayı bitki örtüsü azalır. Bitki örtüsünün azalmasından dolayı havadaki karbondioksit miktarı artar; buda hava kirliliğine neden olur. Erozyondan dolayı doğal denge olumsuz etkilendiğinden çevre kirliliği kaçınılmaz olur.

  1. Verimli tarım alanları azalır.

  2. Toprağın verimi düşer ve çölleşme olur.

  3. Doğal afetlere zemin hazırlar. (toprak kayması, çığ v.b)

  4. Orman alanlarını azaltır.

  5. Doğal hayvan türlerini azaltır.

  6. Verimlilik azalır.

  7. Hayvancılık yapılamaz hale gelir.

  8. Barajlar alivyonlarla dolar ve barajlar yok olma tehlikesi yaşar.

  9. Erozyon bitki örtüsünü bitirir. Bitki örtüsünün olmayışı ise, toprağın yok olması demektir. Toprak ise, yağmur ve kar sularını emendir.turkeyarena Yani her şey mükemmel bir zincir gibi birbirine bağlıdır ve bu zincirin halkalarından bir tanesinin kopuşu, hayatın bitmesi anlmına gelmektedir.

  10. Erozyon sonucu taşınan verimli topraklar, baraj göllerini doldurarak, ekonomik ömürlerini kısaltır.

  Erozyon genelde eğimli yerlerde meydana gelir. Ayrıca bitki örtüsünün az olduğu yerlerde de erozyon çok olur.
   


Sayfayı Paylaş