Erozyonu Önlemek İçin Alınabilecek Tedbirler Nelerdir

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 1 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Erozyonu önlemek için alınabilecek tedbirler nelerdir?
  Erozyon ve Çölleşmeyi Önlemek İçin Alınabilecek Tedbirleri şöyle sıralayabiliriz;

  Erozyon doğal bir süreçtir, bu nedenle de tamamen önlenmesi imkansızdır. Ancak belli yöntemler uygulanarak etkisi ve hızı azaltılabilir yada bir ölçüde de olsa kontrol altına alınabilir. Bu bakımdan ele alınacak önlemler birkaç başlık altında toplanabilir.

  Yeni Tarım Teknikleri Geliştirmek
  Erozyon sorununun çözümü için, tarım tekniklerinde bazı düzenlemeler yapılması gerekir. İyi bir ekim nöbeti, toprakların daha az işlenmesi, kesekli sürüm, anızlı nadas, şeritvari ekim erozyonu azaltmaktadır. Erozyonu önlemek için uygulanacak en önemli yapay önlemlerden biri taraça oluşturmaktır.

  Mera Alanlarında Yapılacak düzenlemeler
  Meralarda besleyebileceği hayvan sayısının üzerinde otlatma yapılmaması ve otların yeni yeşermeye başladığı ilkbahar döneminde otlatmaya son verilmesi, uygulanacak kısa dönemli klasik önlemlerdir. Ancak meralara zarar vermeden hayvancılığımızın da gelişmesi için dünyada uygulanan bilimsel yöntemlerin ülkemizde de benimsenmesi gereklidir. Bu yöntemlerden en etkili olanı, erozyon kontrolünde kullanılan bazı bitki türlerinin mera alanlarına ekilmesidir. Ayrıca mera hayvancılığı yerine ahır hayvancılığına dönüşüm sağlanması da önemlidir.

  Eğitim
  Tüm dünyada erozyonun en büyük sorumlusu insanlardır. insan etkisinin ve zararının olmadığı, bitki örtüsünün bozulmadığı yerlerde erozyondan bahsetmek pek de doğru olmaz. Problemin kaynağı insanlar olduğuna göre, çözüme de buradan başlamak gerekir. Bu konuda yapılması en kolay, en ucuz ve en etkili tedbir doğal kaynakları kullanan insanların eğitilmesidir.
   


Sayfayı Paylaş