Erken Menopoz Tedavi Edilebilir mi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 8 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Erken Menopoz Tedavi Edilebilir mi
  Erken menopoz 35 yaşın altında kadının adetlerinin kesilmesidir. Eğer erken menopoz otoimmün hastalılar yani bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıklar nedeniyle olmuşsa o zaman kendiliğinden de geri dönebilir belki biraz hormonel destekle de geri dönebilir. Ama bunun dışında ki nedenlerle oluşan erken menopoz da tedavi diye bir şey söz konusu değildir.

  Bu hastaların sadece menopozun getireceği ileri düzeyde ki hastalıklar işte kemik erimesinde ki artışlar kalp hastalıklarında ki artışlar gibi artışlardan korumak adına hormon yerine koyma tedavileri yapılabilir. Ama menopozun geri gelmesi diye bir şey söz konusu değildir. Menopozun tedavisi diye bu hastalar belli bir yaşa kadar her ay adet görebilirler ama dışarıdan verilecek desteklerle adet göreceklerdir. Ayrıca yumurtalıklarında da yumurta kalmadığı için bunların kendi yumurtalarıyla çocuk sahibi olmaları da söz konusu değildir.

  Aslında erken menopoz tedavi edilebilir mi diye soruyla karşılaştığımızda aynı soruyla menopoz tedavi edilebilir mi diye de karşılaşıyoruz. Ama menopozu az önce de belirttiğim gibi menopozun tedavisi yoktur. Kadına her ay adet gördürtebilirsiniz dışarıdan hormon vererek rahim içi dokusunu kalınlaştırıp sonra hormonu çekip o dokunun dökülmesini sağlayarak her ay kanamasını sağlayabilirsiniz. Ama bu menopoz tedavisi değildir. Menopozda ki hormon eksikliğinin getireceği kemik erimesi kalp hastalıklarında ki artışlar ya da bir takım başka yaşam kalitesinin bozulması gibi faktörleri biraz düzeltebilirsiniz. Ama menopozun tedavisi her hangi bir ilaçla ya da herhangi bir yöntemle mümkün değildir.
   


Sayfayı Paylaş