Erken Emekliliği Bekleyenlere Müjdeli Haber

Konusu 'Güncel Olaylar' forumundadır ve ot-gu tarafından 7 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Yılda % 5 düşük maaşla erken emeklilik

  Erken emeklilik konusu yeniden gündemde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 5 milyon kişiyi ilgilendiren erken emeklilik konusunda ekonomik dengeleri bozmayacak bir formül arayışında olduklarını dile getirdi. 5 milyon dosya üzerinde maliyet hesaplamalarının yapıldığını belirten Bakan Çelik, "Hazine'ye, Maliye'ye yük getirmiyorsa, taşınabilecekse bu çerçevede çalışıyoruz" dedi.

  6 ayda tamamlanır
  Bugün'ün haberine göre; Çalışmanın bir haftada bitecek bir iş olmadığını da ifade eden Çelik, tamamlanması için 6 ay ömür biçti. Emeklilik şartlarını yerine getirip yaşı bekleyen vatandaşları dinlediklerini anlatan Çelik, sağlık sorunu ile karşı karşıya olan, yaşı nedeniyle iş bulamayan veya maaşının bağlanmasını isteyenlerin olduğunu belirtti.

  Maaşının kısmi yatırılmasını ve daha sonra günü geldiğinde emekli maaşından uzun vadede kesilmesini talep edenlerin olduğunu vurguladı. Bakan Çelik, "Bir emekliye 900 lira vereceksek bunun yerine 600 veya 700 lira vererek mi dengeler bozulmayabilir bunun üzerine çalışma yaptırıyoruz" ifadelerini kullandı. 1999 yılında bir gecede çıkan kanun ile oyunun ortasında kuralın değiştiğinin altını çizen Bakan Çelik, 500 bin kişinin prim gününü doldurduğunu 6 ay, 1 yıl, 5 yıl 8 yıl gibi sürelerle emekliliğini bekleyenler bulunduğunu kaydetti.

  60 milyar liralık yük
  2000 yılından önce sisteme giren 5 milyon kişi bulunduğunu dile getiren Bakan Çelik şunları söyledi: "Emekli sayısı 10 milyon. 'Beni emekli et' diyen 500 bin ama potansiyel 5 milyon. Mevcut emeklinin maliyeti 120 milyar. Yaklaşık 5 milyon kişi 60 milyar yük getiriyor. Ayak üstü karar verilecek bir konu değil."

  Bakanlar Kurulu'na gelmedi
  Bakan Çelik, vatandaşlarla yaptıkları görüşmelerden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in haberi olmadığını ifade etti. Çelik, konunun Bakanlar Kurulu'nda görüşülmediğini sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde yapılan bir çalışma olduğunu vurguladı.
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, erken emeklilikle ilgili tartışmalara, "Yok. Artık bu hataya bir daha düşmeyiz." diyerek son noktayı koydu.

  Erken emeklilik ve vergi affının gündemlerinde olmadığını, bu uygulamaların çocukların geleceklerine zarar vereceğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Babacan, ilk çeyrek büyüme rakamlarının beklentilerin altında kalacağını kaydetti. Büyüme hedeflerinde revize edilmesi gereken bir tablo olmadığını söyleyen Babacan, Kanal İstanbul için çalışmalar başlatacağını sözlerine ekledi.
   

Sayfayı Paylaş