Erkekte Kısırlık Testi Nasıl Yapılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 24 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Erkekte Kısırlık Testi Nasıl Yapılır
  Hormonal Testler: Erkek infertilitesinde hormonal tetkikler ancak semen analizi ya da fizik muayenede bir bozukluk saptanmışsa yapılır. Üreme hormonlarının düzeyleri basit bir kan testiyle saptanabilir. Özellikle semen analizinde sperm saptanmayan erkeklerde yapılan bu tetkiklerin sonuçları nedenin testis kaynaklı olup olmadığı konusunda önemli bilgiler vermektedir. Hormon tetkikleri içinde en önemli olanları Testosteron, FSH ve LH’dir.

  Testisten sperm elde edilmesi işlemi PESA, MESA, TESA, TESE (MIKRO)

  Eğer menide sperm yoksa PESA, MESA, TESA veya TESE uygulanır. Bu işlemlerin hangisinin hastaya uygun olduğuna bir üroloji uzmanı tarafından karar verilir ve bu karar doğrultusunda üroloji uzmanı ve embriyoloji laboratuvarı ile koordineli olarak işlem gerçekleştirilir. Bu işlemlerin hepsi lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

  ERKEK İNFERTİLİTESİNDE YAPILAN TESTLER
  Semen Analizi: Erkek infertilitesinin değerlendirilmesindeki en önemli test mastürbasyon sonrası elde edilen ejakülatın incelenmesine dayanan semen analizidir.

  Hastaların bu analizi yaptırırken dikkat etmesi gereken kurallar şunlardır:
  - Ejakülatın 2-6 gün cinsel perhizi takip eden günde verilmesi,
  - Ejakülatın infertilite merkezi tarafından sağlanacak steril bir kabın içine toplanması,
  - Mastürbasyon yapılırken sperme zararlı olabilecek tükrük, sabun ya da kayganlaştırıcı maddelerin kullanılmaması,
  - Ejakülatın tercihen klinikte veya 60 dakika içinde kliniğe ulaşacak mesafede verilmiş olması,
  - Erkek infertilitesi tanısının konabilmesi için hastanın en az iki ay ara ile yapılmış 3 tetkikinin olması gerekmektedir.

  Testis Tümörleri: Özellikle testis tümörlerinin tedavisi sırasında uygulanan kemoterapi ya da radyoterapi sperm üretimini olumsuz etkilemektedir. Tedavi öncesinde ve sonrasında sperm sayımı yapılması infertilite probleminin belirlenmesi açısından çok önemlidir. Bu gibi durumlarda tedavi öncesi spermlerin alınıp dondurularak saklanmasını öneriyoruz.

  Sistemik Hastalıklar: Yüksek ateşli hastalıklarda testisler etkilenebileceğinden, sperm kalitesi düşmektedir. Karaciğer ve böbrek hastalıklarında ise hormonal denge bozulacağından yine sperm yapımı etkilenmektedir. Diabet (şeker hastalığı), hipertansiyon (yüksek tansiyon) gibi hastalıklar da infertiliteye neden olabilmektedir. Sinir sistemine ait hastalıklar ya da yaralanmalarda da ereksiyon (sertleşme) olmaması veya ejakülasyon (boşalma) olmaması gibi sonuçlar ortaya çıkabileceğinden infertiliteye neden olabilmektedir.

  Üreme sistemi ile ilgili en önemli sistemlerden biri endokrin (hormon) sistemidir. Bu sisteme ait bozukluklar ki bunun en başında üreme hormonlarının salgılandığı hipofiz bezine ait bozukluklar gelir, infertiliteye neden olabilir. Bunların dışında çeşitli genetik bozukluklar, cinsel fonksiyon bozuklukları da infertiliteye neden olabilmektedir.turkeyarena.net Semen analizinin sonuçlarının normal sınırlarda kabul edilebilmesi için en önemli üç kriter sperm sayısı, hareketlilik oranı ve morfoloji (yapısal özellikler) olup, bu değerlerden herhangi birinin ya da tümünün bozuk olması durumunda tedavinin planlanması için gecikmemek gerekir.

  Sperm sayısının 20 milyon/ml, hareketliliğin % 30’un altında olması anormal kabul edilir. Spermin dölleme fonksiyonunu belirleyen en önemli faktör ise morfolojik yapısıdır. Bu parametrenin infertilite klinikleri tarafından değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Morfoloji % 5 normal sınırının altında olanlar tedavi seçeneğinin düzenlenmesi açısından değerlendirilmelidir.
   


Sayfayı Paylaş