Erkekte Kısırlık Nedenleri, Sebepleri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 13 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Erkekte Kısırlık Nedenleri
  Erkekte görülen kısırlık sebepleri çok çeşitlidir. Başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz:

  Sperm Yollarında Tıkanıklık: Erbezleri normal sperm (erkek üreme hücresi) imal ettikleri halde, sperm çıkış kanalları kapalı olduğu için erkek kısırlaşmıştır. Kanal tıkanıklığının sebepleri ağır geçen ateşli hastahklar, bel soğukluğu, verem ve tümörlerdir.

  Hormon Düzensizliği: Erkeğe has cinsiyet özelliklerini ka­zandıran hormonların bir görevi de sperm ve meni üretmektir. Hormon salgılayan bezlerde ve bu bezlere beyinden emir getiren sinirlerde bir ârıza olduğu takdirde sperm ve meni üretimi aksa­yacak, erkek kısırlaşacaktır.

  Erbezi Yokluğu: Bazı erkek çocuklarında, anneye bağlı bir hastalık sebebiyle, doğuştan erbezleri yoktur. Bazan, erbezleri üst kanallarda kalarak torbaya inmemişlerdir. Doğumdan hemen sonra, anneler, erkek bebeklerin erbezlerini kontrol etmeli; torbaya indiklerinden emin olmalıdır. Vaktinde farkedilen erbezi anor­mallikleri, cerrahi müdahale ile, kolayca torbaya indirilmektedir.

  Meslek Hastalıkları: Uzun zaman kurşun ve benzol gibi ze­hirli madde buharlarının teneffüs edildiği mesleklerde kısırlık gö­rüldüğü gibi; fazla dozda radyasyona maruz kalanlarda da kısır­hk görülmektedir.

  Ağır Beslenme Bozuklukları: Yeterli gıda alamayanlarda ge­lişme bozukluklarına bağlı olarak kısırlığa yolaçan cinsiyet bo­zuklukları da meydana gelmektedir.
   


Sayfayı Paylaş