Erkeklerde Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Konusu 'Erkek Bölümü' forumundadır ve EmRe tarafından 9 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Erkek tipi saç dökülmesi nasıl tedavi edilir
  Saç dökülmesi tedavi yöntemleri

  Günümüzde Türkiye insanının en çok yaşadıkları durumlardan birisi hiç kuşkusuz saç dökülmesi olayıdır. Saç dökülmesi, genetik olabileceği gibi kişisel faaliyetlerin de etkisi ile ortaya çıkabilir. Bu durumlar genellikle kişiden kişiye değişmektedir. Erkeklerde genellikle genetik saç dökülmeleri gözlenirken bayanlarda ise vücutsal etkenlerden kaynaklanan saç dökülmeleri olmaktadır. Ancak her ne sonuç çıkarsa çıksın saç dökülmesi en çok erkeklerde gözlemlenen bir durumdur. Erkeklerde saç dökülmesini önleme yolları konusuna değinmek istiyoruz. Uzman doktorlardan edindiğimiz bilgiler ile sizleri aydınlatmak istiyoruz.

  Erkeklerde en çok genetik saç dökülmeleri görülmesinden dolayı anne ve babanızdan aldığınız genlerin bir kodlanması sonucu ortaya çıkan dökülmelerdir. Erkeklik hormonuna bağlı olarak saçlar çeşitlilik göstermektedir. Erkeklik hormonu babadan alındığı için genetik durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle genetik dökülmelerde saç dökülmesini önleme gibi bir durum söz konusu dahi değildir ve olamaz. Ancak saç dökülmesinin ilk evrelerinde bir plastik uzmanı veya dermatologa başvurursanız bu durumun önüne geçebilmeniz mümkündür. Bu durumlar içerisinde genetik dökülmeleri saymıyoruz.

  Doktorların uyguladığı plastik cerrahi literatüründe iki adet tedavi yöntemi bulunmaktadır. İlaçsal ürünler ile gerçekleştirilen bu tedavilerin sonucunda saç dökülmesini biraz daha geciktirme olanağına sahip olabilirsiniz. Saçlarınızın döküleceği varsa elbet dökülecektir. Ancak bu tedavi yöntemleri ile genç yaşlarınızda kendi saçlarınızı muhafaza etmeniz sağlanabileceği gibi uzun bir süre saç dökülmesi sorunu yaşamayacaksınız. Bu tedavi ilaçlarından birisi direkt olarak kafa derisine uygulanan spreylerdir. İçerisinde bulunan çeşitli aminoasit maddeleri ile saç diplerinin geçici bir süre için sertleşmesini ve saçların dayanıklı olmasını sağlayacaktır. Buda saç dökülmesinde geciktirici bir etken olacaktır.

  Diğer tedavi yöntemi ise ağızdan alınan haplardır. Bu haplar, testosteron hormonunun karşıtlığı olan dehidrotestesteron maddesi içeren haplardır. Bu haplar ile saçlarınızın dökülmesini engelleyebilirsiniz. Bu tedavi yöntemleri dışında sokaklarda yada televizyonlarda gördüğünüz hiçbir ürün, saç dökülmesine direk olarak müdahale edebilecek ürünler olmamakla birlikte çoğu üründe aksine daha hızlı saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle saçlarınız dökülürken plastik cerrahi uzmanlarından yardım alırsanız bu durumun önüne çok kesin bir şekilde geçmiş olacaksınız..

  Saç dökülmesine bitkisel tedavi
  Aşağıdaki bitki yağlarını eşit ölçüde karışıtırın:

  - susam yağı
  - çam yağı
  - sarımsak yağı
  - ısırgan yağı
  - badem yağı
  - zeytinyağı

  Gece uyumadan önce saçınıza hafifçe masaj yaparak bu yağdan sürün. sonra başınıza bone takarak yatın. Sabah kaltığınızda ise saçınızı yıkadıktan sonra durulama aşamasında 1 litre su içerisine 1 bardak üzüm sirkesi koyup bunu saçınıza uygulayın. Bu işlemi birinci hafta hergün. ikinci hafta iki günde bir. üçüncü hafta ise üç günde bir uygulayın.

  Minoxidil
  Minoxidil’in androgenetik saç dökülmesi nedeniyle küçülmüş olan kıl köklerini büyülterek ve yeniden kuvvetlendirerek etki yapar. Ayrıca kılların büyüme fazını süre olarak uzatarak, belli bir uzunluğa gelmeden dökülmesini engellemektedir. Minoxidil ilk defa damar genişletici etkisi nedeniyle kullanılmaya başlanmış, kıllanmayı artırıcı etkisi gözlenince saçsızlık tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Damar genişletici etkisi ile saçlı derideki kan akımını artırdığı için mi yoksa direk bir etki olarak mı ortaya çıktığı tartışılmalıdır. %2 ve %5’lik konsantrasyonlar halinde piyasada mevcuttur.

  Minoxidil su, alkol ve glycol karışımının içinde, saçsız bölgeye sürülen bir losyon olarak kullanılmaktadır. Minoxidilin
  -Bazı ilaçlarla birlikte,
  -Bazı beslenme bozukluklarında,
  -Kanser tedavisi sırasında,
  -Hipotrioidide,
  -Hamilelikte ve emziren kadınlarda,
  -50 yaşın üzerinde kullanılması sakıncalıdır.
  Minoxidil istenmeyen bölgelerde kıllanma yapabilir. Üretici firma Minoxidilin alın bölgesinde değil, tepe bölgesindeki saç dökülmelerinde daha etkili olduğunu bildirmektedir. Ayrıca ilacın en az 4 ay kullanılmadan gerçekten faydalı olup olmayacağının bilinemeyeceğini de bildirmişlerdir. Minoxidilin mevcut saçların dökülmesini önleyici ve zayıf olanları kuvvetlendirici bir etkisi vardır.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Spironolakton (Aldactone® )
  Spironolakton yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır. Ancak bazı sınırlı sayıda araştırmalarsa saç dökülmesini önlediği tespit edilmiştir. Birincil olarak saç dökülmesi tedavisi için önerilen bir ilaç değildir.

  Azeleik Asit (Azelex®, Skinoren® )
  Azelaik piyasada %20lik krem formunda bulunan ve sivilce tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Yan etki olarak kıllanmayı artırdığı tespit edildiğinden saç dökülmesi tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Yan etki olarak deride döküntü, dermatit ve deri renginde açılma gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları gözlenmektedir.

  Cimetidine (Tagamet® )
  Cimetidine mide asit salgısını azalttığı için ülser tedavisinde kullanılır. Yan etki olarak kıllanmayı artırır.

  Tretinoin (Retin-A® )
  Tretinoin akne ve bazı başka cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu endikasyonlarının yanında saçın damarsal ve hücresel gelişmesini sağladığı için saçsızlık tedavisinde de kullanılabilir.Yan etki olarak deri renginde değişiklik ve derinin ışığa hassasiyetine neden olur.

  Ketokonazol (Nizoral® )
  Ketokonazol mantar enfeksiyonlarında kullanılan bir ilaçtır. Krem, şampuan ve tablet formları vardır. Krem veya şampuan formlarını saça herhangi bir etkisi yoktur. Tablet formunun ise testosteron üretimini azaltıcı anti-androjen etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Aşırı kullanım ve hassasiyet sonucu karaciğer yetmezliği yapabilir.

  DIANE 35®
  Bir doğum kontrol hapıdır. Vücutta kıllanma yapar. Kadınların vücudunda az miktarda bulunan erkeklik hormonlarını bloke eder. Erkek tipi saç dökülmesi olan kadınlarda bu ilaç kullanılabilir. Sarılık, migren, kaşıntı gibi yan etkileri vardır.

  Flutamide (Eulexin ®)
  Prostat kanseri gibi bazı hastalıkların tedavisi için geliştirilmiş bir ilaçtır. Hücrelerde androjen moleküllerinin bağlanmasını engeller.

  Yılan Yağı
  %40'ı yılan yağı olan ve doğal maddelerden yapılmış yılan yağı saç dökülen alana sürülür. 3 saat sonra yıkanır.
   

Sayfayı Paylaş