Erkekler Nasıl Cilt Bakımı Yapabilir

Konusu 'Erkek Bölümü' forumundadır ve EmRe tarafından 29 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Erkeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

  Cilt bakımı her bireyin yapması gereken bir bakımdır. Çünkü cildimiz sahip olduğumuz en büyük organımızdır. Artık büyük kozmetik ürün üreticileri bayanlara özel olarak ürettiği cilt bakım ürünlerinin erkekler için olanlarınıda üretmeye başladılar.

  Cildine özen göstermekte olan erkeklerin 18 yaşından sonra cilt bakımına dikkat etmeleri gerekmektedir. Cilt bakımı cildin nem oranının koruyup cildin erken kırışma ve yaşlanmasına engel olur.

  Erkek bakımı deyince akla ilk gelen tıraştır; çünkü tıraş, çoğu erkek için daha genç, daha yakışıklı ve temiz görünme anlamını taşırken, bir yandan da cilt bakımı için büyük önem taşır. Pürüzsüz bir tıraş ve nemlendirilmiş yumuşak bir cilt, her erkeğin sahip olmak isteyeceği bir görüntüdür. Erkeklerin cildi kadınların cildine oranla daha kalın ve dayanıklıdır. Fakat erkek cildi sakal ve tıraş yüzünden daha çok yıprandığından, bakımına daha da önem gösterilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda tıraş esnasında ve sonrasında oluşabilecek yaralanma ve tahrişler de hem istenmeyen bir görüntüdür hem de acı verdiğinden uygun yöntemlerle tedavi edilmelidir.

  Doğru tıraş
  Tıraş olmayı herkes bilir; fakat herkes doğru tıraş olamaz. Sakal keseceğim derken kesik içinde kalmamalısınız. Öncelikle makine tıraşından vazgeçmeli ve ıslak tıraşa yönelmelisiniz. Jiletle yapılan ıslak tıraş hem cildi pürüzsüz yapar hem de canınızı yakmaz.
  • Sıcak bir duştan sonra ya da yüzünüzü bol ılık suyla yıkadıktan sonra tıraş olun. Böylece sakalınız yumuşar ve cilt gözenekleriniz açılır.
  • Sıcak su ile durulanmış cilde, tıraş kremi veya tıraş köpüğünü iyice yayarak masaj yapın. Tıraş köpüğü kullanılıyorsa ayrıca fırça kullanmak gerekmez. Köpük ıslatılmış avuca sıkılarak yüze yayılır.
  • Mutlaka gliserin bazlı bir tıraş köpüğü kullanın. Mentollü olanlar sakalınızı sertleştirir ve gözeneklerinizi kapatır.
  • Sakallarınızı ters yönde kesmeyin, her zaman kılların uzadığı yöne doğru tıraş olun. Aksi taktirde kıl dönmesi ve batık sorunu yaşayabilirsiniz.
  • Tıraş olacağınız jilet bıçağının temiz olmasına önem gösterin.
  • Çene ve boynun en son sırada tıraş edilmesi gerekir. Böylece su ve köpük, sakalların en sert olduğu bu bölgeleri yumuşatmak için cilt üzerinde daha uzun süre kalır.
  • Tıraştan sonra kolonya ya da alkollü after-shave’ler kullanmayın, bunun yerine alkolsüz nemlendiriciler kullanın. Böylece cildiniz beslenir ve yumuşar.

  Ciltlerin bazıları sadece nemlendirici kremi parmak masajıyla sürülmesi yeterli olur. Yaşlanan ya da sorunlu olan cilt türleri için de yüz maskesi ya da özel yüz masajı gerekebilmektedir.

  Yüzü her gün nemlendiren, haftada bir kez peeling yapan ve genel bakım şartlarına uymakta olan erkeklerin cildi uzun süre sağlıklı ve genç kalır, yüzü daha canlı ve hoş görünmektedir.

  Bakım kürleri
  Normal ve karma ciltler için 10’ar ml soya yağı ve Hint yağı, 20 ml badem yağı ve 30 ml zeytinyağı iyice karıştırılarak şişeye konur. Bir pamukla yumuşak dokunuşlarla yüzünüze ve boynunuza yedirdiğiniz maskeyle cildinizin doğal temizliğini sağlayabilirsiniz. Yağlı ciltleri temizlemek için 1 yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı susam yağı ve 3-4 damla limon suyunu iyice karıştırıp krem kıvamina getirin. Elle yüze ve boyna sürüp 10 dakika bekleyin, sonrasında da ılık suyla durulayın. Cildinizi derinlemesine temizleyip siyah noktaları gidermek için limon peelingini kullanabilirsiniz. 2 yemek kaşığı ince rendelenmiş limon kabuğu, 2 yemek kaşığı yulaf unu ve 6 yemek kaşığı dolusu buğday kepeği iyice karıştırılır ve biraz da su eklenerek lapa haline getirilir. Dairesel hareketlerle 2-3 dakika boyunca cilt temizlenir, sonra ılık suyla yıkanır.
   


Sayfayı Paylaş