Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Konusu 'Erkek Bölümü' forumundadır ve EmRe tarafından 9 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Erkekler İçin Cilt Bakımı Önerileri
  Erkekler İçin cilt bakımı tavsiyeleri, Bakımlı Erkekler İçin Erkek Cilt Bakım Önerileri

  Erkekler 'bize yakışmaz öyle eğilip büğülmek' diyerek işin içinden çıkamıyorlar artık. Cilt ve vücut bakımının önemini fark ediyorlar.

  Hâlâ direnen varsa bilemeyiz, ‘saygı duyarız!’ Ama pek çok erkek tıpkı bayanlar gibi, karşı cins için değil ‘kendileri’ için bakım yapmanın ve giyinmenin keyfini fark etmiş durumda. İşin keyfi de bir yana iş dünyası erkekler için sürekli bir rekabet cangılına dönüşüyor giderek. Ve bu atmosferde giyim de, bakım da, temizlik ve özen de rekabetin bir parçası olarak, son derece önemli unsurlar olarak karşısına dikiliyor aktif beylerin. Bu hafta, cilt ve vücut bakımından bir centilmen olarak yaşamanın püf noktalarına değiniyoruz. ‘Metroseksüel olmanın yollarını’ filan gösteriyor değiliz; sözümüz dinç görünmeye önem veren, aktif ve fakat zearafeti elden bırakmayan iş dünyası beyefendilerine...

  1. İlk önce şunu unutmamalıyız, erkekler de kadınlar gibi yüz ve vücut bakımına özen göstermeli. Demiyoruz ki makyaj yapın sokağa çıkın; ama belli ölçüde bakımlı olmanız, erken yaşta yüz kırışıklıklarını ve cilt sarkmalarını önleyeceği gibi, katıldığınız toplantı ve davetlerde “temiz” görüntü elde etmenizi sağlayacaktır.

  2. Her sabah yüzünüzü yıkarken, suyun ılık olmasına dikkat edin, böylelikle tıraş olmadan önce cildinizdeki gözeneklerin tıkanmasını önleyerek, kıl köklerinin yumuşamasını sağlarsınız. Mümkünse kozmetikçilerden belli markaların “erkek serilerinden” edinmelisiniz. Örneğin, Clarins markası bitkisel içeriği ile sadece erkeklere özel, tıraş öncesi ciltlerini yıkamaları gereken bir “yüz temizleme jeli” çıkarmış. Bu sayede kıl köklerine kadar kirden arınmış bir cilde sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda tıraşa hazırlık yapmış oluyorsunuz.

  3. Yine tıraş sonrası yüzünüzdeki kızarıklığı alması ve cildi yatıştırması için bir krem de var, rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu arada tıraş konusunda bir ayrıntıya dikkat etmeli. Cildimiz erkek, kadın fark etmez her gün ölü deri üretir, yani ölü hücrelerin cilt yüzeyine çıkması sonucu cildimizin nefes alması hele bu hava kirliliğinde pek de mümkün olmaz. Her tıraş olduğunuzda “peeling” yapmış oluyor ve ölü deriden arınıyorsunuz. Tercihini “kolonyadan” yana kullananlar anlık ferahlık hissine kavuşsa bile cildin erken yaşta kendini bırakmasına sebebiyet verirler. Ancak belli bir derecede, piyasaya sürülen “tıraş sonrası losyonları” cilde uygun olabilir.

  4. Eğer 35 yaşına merdiven dayadıysanız veya sürekli bilgisayar önünde iş yapanlardansanız göz çevresi gibi nazik bir bölgeyi rahatlatan ve ince kırışıklıkları açan bir krem sizi dinç gösterecektir. Eğer 40 yaşın üzerindeyseniz sağda solda bulduğunuz el kremlerini yüzünüze sürmeyi bırakın; “lifting” etkisi olan bir gündüz kremi tercih edin. Böylece ileri yaşlarda çene ile boyun arasındaki bölgenin sarkması veya kilo alımından doğabilecek yanak ve çene bölgesindeki sarkmaları geciktirmiş olursunuz.

  5. Gece bakımına gelince, yatmadan önce cildi kirden ve siyah noktalardan arındıran, sabahları da kullandığınız kir ve sebum gideren ve ılık su ile kullanılması gereken yüz temizleme jelleri işinizi görür beyler. Yatmadan “E” vitamini içeriği olan bir yüz kremi sizi ertesi güne hazırlar. Bu tip kremler uykudan kalktığınızda oluşan, yorgunluk izleri de sayılan “göz altı torbalarından” kurtulmanızı sağlamaktadır.

  Sıra geldi vücut bakımına
  6. Ne zormuş öyle değil mi bu bakım çekim işleri? Kaytarmaca yok. En önemli kısma geldik. Bir kere koku yapabilecek olan bölgelerinizdeki tüylerden kurtulma konusunu hafife almaktan vazgeçmeli. Her sabah alacağınız bol köpüklü bir duş, hem yeni günü ferahlıkla karşılamanıza yardımcı olacaktır hem de gece boyunca üretebileceğiniz bakterilerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Kol altı deodorantı olarak transparan yani renksiz jel veya stick biçimdeki ürünleri tercih edin. Önemli olan kokulu bir deodorant değil, kokuyu önleyen bir ürün.

  7. Ellerinize gelince, her gün, ihtiyacınız olduğu kadar el kremi kullanmayı unutmayınız.

  8. Ayak bakımı için bir ponza taşı edinin ya da kozmetikçilerden ayak törpüsü satın alın ve ayaklarınızın altını, banyodan çıkıp kuruladıktan sonra hâlâ nemli iken ponza taşı ile ovarak sertleşmiş kısımların atılmasını sağlayın. İşlemden sonra yumuşatıcı bir krem sürmeyi unutmayın. Eğer ayaklarınızda terleme varsa, ya çok sıcak suyla banyo yapıyorsunuzdur ya da ter bezleriniz fazla aktif çalışıyordur. Bunun için de ayak kokusunu önleyici ve tedavi edici ürünler mevcut. En yakın eczaneye başvurursanız size yardımcı olacaklardır.

  9. Saç kesimine gelince, size yakışacağını düşündüğünüz saç kesimlerini dergi, gazetelerden keserek berberinize bir danışın. Hatta size uygulamasını isteyin. Sürekli aktif ve seyahat halinde olmanızı gerektiren bir işiniz varsa ense ve kulak üstleri kısa, önlerin biraz daha uzun olduğu katlı bir kesimi tercih etmelisiniz. Yoğun iş stresi nedeniyle tüm saçı dökmüş beylere ise cesur olmalarını, saçlarını kökten kazıtmalarını öneririz. Çünkü Avrupa’da yapılan araştırmaya göre sadece ensesinde saçı kalmış erkekler kellik olayını daha da vurguluyor gibi algılanıyorlar. Tümü dazlak olan kafalar ise ‘kel’ olarak algılanmıyor.

  Ve sonuç..
  Bütün bunların sonrasında giyim kuşamda temizlik ve ütü gibi olgulara da dikkat edildiğinde bir centilmen havasına bürünmemeniz için hiçbir sebep yok demektir. Ayakkabılarınızın da daima temiz olmasına dikkat edin, “düşman ayağa bakar” diye boşa söylememişler; düşmanımdan bana ne demek, realiteyi ıskalamaktan başka bir şey değildir.

  Erkekler İçin cilt bakımı tavsiyeleri konusunda bilgiler, Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri, Erkeklere özel Cilt Bakım Tavsiyeleri, erkek cilt bakımı nasıl yapılır
   


Sayfayı Paylaş