Ergenlikte Arkadaşlık

Konusu 'Sosyoloji-Psikoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 15 Ekim 2007 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  TurkeyArena

  a) Okul Yaşamındaki Arkadaşlık
  Ergen, zamanının büyük kısmını okulda geçirir. Bu yüzden çocukların bu sosyal çevreye hangi kriterlerle uyum sağladıklarını bilmemiz önemlidir. Bu dönemde akranlarla birlikte olmak giderek daha fazla önem taşımaya başlar. Alınan kararlarda arkadaşlarının fikri öne çıkar. Mahremiyette ve sosyal destek kaynağı olarak , arkadaşlar anne babanın yerini almaya başlayabilir. Ergenliğin ilk dönemlerinden itibaren bu durum, anne-babaları her şeyi kısıtlayan, yasaklayan kişi durumuna getirir, dolayısıyla bu sorunların aile içinde ciddi bir çatışma kaynağı olması doğaldır.

  b) Kalabalık Gruplar
  Çocuğun, ergenliğe adım atmasıyla ikili, üçlü arkadaş gruplarını aşıp, daha büyük ve gevşek bağlara sahip gruplar şeklinde genişler. Kişi çevresi tarafından kabul görmeye ve arkadaş grubunca olumlu şekilde değerlendirilmeye daha fazla önem verecek, sosyal dünyayla başa çıkması için gerekli yeni beceriler edinmeye çalışacaktır. Boş zamanlarının büyük kısmını son modalar, cd’ler, filmler ve tv programları gibi en çok ilgi duydukları konuları tartışarak geçirirler. Gevezelik yapmak ve gülüp dalga geçmek, dışarıdan amaçsız görünse de ergenlerin yaptıkları şeylerin en tatmin edici kısmını meydana getirir.

  c) Ergenlikte Arkadaşlık
  Ergenlikteki arkadaşlıklar kalıcı ilgiler ve çatışmaları çözme yetenekleri nedeniyle istikrarlı görünmektedir. Böyle bir ilişkinin bozulması halinde gerçekten ciddi bir kayıp hissedilir ve onunu yerini doldurmak kolay olmaz. bunun nedeni yakın ilişkilere harcanacak zaman ve çabanın büyüklüğü olmakla birlikte kısmen de yerine konabilecek arkadaş alternatiflerinin sınırlı olmasıdır.
  Ergen kızlar, bir sırdaş olarak arkadaşlarına çok bağlıdırlar. Ancak erkek çocuklardan farklı olarak grup kurallarıyla kendilerini sınırlı tutmazlar, yakın kişisel ilişkilere daha fazla değer verirler.
  Ergen erkeklerin yakın arkadaşlıkları geniş sosyal çevre ya da çeteyle yakından ilgilidir.erkek çocukları, dahil oldukları geniş gruplar içinde genel kurallar ile yaşamayı, hoşlanmadıkları bir çok insanla bir arada bulunmayı öğrenirler. Grup üyeleri otoriteden bağımsızlaşma yolunda önemli bir destek, özdeşleşme ve öğrenme kaynağıdır. Bu desteğin bedeli ise grup kurallarına sadık kalma ve uyumlu olma gibi yükümlülüklerdir.
   


Sayfayı Paylaş