Erektil Disfonksiyon Nedir, Nedenleri, Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve SHaDe_19 tarafından 14 Eylül 2007 başlatılmıştır.

 1. SHaDe_19 Well-Known Member


  Erektil Disfonksiyon Nedir, Erektil Disfonksiyon Nedenleri
  Erektil disfonksiyon (ED) tatmin edici bir cinsel performans için yeterli ereksiyonu sağlayamamak ve koruyamamaktır. Ereksiyon, penis erektil dokusunu içeren nörovasküler bir süreçtir. Özgül olarak, kavernöz düz kası ve arteriol ve arter duvarlarının düz kaslarını içerir. Hormonların kontrolü altındadır.

  Vasküler (damarsal) nedenler Oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Penise giden kan akımının azalması veya kanın peniste tutulamaması sonucu oluşur. Vasküler nedenler için risk faktörleri sigara kullanımı, yüksek tansiyon, diyabet (şeker hastalığı), kalp hastalığı ve yüksek kolesterol düzeyidir. Tedavi edilmemiş yüksek tansiyonlu hastaların yüzde 8 - 10’unda sertleşme sorunu geliştiği görülmüş. Damar sertliği (ateroskleroz) özellikle elli yaş üstü erkekler için ciddi bir risk faktörüdür. Arterlerin daralmasına neden olur ve penise giden kan akımı azalır.

  Kalp ve Damar Hastalıkları: Kalp ve damar hastalığı olan erkeklerin çoğunda atardamar, organların gereksinim duyduğu miktarda kan taşıyamaz. Bu organların dokuları, kanın yetersiz gelmesi nedeniyle zarar görür. Bu yüzden görevlerini tam olarak yerine getiremezler. Bu durum peniste oluşursa, sertleşme sorununa neden olabilir.

  Prostat ameliyatları: Prostat ameliyatlarında kullanılan yöntemler, penise giden sinirleri ve kan akışını etkileyebilir. Bu durumda da sertleşme sorunu ortaya çıkabilir. Sertleşme sorunu olasılığı prostat ameliyatları sonrasında artar.

  Diyabet (şeker hastalığı) Sertleşme sorununun en sık karşılaşılan nedenlerden biridir. Hem dolaşım, hem de sinir sistemini etkiler. Bütün diyabetik hastaların yüzde 30’u bu sorunla karşılaşır ve bu oran 60 yaş üzerinde yüzde 55’e kadar yükselir.

  Nörolojik Nedenler Bu durumda beyinden penise giden mesaj engellenir. Örnek olarak, omurilik yaralanmaları, serebrovasküler hastalıklar, multiple skleroz, mesane, prostat, bağırsağa yönelik radikal pelvik cerrahiler verilebilir.

  Hormonal Nedenler
  Nadirdir ve testislerden üretilen testosteron azlığına bağlı olarak azalmış cinsel istek söz konusudur.

  İlaçlar Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve psikiyatrik hastalıklar için kullanılan birçok ilaç sertleşmeye engel olabilir.

  Psikolojik Nedenler Bu durumda, penil mekanizmalar normaldir. Fakat ereksiyon (sertleşme), başarısızlık korkusu gibi basit anksiyeteden, kişisel sorunlara, depresyona ve diğer psikolojik rahatsızlıklara dek uzanan psikolojik sorunlar sonucu engellenir.turkeyarena.net Stres, cinsel yaşamı olumsuz yönde etkiler.

  Depresyon: Depresyonu olan hastalarda, sertleşme sorununun nedeni genellikle psikojenektir. Mesleki stres, evlilikteki uyuşmazlıklar ve yakın zamanda eşin ölümü veya boşanma gibi olayların sertleşme sorunuyla ilişkili olduğu görülmüştür. Psikojenik kaynaklı sertleşme sorununun tedavisi de mümkündür.
   

  1 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş