Erdoğan İstanbul'un Siluetini Bozan Gökdelenler için Ne Dedi

Konusu 'Güncel Olaylar' forumundadır ve ot-gu tarafından 18 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Başbakan İstanbul'da Tarihi Yarımadanın Siluetini Bozan Gökdelenlerin sahibine fena kızdı

  Erdoğan İstanbul milletvekillerine ilçe oy anketini açıkladı. Tarihi yarımadanın siluetini bozan gökdelenleri görünce kahrolduğunu söyleyen Erdoğan, bina sahibiyle konuşmadığını belirtti.

  Zeytinburnu'ndan yükselen ve İstanbul'un tarihi yarımadasının siluetini bozan gökdelenlerin Başbakan Tayyip Erdoğan'ı da kahrettiği ortaya çıktı. Erdoğan, gökdelenleri görünce "kahrolduğunu", sahibinden tıraşlamasını rica ettiğini, bunu yapmadığı için de onunla konuşmadığını söyledi. Erdoğan dün sabah kahvaltısında İstanbul milletvekilleri ile bir araya geldi. İstanbul'un siluetini bozan Zeytinburnu'nda yapılan gökdelenler toplantıya damgasını vurdu. Erdoğan, gökdelenleri eleştirince bazı milletvekilleri "Biz sizin haberiniz olduğunu sanıyorduk" karşılığını verdi. Erdoğan da, "Hayır nereden olsun. Bunları görünce kahroluyorum. Benim bu yapılardan haberim olması mümkün değil. O tarafa gitmemiştim. Gökdelenler yükselince gördüm. Yapılan her binadan benim haberimin olması mümkün değil. Yıldızları da sayamam ki" dedi. Erdoğan, tartışma konusu olan binaların sahibini tanıdığını, kendisi ile görüşüp "binaları tıraşlayın" ricasında bulunduğunu belirterek "Yapacaklarını bekliyordum ama baktım ki hiçbir şey yapmadılar. O nedenle çok kırıldım. Şimdi o insanla konuşmuyorum" dedi.

  [​IMG]

  Dikey yapılaşmayı onaylamadığını bir kez daha söyleyen Erdoğan, Ankara ve İstanbul'daki yapılaşmayı eleştirdi. Erdoğan, "Ben bizim kültürümüze uygun bir mimarı yapının benimsenmesinden yanayım. Bunu her yerde söylüyorum. Ankara'da şehrin dokusuna uymayan bir yapılaşma var. İstanbul'da da böyle" mesajı verdi. Erdoğan, şehirlerin dokusuna uygun olmayan, silueti bozan binalar ile ilgili milletvekillerine, "Benim gözüm kulağım olun" diye seslendi.
   


Sayfayı Paylaş