Erciyes`te Dağcılık

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 26 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Erciyes`te Dağcılık
  [​IMG]

  ERCİYES DAĞI (3916 rn.)
  Orta Anadolu'nun en yüksek doruğu olan Erciyes Dağı (3916 m.) Kayseri ilinin hemen güneyinden yükselmeye başlar.

  Erciyes Dağı, sönmüş genç bir volkan dağıdır. Üzerinde birçok yan volkan konisi bulunur. Dağın yüksek kısımları yılın her mevsiminde kalıcı karlarla örtülüdür. Dağın kuzeyinde ise 1 km. uzunlukta bir dağ buzulu mevcuttur. Krater, dış kuvvetlerle parçalanmış ve dorukta birkaç tane sivri belirmiştir. Dağın doruğunda kaya sütunlar arasında, Bizans rahiplerinin ayın yeri olarak kullandıkları ilginç bir mağara vardır.

  Bu mağaraların duvarlarında henüz çözülmemiş yazılar bulunduğu belirtilmektedir. Erciyes Dağı'nın 1500 m. yüksekliği kadar olan kesimleri bağlarla kapIıdır. Dağın doğu yüzünde 2100-2900 metreler arasında yer alan Tekir Yaylası aynı zamanda bir kış sporları merkezidir.

  ERCİYES'iN DORUĞUNA TIRMANIŞ:
  En emin tırmanış, Tekir yaylasından yapılır. Tekir Yaylasında 139 yataklı, kaIoriferli ve telefonlu bir Dağevi mevcuttur. Dağevinde yemek servisi yapılmaz, ancak gruplar halinde gelenlere yemek verilebilir. Erciyes için biraz güç, fakat daha zevkli tırmanış kuzeybatı yüzünden yapılır.

  TEKiR YAYLASINDAN TIRMANIŞ:
  Kayseri'ye 25 km. uzaklıkta bulunan Dağevine, Hisarcık yolu üzerinden gidilir. Yaz ve kış trafiğe açıktır. Özel otomobilleri olmayanlar, Hisarcık'a kadar otobüsle oradan da yaya olarak veya taksi ile Dağevine ulaşabilirler. Hisarcık-Dağevi arası 12 km.dir. Yaya olarak 2.5 - 3 saat sürer.

  Doruk tırmanışına, Dağevinden başlanır. 4 saatlik bir yürüyüşten sonra, Şeytan Deresi adı verilen vadiye varılır. Bozkırlarla kaplı vadi tabanın sağ kenarından tırmanışa devam edilir. İki saatlik bir yürüyüş ve tırmanıştan sonra, Erciyes'in doruğuna ulaşılır. Bu noktaya varan dağcı, batı kesimde yükselen ana doruğu rahatlıkla görür. Aralıktaki boyun geçilerek anadoruğa varılır. Doruk bir "Aglomera" sütunu halindedir. Kuzey taraftaki kaya çatlağından çıkılır. Doğu yüzünden iple inilir.turkeyarena.net Dağevinden, doruğa çıkış ve dönüş normal hava koşulları altında 8-10 saatIik bir zaman alır.

  KUZEY BATIDAN TIRMANIŞ:
  Kayseri'den otobüs veya otomobil ile Hacılar içesine gidilir. Hacılar'dan sonar Aksu Yurdu üzerinden geçilerek Sütdonduran Yaylasına (2950 m.) kamp kurulur. Hacılar-kamp yeri 5 saattir. Doruk tırmanışı için kamp yerinden hareket edilir. Buzul üzerinden tırmanışa devam edilerek önce doğu zirvesine ulaşılır. Eğer buzuIun sathı yumuşak kar ise iniş aynı yerden yapılır. Değilse, dağın batı yüzünden inilerek, kamp yerine gelinir.

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş