EPDK akaryakıtta fiyat belirleme mekanizmasına el koyuyor

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 17 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, akaryakıtta şirketlerin uluslararası piyasadaki zamları hemen fiyata yansıtırken, düşüşleri yansıtmadıkları şikayetlerinin ardından fiyat belirleme ve açıklama süreçlerini değiştirme kararı aldıklarını açıkladı..


  Rafineri, dağıtımcı ve bayinin fiyatları belirleme metodolojisinin yeniden belirleneceğini belirten Köktaş, fiyat belirleme süreçlerinin de şeffaflaştırılacağını bildirdi.

  [​IMG]

  Köktaş, basın mensuplarına verdiği iftar yemeğinde, petrol fiyatlarındaki düşüşlerin fiyatlara yansıtılmadığı şikayetlerinden rahatsız olduklarını söyledi. Yükselirken fiyatta görülen duyarlılığın düşüşte aynı olmadığını ifade eden Köktaş, EPDK’nın bu duruma müdahale için fiyat belirlemesinin ise tüketiciye ilave maliyet olarak döneceğini anlattı. “Bugüne kadar bunun örnekleri acı bir şekilde görülmüştür. Elektrik bunun en canlı örneklerinden bir tanesidir. 1998 öncesi petrol de dahil” diyen Köktaş, uzun süredir üzerinde çalıştıkları yeni mekanizmayı şöyle anlattı:


  Fiyat belirleme süreci açıklanacak
  “Sektörün fiyatlandırma mekanizmaları, sektörün metodolojisi üzerinde çalışıyoruz. Yakında göreceksiniz bunun sonuçlarını. İkincisi, rekabetin kalıcı tesisi noktasında çalışıyoruz. Son aşamaya gelmiş durumdayız. Fiyat tespit ederek müdahale etme yerine piyasada bir düzenleyici olarak müdahale etme yöntemini seçiyoruz. Rafineri çıkış noktasından tüketiciye varış noktasına kadar olan bütün fiyatlamaların metodolojisi şeffaflaştırılacak. Rafineri metodolojisini açıklayacak ya da paylaşması gerekenlerle paylaşacak. Dağıtımcı firmalar kendi metodolojilerini paylaşmış olacaklar. Siz süreçleri şeffaflaştırmadıkça, bilgi akışını şeffaf yapmadıkça şikayetler hep olacak.”

  Zincirde rafineri, dağıtıcı lisansı sahipleri ve bayiler olmak üzere üç halka bulunduğunu ifade eden Köktaş, “Bu halkanın fiyat metodolojilerini şeffaflaştırmak lazım. Biz orada çok net bir şekilde fiyatta hangi parametreleri kullanıyor göreceğiz, bu eleştirilerin çoğu da ortadan kalkmış olacak” diye konuştu..


  16.09.2008, Salı
   


Sayfayı Paylaş