Enzimlerin Ülkemizde Kullanım Alanları

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 30 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Ülkemizde Enzimlerle İlgili Yapılan Çalışmalar

  Tekstil enzimleri Türkiye’deki enzim tüketiminin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Türkiye’de tekstil enzimleri, özellikle taşlama ve haşıl sökmek amacıyla tonlarca tüketiliyor. Tekstilde enzim kullanımı sadece taşlama ve haşıl sökmekle kısıtlı değil tabii ki; bunlar sadece en çok tüketilme amaçlarından ikisi. Tekstil enzimleri genellikle aktivitelerine (güçlerine) göre fiyatlandırılıp satılmakta. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek isteyenlerin tekstil biyokimyasallarını kapsamlı olarak incelediğimiz Mart/Nisan 2001 sayımızı okumasını öneririz.

  Türkiye’de enzimlerin çok tüketildiği bir başka alan da “peynir mayası” alanı. Türkiye’nin yerli peynir mayası üretimi talebin çok altında ve dededen kalma yöntemlerle yapıldığı için modern biyoteknolojik ürünlerle rekabet gücü ve şansı yok. Yetmiş milyonluk Türkiye’de her bireyin günde ortalama yarım dilim peynir tükettiğini varsaysak yıllık peynir ihtiyacımız bir milyon tonun üzerinde oluyor. Bu da yüzlerce ton peynir mayası tüketimine denk geliyor. Modern peynir mayası üretimi oldukça kolay bir iş ama maalesef pazarı iyi bilen ve oturmuş müşteri portföyü olan bir çok ithalatçımızın bunu başarabilecek yönetim yetenekleri ve her şeyden önemlisi öz güvenleri eksik gibi görünüyor. Pakmaya gibi Dünya çapında kendini ispatlamış ve ellerinde bu tür bir üretime yönlendirebilecekleri altyapıları mevcut olan biyoteknoloji firmalarımız ise durumlarından fazlasıyla memnun oldukları için peynir mayası alanına yeterince ilgi göstermiyorlar. Gıda sektöründeki enzim tüketimimiz peynir mayalarından ibaret değil elbette. Gıda sektöründe unlu gıdalardan meyve sularına kadar çeşitli alanlarda ve birçok kalemde büyük miktarlarda enzim tüketimimiz mevcut ama yukarıda belirttiğim gibi burada hepsinin detayına girmemiz mümkün değil. Girişimcinin kendisinin hedef enzim alt alanını kendisinin seçmesi ve o alana yönelik derinlemesine bir çalışma yapması en doğrusu.turkeyarena Enzim sektörünün her alanını aynı anda hedeflemek ne pratikte mümkün ne de doğru bir ticari yaklaşım.

  Türkiye’nin çok tükettiği başka bir enzim kalemi ise deterjanlarda kullanılan temizlik enzimleri. Bunların da pazarı geniş. Enzimler, tükettiğimiz bir çok leke çıkarıcının ve deterjanın vazgeçilmez malzemesi. Tabi bu alanda da doğru dürüst bir üretimimizin olmadığını vurgulamamıza gerek yok.

  Enzimler dericilikte de çok tüketiliyorlar. Özellikle derilerden kıl ve yağların ayrılmasında kullanılıyorlar. Bu konuda da kısıtlı üretimimiz olmasına rağmen ağırlık yine ithalatta.
   


Sayfayı Paylaş