Enzimlerin Sağlık Sektöründeki Yararları

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 25 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Enzimlerin Sağlıkla İlişkisi

  Enzimler tıp, eczacılık, tarım, hayvancılık, çevre, gıda, kağıt, tekstil, deterjan vb. birçok alanda kullanılmaktadır. Son yıllarda biyoteknoloji alanında gelişmelerle elde edilen enzimlerin kullanımının en fazla olduğu alan gıda endüstrisidir. Proteazlar ve amilazlar bu alanda en çok kullanılan enzimlerdir. Eczacılıkta da enzimler kullanılmaktadır. Bu alandaki en iyi örneği hazım kolaylaştırıcı bazı ilaçların bileşimindeki besinlerimizin temel bileşenlerinden olan proteini parçalayan proteaz nişastayı parçalayan selüloz yağları parçalayan lipaz ve laktozu parçalayan laktaz enzimlerdir. Enzimlerin eczacılıkta kullanıma bir diğer örnek de penisilin amidan enzimidir.

  Enzimler tıp alanında, yaraları temizlemek, kan pıhtılaşmasını çözmek, kan kanserinin belirli türlerini tedavi etmek ve penisiline karşı alerjiyi kontrol etmek için enzimleri ilaç olarak kullanır. Ayrıca kandaki ve diğer vücut sıvılarındaki bazı enzim ölçümlerini anemi, kanser, kan kanseri, kalp ve karaciğer yetmezliği gibi belli hastalıkların teşhisinde kullanılır.

  Sağlık ve gıda sektöründe sıkça kullanılır. Sağlık sektöründe kullanılan enzim türü; laktaz, proteaz ve lipazdır. İlaçlarda bu enzimler kullanılarak sindirimi kolaylaştırmaya yarar.

  Proteaz; protein sindiriminde, Laktaz; laktozun sindiriminde, Lipaz ise yağların sindiriminde gereklidir. Yine sağlık alanında amindan enzimi kullanılır. Bu enzim ise penisilin iğnesinin yapılması için gereklidir.

  Sağlık alanında; süt ürünlerinde enzim kullanılır. Mesela; yoğurt mayalanmasında enzim gereklidir. Buna ek olarak kimyasal ilaçlardan deterjan, sabun ve ilaç yapımında da gerek duyulur.
   


Sayfayı Paylaş