Enzimlerin İnsan Yaşamındaki Yeri ve Önemi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 25 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Enzimlerin İnsan Hayatındaki Yeri ve Önemi

  Enzimler olmasa vücut canlılığını sürdüremez. Bir enzimin yapılamayışı veya etkinlik gösterememesi, vücutta bozukluk ve hastalıklara yol açar. Her enzimin vücudun çalışmasında ayrı ayrı görevi vardır. Aynı zamanda enzimler işbirliği içinde görev yaparlar. Bir enzimin başlattığı görevi öteki enzim tamamlar.

  Enzimler tüm canlılardaki kimyasal reaksiyonları hızlandıran moleküllerdir. Enzimler olmadan bu reaksiyonlar yavaş, çok yavaş yada hiç gerçekleşmez ve bu şekilde yaşam mümkün değildir. Enzimler olmadan insanlar nefes alamaz, hareket edemez, göremez ve besinerini sindiremezler.

  Enzimler tıp, eczacılık, tarım, hayvancılık, çevre, gıda, kağıt, tekstil, deterjan vb. birçok alanda kullanılmaktadır. Son yıllarda biyoteknoloji alanında gelişmelerle elde edilen enzimlerin kullanımının en fazla olduğu alan gıda endüstrisidir. Proteazlar ve amilazlar bu alanda en çok kullanılan enzimlerdir. Eczacılıkta da enzimler kullanılmaktadır. Bu alandaki en iyi örneği hazım kolaylaştırıcı bazı ilaçların bileşimindeki besinlerimizin temel bileşenlerinden olan proteini parçalayan proteaz nişastayı parçalayan selüloz yağları parçalayan lipaz ve laktozu parçalayan laktaz enzimlerdir. Enzimlerin eczacılıkta kullanıma bir diğer örnek de penisilin amidan enzimidir.
   


Sayfayı Paylaş