Enginar Ne Zaman Toplanır, Enginar Toplama Zamanı

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 5 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Enginar Ne Zaman Toplanır, Enginar Toplama Zamanı
  Enginarlar genellikle haftada bir veya iki defa hava durumuna bagli olarak el ile toplanırlar. Tarlalar 1-3 ay arasında hasatlanabilir. Yıllık üretim yapılan tarlaların daha kısa, hasatlama maliyetini azaltan daha yoğun bir üretim sureci vardır. Yıllık enginarlar mevsim suresince otuz kez veya daha fazla hasatlanirlar.

  Enginarlar, filizler maksimum ebada ulaştığında hasatlanmalidir. Önce ilk filizler hasatlanir. İkinci ve üçüncü filizler maksimum büyüklüğe ulaştığı zaman hasatlanir. Filizler olgunlaştıkça aralarındaki renk ve görüntü farkı ne zaman hasatlama yapılacağına dair tek ipucudur. Gereğinden fazla olgunlaşan filizler iç kısımlarda mor renge dönüşür, acımsı ve odunsu,daha az yenilebilir, etli bir dokusu olur. Filizin renginin ve görüntüsünün olgunlaşma seviyesiyle ilişkisini gözlemlemek için birkaç filizi saptan uca doğru kesmek yetiştiricinin ne zaman hasatlama yapması gerektiği konusunda yardımcı olabilir.

  Enginarlar, 7,5-10 cm lik filiz ve sapıyla beraber el ile kesilirler. Bunların içerisinde hasatlanabilir filizler özenle seçilir. Hasatlanan filizler sırtta taşınabilen kanvas çantalarda omuzda taşınır. İsçiler çantaları paketlenmek üzere küçük kutulara veya ahşap kaplara boşaltırlar.
   


Sayfayı Paylaş