Engellilerin Trafikte Karşılaştığı Sorunlar

Konusu 'Önemli Gün ve Haftalar' forumundadır ve EmRe tarafından 24 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Engelliler Trafikte De Göz Ardı Ediliyor

  "Gümrüksüz araç sahibi olmak için bazı suistimalleri önlemek amacıyla bir komisyon kurulması yanlış değil ancak bu komisyonun tek bir ilde kurulması ve sadece bir gün hizmet vermesi bunca zorluk yaşayan 'sakatlara' başka sorunlar yaratıyor. Suistimale karşı önlem alınmalı fakat bu denli zorlaştırılmamalı"

  "Araba Aldım Kadın Oldum" kitabının yazarı aktivist Nazmiye Güçlü yapılan uygulamayı bianet'e böyle yorumladı.
  Engellilerin yurtdışından gümrüksüz araç getirme hakkı var, bu hakka sahip olmaları için öncelikle engellerini ispatlamak zorundalar. Fakat bunun için teşekküllü devlet hastanesinden alınan rapor yetmiyor. Suistimalleri önlemek için bu konuda sadece tek merkezde kurulan komisyonun vereceği raporu geçerli sayıyor.

  Ankara'da bulunan Bedelsiz Nakilhane Gümrük Müdürlüğü, ayda sadece bir gün engellilere bakıyor. Komisyonun sadece Ankara’da bulunması ve tek bir gün hizmet vermesi engellilere oldukça zorluk çıkarıyor. Güçlü ve Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Kemal Demirel bu uygulamayı ve engellilerin trafikte yaşadıkları zorlukları anlattı.

  "Engelli amblemi kaldırılmalı"

  Güçlü "Araçlarımızda bulunan 'sakat' ambleminin kaldırılmasını istiyorum, bu ayrımcı bir uygulama, herkesin arabasını bir başkası kullanabiliyorken, benim arabamı sırf bu amblem yüzünden kendi oğlum dahi kullanamıyor." dedi.

  "Park yerleri ücretsiz olmalı ve uygun park yerleri bulunmalı, sırf bu yüzden dışarı çıkamayan ve evde oturan birçok insan var, sokağa çıkmamızda sadece kaldırımlar, yollar engel değil."

  "Engellilerin konumu yeterince iyi algılanmıyor"

  Kemal Demirel ise engellilerin her beş senede bir araba değiştirme zorunluluğundan ve bunun için Ankara'ya gitmekten şikayetçi
  "Engelliler araç sahibi olmak için bir oraya bir buraya koşturuyorlar, her beş senede bir araç değiştirmeleri gerekiyor, bunun için de Ankara’ya gitmek lazım, bu tip merkezlerin her ilde bulunması gerekir. Engellilerin konumu yeterince iyi algılanmıyor. Ne de olsa araba kullanan az sayıda sakat var denilip bu konuda çeşitli illerde merkezler kurulması, istihdam sağlamasından kaçınıyor olabilirler."

  "Engelli amblemini görünce küfür ediyorlar"

  Demirel "Araç kullanırken sözlü şiddete sıkça maruz kalıyoruz. Plakamızda engelli amblemini görünce bize küfür ediyorlar, saygısız davranışlarda bulunuyorlar, kendini deşarj etmek isteyen bazı insanların kötü muamelesine maruz kalıyoruz. Aracımız arıza yaptığında yürüyemediğimizden ağza alınmayacak küfürler işitiyoruz. Polisler dahi bizlere hoşgörüyle yaklaşmıyorlar" dedi.

  Park yeri ve toplu taşıma araçlarında yaşadıkları sorunlara da değinen Demirel, "Belediye birçok sokağı ücretli otoparka çevirmiş durumda, buraların bizlere ücretsiz olması gerekir" diye konuştu.

  "Toplu taşıma araçlarında da sorun yaşıyoruz"

  "Engelliler için 15 milyonluk İstanbul’da 17 otobüs var, vapur, denizotobüsü gibi diğer toplu taşıma araçlarına binerken de ayrı zorluklarla karşılaşıyoruz. Taksiler de engelli birisini görünce onları arabalarına almaktan kaçınıyorlar." (NK)

  Engelli veya engelsiz herkesin trafikte sorunu çok.

  Engelliler için şehirlerin alt yapısı konusunda yapılması gereken çok iş var. Ve biz AB ye girmek için bunları yapacağımıza dair gerekli belgeleri imzaladık. Tarihini bilmediğim yakın gelecekte sözüm ona bitirilecek.

  Havaalanlarında ve yabancı sermayeli marketlerde, engelliler için düzenlenmiş, park yeri, tuvalet gibi düzenlenmiş şeyler var. Birçok ülkede körler elinde baston olmadan yürüyebiliyor. Bunu kaldırım taşlarının biçimi, yönü vs ile ayakları ile hissedip yapabiliyorlar. Trene giden yolun taşları başka, otobüse giden farklı. Kaldırımda yürürken önüne ağaç çıksa, kaldırım bitse bastıkları taşlar ile anlayabiliyorlar. Onları taşlar yönlendiriyor. 4 yollu bir kavşakta bile trafik lambalarında hangi yöne yeşil yandığını çalan müzikle anlayabiliyorlar. Tekerlekli sandalyeler için herşey özel düzenlenmiş. Özel asansörler dahi var. Darısı bizim engellilere.
   


Sayfayı Paylaş