Enerji tasarrufu ile ilgili öykü kısa

Konusu 'Etüt Merkezi' forumundadır ve Nysa tarafından 9 Ağustos 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Enerji tasarrufu, enerji tüketimini azaltmak amacıyla yapılan çabalar anlamına gelir. Verimli enerji kullanımı, düşük enerji tüketimi ve/veya geleneksel enerji kaynaklarından düşük enerji tüketimi ile birlikte enerji tasarrufu sağlanabilir.

  [​IMG]

  Ceren ve Su Faturası - Hikaye

  Bir gün Ceren'in babası akşam olunca eve elektrik ve su faturası ile gelir. Bu hafta enerji tasarrufu haftasıdır masaya oturup toplantı yapacağız der. Ceren, annesi, babası ve ninesi masaya otururlar. Baba elektrik ve su faturasının çok fazla geldiği için üzgün olduğunu, bu faturaları ödemek için çok zorlanacaklarını, evin ihtiyacı olan bazı eşyaları alamayacaklarını söyler.

  Ceren hemen itiraz eder; "bana bu ay oyuncak alacaktın baba" der... Baba; "faturaları ödemek zorundayız, üzgünüm, siz elektrik ve suyu gereksiz kullanmazsanız sorunumuz kalmaz." der. Hep birlikte bu soruna çözüm ararlar... Bundan sonra suyu boş yere akıtmayacaklarını işi bittikten sonra hemen çeşmeyi kapatacaklarını ve elektriği de tasarruflu kullanıp gereksiz lambaları söndüreceklerinin kararını alırlar. Hikaye bitiminde öğretmen hikaye ile ilgili sorular sorar ve evde, okulda nelere dikkat etmemiz gerektiği ile ilgili konuşulur.
   


 2. Nysa Well-Known Member

  ENVER VE AİLESİ (Enerji tasarrufu öyküsü)

  Enver okuldan eve geliyordu. Posta kutularına baktı ve içindeki kâğıdı eline alıp merdivenlerden yukarı doğru çıkmaya başladı. Eve girdi çantasını koydu, ellerini yıkadı ve sofraya geçti. Elindeki kâğıdı babasına veren Enver babasına bunu posta kutularından aldığını söyledi ve ekledi herhâlde bu elektrik faturası dedi babasına. Babası kâğıda baktı ve şok oldu. 150 TL elektrik faturası gelmişti. 4 kişilik aile için bu fiyat bir elektrik faturası için çoktu.

  Aradan bir gün geçmişti, Haluk Bey tasarruf yapmaya karar vermişti. Bütün aile bireylerini çağırdı ve anlatmaya başladı. Ben biraz araştırdım ve fazla gelen faturalarımızı nasıl en az fiyata indireceğimizi buldum, dedi. Evimizdeki bütün lambaları enerji tasarruflu lambalar yapacağız, bulaşıkları elde değil, bulaşık makinesinde yıkayacağız, sadece bununla kalmayıp bulaşık, çamaşır makinelerini ve buzdolabını A sınıfı enerji tasarruflu makineler ile değiştireceğiz, dedi. Gereksiz olan ışıkları kapatacağız, boşa akan suyu kapatacağız. Duş alırken sıcak su gelene kadar harcadığımız suyu bir kovaya koyacağız ve bu kovadaki suyu anneniz temizlik yaparken kullanacak, dedi. Siz de kendi bulduğunuz yöntemlerle enerji tasarrufu yapın, bunun hem bize hem de ülkemizi faydası olacak diyerek konuşmasını bitirdi.

  O gece herkes Haluk Bey’in söylediklerini düşünüyordu. Enver okula gitmişti. Dersin konusu “Enerji Verimliliği” idi. Öğretmeninin ve arkadaşlarının dediklerini dikkatlice dinleyen Enver bunları ailesine anlatmayı planlıyordu. Eve geldi ve yemekte iken babasına, annesine ve kardeşine enerji tasarrufu ile ilgili bilgiler vereceğini söyledi. Herkes merakla Enver’in diyeceklerini düşünüyordu.

  Enver şöyle başladı söze:
  -Dün babam söylemişti elektrik ve su faturasından nasıl tasarruf etmemiz gerektiğini fakat enerji tasarrufu yapmak için birkaç şey daha bilmeniz lazım. Evimizin ısı yalıtımını yapmalıyız. Biraz fazla para harcayacağız ama bir, iki yıl içerisinde bu harcadığımız paranın değerinde ısı yalıtımı yapmış olacağız. Ve bu yıllarca böyle olursa bayağı tasarruf yapmış olacağız. Tek camlı pencerelerimizi çift camlı pencere yapacağız, pencere ve kapı kenarlarında hava sızıntısını önlemek için pencere bandı ve süngeri kullanacağız. Hava sızıntısı olan yerleri bulmanın pratik bir yöntemi var. Bir mumu camların ve kapıların kenarlarında dolaştıracağız, mumun dalgalanması sonucunda nerede sızıntı olduğunu rahatça anlayabiliriz, dedi.

  Haluk Bey karısı Aynur Hanım’ı ütü yaparken gördü. Bir yandan ütü yapıyordu bir yandan da televizyon izliyordu, Haluk Bey karısına bunun doğru olmadığını anlattı. Enver kardeşi Kuzey’in dişini fırçalarken suyu açık bıraktığını görüp onu uyardı ve bu yaptığı davranışın doğru olmadığını söyledi. Haluk Bey’in kendi arabası vardı fakat toplu taşıma araçlarına binerek daha az para harcayacağını ve trafiğe yardım edeceğini düşündü.

  Evdeki herkes enerji tasarrufu yapmaya çalışıyordu. Ve birkaç ay sonunda eve gelen faturalardan vb. şeylerden %80 tasarruf yaptıklarını gördüler. Artık “Öztürk” ailesi de enerji tasarrufu yapan bir aileydi.
   

Sayfayı Paylaş