Enerji Kaynakları Nasıl Oluşmuştur

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Enerji Kaynakları Nasıl Oluşmuştur
  Enerji kaynaklarının hepsi bize yaşantımızı devam ettirmek için gerek duyduğumuz enerjiyi sağlamaktadırlar. Enerji kaynakları, yenilenebilir enerji kaynakları; güneş, su, rüzgar, jeotermal, biyomas ve yenilenebilir olmayan (fosil temelli) enerji kaynakları; kömür, petrol, tabii gaz, çekirdeksel diye iki gruba ayrılmaktadır.

  enerji farklı tiplerde elde edilir: isı (termal), ışık (radyant), mekanik, elektrik, kimyevi ve çekirdeksel enerji olmak üzere. enerjinin 2 şekli vardır, depolanmış (potansiyel) enerji ve hareket (kinetik) enerjisi olmak üzere mesela, yediğimiz gıdalar kimyevi enerji kapsama edecektir, vücudumuz bu enerjiyi kullanmaya başlayıncaya kadar depo edecektir iş yaparken bu enerji serbest bırakılır.

  enerjinin tüm formları her gün kullandığımız enerji kaynaklarında farklı bir şekilde depo edilirler. Bu kaynaklar yukarda söylediğimiz yenilenebilen ve yenilenmeyen kaynaklardır. Yenilenebilir enerjileri devamlı kullanabiliriz, yenilenemeyenler tükenince çok kısa zamanda yeniden üretilmesi mümkün değildir. Solar enerji güneşten, rüzgar ve jeotermal enerjisi yerkürenin kendisinden, biyomas enerjisi bitkilerden ve hidrogücü, sudan elde edilen yenilenebilir birer kaynaktır ve bu enerjiler ısı ve elektrik enerjisine çevrilebilirler.

  ancak şimdiye kadar kullandığımız enerjilerin çoğu yenilenebilir olmayan, fosil kaynaklardandır, kömür, petrol, tabii gaz gibi bunlara fosil kaynaklar denmektedir çünkü milyonlarca sene yerin derinliklerinde kaya ve toprak altında kalmış, ısı ve basınç altında fosilleşmiş bitki ve hayvanlardan oluşmuşlardır. Başka yenilenemeyen bir enerji kaynağı, atomlarını parçalayarak (çekirdeksel bir iş, fission aracılığı ile) ısı ve bunun neticesinde elektrik elde ettiğimiz uranyum elementidir.

  tüm bu enerji kaynaklarını, evlerimizde, iş yerlerimizde, okullar ve fabrikalarımızda gereksinim duyduğumuz elektriği üretmek için kullanıyoruz kompütürleri, lambaları, buzdolabı, çamaşır makinaları ve klimalarımızı, çalıştırmak için elektrik gücünü kullanıyoruz.

  arabalarımızı çalıştırmak için de enerji kullanıyoruz. Arabalarımızda kullandığımız bu enerji petrolden elde edilen benzindir. Pişirmeyi için de enerji kullanıyoruz. Bu enerjiler doğalgaz veya petrolden elde edilen propan gazı gibi başka gazlar veya başka kaynaklardan birisidir.

  yapabilmek istediğimiz her iş için, kullandığımız bir enerji kaynağı vardır kırda yemek yapabilmek için sıvılaştırılmış gaz kaynaklarından, uzaya astronotları yollamak için kullanılmakta olan hidrojen yakıtlarına kadar.
   


Sayfayı Paylaş