Endoskopi Öncesi Yapılması Gerekenler

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 18 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Endoskopi Öncesi Yapılması Gerekenler

  endoskopi öncesi su içilir mi, endoskopi öncesi sigara içilebilir mi, endoskopi öncesi beslenme, endoskopi öncesi yemek, endoskopi öncesi ilaç, endoskopi yapılmadan önce yapılması gerekenler,

  Aç olmak gereklidir. Midenin incelenebilmesi için boş olmalıdır. Tetkikten bir gün önce gece 24.00’dan itibaren bir şey yemeyiniz. Tetkikten bir kaç saat öncesine kadar su içebilirsiniz. Üst gastrointestinal endoskopi; yemek borusu (özefagus), mide ve ince barsağınızın bir bölümünün (duodenum) direkt olarak gözle incelemesi işlemidir. Bu muayene ağzınızdan küçük çaplı, ucunda parlak ışığı olan, uzun ve bükülebilir bir tüpün yutturulması ile geçekleştirilir. Doktorunuz tüpten aşağıya doğru bakarak, herhangi bir hastalık olup olmadığını araştırır. Gerek gördüğü durumlarda daha detaylı laboratuvar analizleri için küçük doku örnekleri (biyopsi) alabilir. Doku örnekleri forsepsler yardımıyla ağrısız bir şekilde endoskopla alınır.

  Endoskop ile bazı tedavilerde yapılabilmektedir. Örneğin; Darlıkların genişletilmesi, polip denilen tümörlerin ve yabancı cisimlerin çıkarılması, kanayan damarların ve ülserlerin yakılarak ya da doku sertleştirici madde enjekte edilerek durdurulması gibi.
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 29 Ekim 2015

Sayfayı Paylaş