Endoskopi Nasıl Yapılır, Ne Kadar Sürer

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 18 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Endoskopi Nasıl Yapılır, Ne Kadar Sürer
  endoskopi nasıl uygulanır, endoskopi nasıl olur, endoskopi nasıl çekilir

  İşleme başlamadan önce bulantıyı önlemek için ağzınıza spray şeklinde lokal anestezik bir madde sıkılır. Fazla stresi olan hastalara ise damar yoluyla sakinleştirici uygulanması gerekebilir. Doktor, 1-2 dakika sonra endoskopu boğazınızdan aşağı doğru ilerleterek yutak borusu (özefagus), mide ve duodenumda (on iki parmak barsağı) her hangi bir enfeksiyon (gastrit), ülser veya anormal gelişim olup olmadığını videoendoskopla inceler ve gerekirse doku örnekleri alarak tetkike gönderir yada polip gibi bazı anormal gelişimler varsa çıkartabilir. Gastroskopi ile üst sindirim sistemi kanamaları durdurulabilir, yutulmuş olan yabancı cisimler (toplu iğne, para vs) çıkartılabilir. İnceleme işlemi bittikten sonra doktor endoskopu geri çekerek çıkartır.

  Kalın barsak endoskopisi yapılırken ise, anal kanaldan girilerek tüm kalın barsakların ince barsakların son kısmına kadar incelenmesi söz konusu olmaktadır.

  Hasta, sürekli kullanmakta olduğu ilaçlar için doktoruna danışmalıdır. Girişimden en az 8 saat öncesinden itibaren katı veya sıvı gıda alınmaması önerilir. Ortalama 10-15 dakika ile 30 dakika sürebilecek girişim sonrasında eğer anestezi uygulanmışsa hastanın dikkat gerektiren işleri yapmaması, araba kullanmaması önerilir. Anestezi uygulanmadıysa kısıtlama yoktur. Boğaz uyuşturan bir ilaç sıkıldığından işlemden sonra genellikle 1-2 saat yenilmemesi, içilmemesi önerilir. Doktor tarafından farklı bir öneride bulunulmadıkça ilaçlara devam edilmelidir.

  Kalın barsak endoskopisi yapılacak ise, bir gün önceden barsak temizliği yapılması ve bunun için ilaçlar kullanılması gerekmektedir.
   


Sayfayı Paylaş