Endoservikal Hücre Nedir?

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 15 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Endoservikal Hücre Nedir?
  Rahim ağzı kanalına ait hücrelere endoservikal hücre denir.
  Kadın üreme sistemi pekçok değişik türde hücreden oluşmaktadır. Bu sistemin değişik bölgelerinde faklı yapı ve türde hücreler bulunur. Faklı hücre gruplarının değişik görev ve işlevleri vardır. Bazı hücreler salgı üretirken diğer hücre grupları altında yatan dokuyu dış etkenlere karşı koruma görevi üstlenir.

  Değişik hücre grupları birbirlerinden keskine yakın sınırlar ile ayrılırlar. Bu ayrımın en belirgin olduğu yerlerden birisi de rahim ağzıdır. Rahim ağzının dışını döşeyen hücreler skuamöz epitel (yassı) olarak adlandırılırken rahim ağzı kanalını döşeyen hücreler salgı üretme özelliğine sahip kolumnar (silindirik) hücreler olarak adlandırılırlar. Bu iki hücre grubunun birleştiği alan ise skuamokolumnar bileşke ya da transformasyon alanı ismini alır. Transformasyon alanı oldukça önemli bir bölgedir ve serviks kanserlerinin tamamı bu bölgeden başlar.

  Rahim ağzında yara nedir?
  Rahim ağzının dış yüzeyini oluşturan skuamöz hücrelerin kısmen ya da tamamen yokluğu servikal erozyon ya da halk arasında söylendiği şekli ile rahim ağzında yara olarak adlandırılır. Normalde olması gereken skuamöz epitelin yerini rahim ağzı kanalının (endoservikal kanal) içinden gelen kolumnar hücreler almıştır. Endoservikal kanalı oluşturan doku daha kırmızı ve hassas olduğundan ve muayenede yara ve iltihaplı bir doku şeklinde görüldüğünden erozyon ya da yara seklinde tanımlanmaktadır. Gerçekte ise bir doku kaybı yani yara olmayıp sadece faklı hücrelerin olmamaları gereken yerde bulunmaları söz konusudur.turkeyarena.net Günümüzde ise bu durumun yanlış anlaşılmalara neden olabilen erozyon (yara) yerine kırmızı plak şeklinde tercüme edebileceğimiz eritroplaki olarak tanımlanması önerilmektedir. Bu terimlerin dışında rahim ağzı kanalının dışa doğru dönmesi anlamına gelen ektropion ya da eversiyon terimleri de kullanılabilmektedir.

  Bu dokunun daha kırmızı görünmesinin nedeni dokuyu oluşturan hücre tabakasının yassı epitel gibi çok katlı olmamasıdır. Silindirik epitel daha ince tabakalardan oluştuğu için altta kalan kan damarları yüzeye daha yakın ve daha belirgindir. Doku daha kırılgan olduğundan kolayca kanayabilir ve enfeksiyonlara daha açıktır.

  Nedenleri nelerdir?
  Bu duruma yol açan nedenler tam olarak bilinmemektedir. Cinsel ilişki sırasında penisin yarattığı, ya da tampon vb kullanımının yol açtığı travmanın risk faktörü olduğu kabul edilir. Benzer şekilde bazı vajinal enfeksiyonlar ve sperm öldürücü ilaçlar, kremler ve prezervatif üzerindeki kimyasal maddeler de kırmızı plaklara neden olabilir. Bunlar dışında kadının hormonal durumu da endoservikal dokunun dışa dönmesine neden olabilir. Çocuklarda, hamile kadınlarda ve doğum kontrol hapı kullananlarda saptanması normaldir. Ancak pekçok kadında altta yatan herhangi bir neden ya da risk faktörü saptanamaz.

  Belirtileri
  Eritroplaki hastaların çok büyük bir kısmında hiçbir belirti vermez ve muayene sırasında rahim ağzı spekulum ile gözlenirken ya da rutin kontroller sırasında smear alınırken fark edilir. Bununla birlikte en sık karşılaşılan yakınma akıntıdır. Dışa doğru dönmüş hücreler salgı yapmaya devam ettiğinden vajinal akıntı olabilir. Bu akıntı kokusuz, şeffaf, beyaz ve sümüğümsü bir akıntı olabileceği gibi enfeksiyon varlığında iltihabi ve kötü kokulu da olabilir.

  Bir diğer bulgu anormal vajinal kanamalardır. Doku kırılgan olduğundan cinsel ilişki sırasında penisin teması ile küçük kanamalar olabilir. Bu kanamalar ilişki sonrası lekelenme ya da kanama şeklinde kendini gösterir ve postkoital kanama olarak adlandırılır. Eritroplaki varlığında ilişkiden ve adet kanamasından bağımsız lekelenmeler ve ara kanamalar da görülebilir.

  Tanı
  Eritroplakinin tanısı muayene ile konur. Muayene sırasında mutlaka smear testi yapılmalı ve kanser öncülü hücresel değişimlerin olmadığı gösterilmelidir. Şüpheli durumlarda mutlaka kolposkopi ve biopsi yapılmalıdır.

  Tedavi
  Bu durum çoğu zaman kendiliğinden iyileşir. Altta yatan enfeksiyon, travma, kimyasal madde gibi bir neden saptandığında bu durmunun giderilmesi lezyonun da tedavi edilmesini sağlar. Bir neden bulunamayan ve takiplerde kendiliğinden geçmeyen olgularda, hastanın kanama ve akıntı yakınmalarının yoğun olduğu durumlarda ise yakma (koterizasyon), dondurma (kriyoterapi) gibi yöntemler kullanılabilir. Kırmızı plak ya da halk arasında söylendiği şekliyle rahim ağzında yara kolay tedavi edilebilen ve tedaviye iyi yanıt veren bir durumdur.
   


 2. Misafir Guest

  Endoservikal hücre var.skuamöz metaplazik hücre yok.hücresellik orta.?asc-us ne anlama geliyor.tedavi şekil ve sonuçları.lütfen......
   
 3. elif Moderator

  ASCUS nedir?
  Smear sonucunun ASCUs olarak rapor edilmesi hem hastayı hem de hekimiihuzursuz eden bir durumdur. ASCUS (atypical cells of undetermined significance) önemi saptanamayan anormal hücreler demektir. Smear sonucuda ASCUS rapor edilmesi aslında incelemeyi yapan patoloğun bazı değişimler var ama ne olduğu anlaşılamıyor bu hastada biraz dikkatli olmak lazım demesi gibidir. Enfeksiyon gibi durumlar da bu tanıya neden olabileceği gibi ASCUS tanısı konan hastaların yaklaşık %20-30'unda aslında altta yatan bir displazi vardır.

  Smear sonucu ASCUS çıktığında HPV tiplemesi yapılması ve sonucuna göre davranılması daha uygundur. Öta yandan ASCUS'da displazi varlığını atlamamak açısından kolposkopi ve biopsi yapılması da uygun bir yaklaşımdır.

  ASCUS durumunda yapılacaklar
  PAP smearda ASCUS tanısı konması birtakım hücresel değişimler olduğu ancak bu değişimlerin kanser öncülü olup olmadığını anlamak için bulguların yeterli olmadığını ifade eder. (ASCUS hakkında bilgi)

  Menopozda olmayan üreme çağındaki bir kadında smear testinde ASCUS saptanması durumunda 3 farklı yol izlenebilir. Bunlar:

  Vajinal salgıda HPV tiplemesi
  Hiçbirşey yapmadan bekleyip 6-12 ay sonra smear testinin tekrarlanması
  Kolposkopi ve gerekirse biopsi yapılmasıdır.
  Eğer sıvı bazlı smear alınmış ise bu durumda en akılcı ve tercih edilmesi gereken yaklaşım zaten labovatuarda bekleyen örnekte HPV varlığının araştırılmasıdır. HPV testi sonucunda virus negatif çıkar ise bu durumda endişelencek birşey yoktur ve PAP smear tetsi 1 yıl sonra tekrarlanmalıdır.

  Eğer HPV taramasında virus pozitif çıkar ise bu durumda kolposkopi ve gerekirse biopsi yapılmalıdır.

  HPV taraması ya da kolposkopi yapılmadan beklemek tercih edilmiş ise ve hem 6. ayda hem de 12. ayda yapılan smear testleri normal olarak bulunmuşsa bu durumda rutin yıllık kontrollere dönülebilir. Eğer bu testlerden herhangi birisinde ASCUS ya da daha iler bir lezyon saptanırsa bu durumda kolposkopi ve biopsi yapılmaldır.

  Eğer ilk aşamada kolposkopi tercih edilmiş ise ve servikal displazi saptanmamış ise bu durumda 12 ay sonra HPV taraması yapılması önerilmektedir. (HPV taramalarının 12 aydan kısa süreler ile yapılması önerilmez). Bu durumda bir diğer alternatif de PAP smear incelemesini 6 ve 12. aylarda tekrarlamakdır.

  İlk aşamada yapılan kolposkopide servikal displazi (CIN) saptanması durumunda uygun şekilde tedavi yapılmaldır.

  Bu rehberde bir öncekinden farklı olarak menopoz sonrası ya da bağışıklık sistemi baskılanmış kadınlarda ASCUS bulunması durumunda normal popülasyon ile benzer şekilde takip önerilmektedir.
   

Sayfayı Paylaş