Endoplazmik Retikulum Yapısı Nasıldır

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 24 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Endoplazmik Retikulum Yapısı ve Görevleri

  Hücre zarını çekirdek zarına bağlayan kanallardan meydana gelir. E.R yumurta, embriyonik hücreler ve eritrositler hariç bütün ökaryotik hücrelerde bulunur. Her hücrenin endoplazmik retikulum kendisine has bir yapıya sahiptir. E.R kanalcıkları sabit bir yapıya sahip olmayıp, hücrenin işlevine göre değişebilir. Kanalcıklar hücre bölünürken kaybolur, daha sonra yeniden oluşturulur.

  E.R başlıca özellikleri şunlardır:
  - Zarları üzerinde bulunan ribozomların sentezlendiği protein moleküllerini golgi aygıtına taşır.
  - Granülsüz E.R yağ sentezi yapar. İç salgı bezlerinden yağ tabiatında steroid hormonları salgılar.
  - Sitoplazmik matriksle birlikte hücreye destek sağlar.
  - Hücre içi dolaşımı sağlar. İyon ve küçük molekülleri gerekli bölgeler taşır.
  - Hücrede asidik ve bazik tepkimelerin birbirlerini etkilemeden meydana geldikleri ortamı oluşturur.
  - Çizgili kaslarda, kasın gevşemesi ve kasılmasında rol oynar.
  - E.R yapı ve fonksiyon yönüyle çekirdekle yakın ilişki vardır.

  Hücrede iki tip E.R bulunur.

  Granüllü Endoplazmik Retikulum:
  Zarları üzerinde ribozom bulunduğu için granüllü bir görüntüye sahiptir. Ribozomlar E. R üzerinde düzenli aralıklarla dizilirler. Bu tip E. R özellikle protein sentezinin hızlı olduğu hücrelerde daha iyi gelişi. Ribozomlarda sentezlenen protein E. R kanallarına geçer. Sentezlene proteinler ya doğrudan metobolik faliyetlerde kullanılır yad golgi aygıtı vasıtasıyla hücre dışına salgılanırlar.

  Endoplazmik retikulum ağsı yapısı üzerinde ribozom taşıyan tiplerine granüllü endoplazmik retikulum denir. Bu tip endoplazmik retikulumlar protein sentezinde görevlidirler. Sentezledikleri proteinleri küçük veziküllere yüklenip Golgi aygıtına taşınırlar. Protein sentezinde görevli olan hücrelerde daha fazla görülürler.

  Granülsüz Endoplazmik Retikulum:
  Üzerinde ribozom bulunmaz, düz bir yapıya sahiptir. Genellikle karaciğer, testiz, ovaryum, böbrek üstü bezi, bağırsak mukakozası gibi işlevleri birbirinden farklı hücrelerde bulunur.

  Granülsüz endoplazmik retikulum, lipid sentezinde görevli hücrelerde bulunur. Membran üzerinde ribozomlar bulunmaz. Bir nevi paketleme ve taşıma görevi üstlenen bu organel bazı maddelerin hücre içinde dağılmasını sağlar. Birçok metabolik reaksiyonda, karaciğerdeki metabolik reaksiyonlarda, steroid yapılı hormonların sentezinde, fosfolipid sentezinde, lipid taşımasında, karaciğerdeki metabolik reaksiyonlarda görev alır. Karbonhidrat ve lipit sentezi yapan hücrelerde daha çok bulunur. Granülsüz endoplazmik retikulum özellikle kas hücrelerinde kalsiyum depolar.
   


Sayfayı Paylaş