Endonezya - Endonezya Cumhuriyeti Hakkında Bilgi

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 16 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Endonezya Cumhuriyeti Hakkında Bilgiler

  Resmi adı: Endonezya Cumhuriyeti

  Baskenti: Jakarta (Nüfusu: 12 milyon)

  Yüzölçümü: 1919443 km2

  Nüfusu: 215 milyon (1999 tahmini) Halkın % 31'i şehirlerde yaşamaktadır.

  Etnik yapi: Endonezya halkı çok çeşitli etnik unsurlardan meydana gelmektedir. Bu etnik unsurların başta gelenleri oran sıralamasına göre şunlardir:

  Javalilar: % 3355 orana sahiptirler yani Endonezya nüfusunun üçte birini oluştururlar. Çoğunlukla Java adasında yaşamaktadırlar. Endonezya'nın resmi dili olan Bahasa dilini konusurlar. % 90'i Müslümandır.

  Sundanlilar: % 1570 orana sahiptirler. Çogunlukla Java adasında yaşamaktadırlar. Malezya - Polinezya dil grubuna ait olan ve Sundanca denen bir dil konuşurlar. % 98'i Müslümandir.

  Maduralilar: % 665 orana sahiptirler. Çoğunlukla Madura adasında yaşarlar Cava diline yakın olan ve Madura dili adı verilen bir dili konuşurlar. % 95'i Müslümandir.

  Malaylar: Malezya kökenli bir etnik unsurdur % 5 orana sahiptirler % 99'u Müslümandır.

  Bunların yanı sıra Minangkabula, Bugiler, Açeliler, Benjar Kuntanlilar, Makassarlar, Sasaklar basta olmak üzere çok değişik etnik unsurlar yaşamaktadır.

  Dil: Devletin resmi dili Bahasa Endonezya dilidir Ancak halk arasinda 250'den fazla yöresel dil konusulmaktadir Ingilizce de geçerli bir dildir.

  Din: Devlet, Islam, hiristiyanlik, hinduizm ve bazi küçük topluluklarin bagli oldugu tabiat dinlerini resmi din olarak kabul etmistir Ancak halkin % 87'si Müslümandir Müslümanlar genellikle sünni hanefidir Geriye kalan nüfusun % 45'i hiristiyan, % 45'i brahmanist, % 1'i hinduist, % 08'i budist, digerleri de tabiat dinleri mensuplaridir Hiristiyanlarin üçte bire yakini katolik digerleri protestandir.

  Dis problemleri: Endonezya Borneo adasindaki Sarawak ve Sabah eyaletlerinin Malezya'ya verilmesine razi olmadi Bu konu geçmiste iki ülke arasinda savasa da vesile oldu Bugün bu konu biraz küllenmis gibi görünse de iki ülke arasinda mesele olmaya devam etmektedir.

  Iç problemleri: Sumatra adasinda Islam'in yüzyillar boyunca bayraktarligini yapmis olan Açe halki Hollanda sömürgeciliginin bir devami olarak gördükleri Endonezya sömürgeciligine karsi çikmakta ve kendi bagimsiz devletlerini kurmak için mücadele etmektedirler Açe halki bu amaçla Açe Sumatra Milli Kurtulus Cephesi adiyla bir örgüt kurdu Bu cephe 4 Kasim 1976'da yayinladigi bir bildirgeyle Açe Sumatra'nin bagimsizligini ilan etti ve cephenin lideri Dr Tungku Hasan di Tiro'nun liderliginde bagimsiz bir hükümet kurdugunu açikladi Ancak Endonezya hükümeti sahip oldugu dis destege ve askeri güce dayanarak bu hükümete hayat hakki tanimadi Ama Açe Sumatra halkinin bagimsizlik mücadelesi sona ermemistir Açeliler Endonezya milliyetçiligini benimsememekte kendi inançlarina göre sekillenen bir yönetime kavusma arzusu tasimaktadirlar Bu konu Endonezya yönetiminin sürekli basini agritan bir meseledir.

  Endonezya, daha önce Portekiz sömürgesi olan Dogu Timor'u 1975'te kendi topraklarina katti Ancak burada Endonezya yönetimine karsi bir ayaklanma ortaya çikti Hükümet ayaklanmanin lideri Jose Gusmao'yu geçtigimiz yillarda tutukladiysa da bölgedeki karisikliklar durmadi BM, Endonezya'nin Dogu Timor'u ilhak kararini tanimiyor Sömürgeci güçler Endonezya halkinin Suharto'yu tahttan indirmesinden sonra Dogu Timor meselesini yeniden kasimaya ve buradaki hiristiyanlari ayaklanmaya tesvik etmeye basladi Sömürgeci güçlerin bu tahrikleri Endonezya'nin bazi bölgelerinde birtakim iç karışıklıkların ve etnik çatismalarin meydana gelmesine yol açtı. Bu iç karışıklıklar hala durulmuş degil.

  Islami Hareket: Bugün Endonezya halkinin % 87'si Müslüman olarak degerlendirilse de bu oran Islam'i geregi gibi anlayip yasayabilenlerin orani degildir Bu, gerek sömürge döneminde, gerekse bagimsizlik sonrasinda izlenen cahillestirme, yozlastirma ve halki Islam'dan uzaklastirma politikasinin bir sonucudur Ancak dinine bagli olanlar da az degildir Özellikle son yillarda Islami suurlanma daha da hiz kazanmis ve bütün camiler cemaatlerle dolup tasmaya baslamistir Bunun yani sira halki yeniden Islami kimligine kavusturma ve Islam'i devlete hakim kilma amaci tasiyan örgütler ve cemaatler de bulunmaktadir.

  1921'de sömürgecilere karsi Serikat Islam (Islam Birligi) adinda bir örgüt kuruldu Baslangiçta güçlü olarak yola çikan bu hareket Hollandalilarin çikardigi fitneyle bölündü ve gücünü kaybetti Bu hareket 1930'da Endonezya Islami Birlik Partisi (PSII) adini aldi ve bagimsizlik sonrasinda da siyasi parti olarak varligini sürdürdü 1973'te hükümet tarafindan kapatilincaya kadar da siyaset sahnesinde kaldi

  1926'da kurulan Nahdatu'l-Ulema (Alimler Dirilisi - NU) baslangiçta siyasetten uzak duruyor ve "iyiligi emir, kötülükten nehiy" görevini yerine getirme amaci tasidigini bildiriyordu 1953'te siyasi bir parti sifati kazandi ve 1984'te kapatilincaya kadar siyasi faaliyetlerini sürdürdü.

  NU ile ayni dönemlerde kurulan Muhammediye Cemiyeti davet çalismalarina agirlik vermistir Bugün resmi bir kimlige sahip olmasa da ayni faaliyetlerini sürdürmektedir.

  Japon isgali döneminde Hizbullah adi verilen askeri gruplar olusturuldu Bunlar Hollandalilara karsi Japonlar tarafindan egitildiler Ancak Hizbullah mensuplari daha sonra Japonlara karsi da tavir aldilar Japonlarin çekilmesinden sonra Hizbullah'in Hollanda karsisinda verilen mücadelede önemli etkinligi oldu 1947'de adini Daru'l-Islam olarak degistirerek, askeri kanadina da Endonezya Islam Ordusu adini vererek faaliyetine devam etti Bagimsizlik sonrasi kurulan yönetim bu örgüte karsi cephe aldi ve 1960'larda da tamamen dagitti.

  Ekonomi: Endonezya'nin ekonomisi birinci derecede petrol ve dogal gaza dayanir OPEC ülkeleri arasinda 1993'te gerçeklestirilen anlasmadan sonraki günlük petrol üretimi 1 milyon 330 bin varildir 1993'teki petrol rezervi 8 milyar 350 milyon varil, dogal gaz rezervi de 1 trilyon 374 milyar m3 olarak tahmin ediliyordu Petrol ve dogal gazdan elde edilen gelirin gayri safi yurtiçi hasiladaki payi % 14'tür Bununla birlikte halkin büyük çogunlugunun geçim kaynagi tarim, hayvancilik ve balikçiliktir Bu sektörlerden elde edilen gelirin gayri safi yurtiçi hasiladaki payi % 25'tir ve çalisan nüfusun % 55'i bu alanlarda is görmektedir.

  Endonezya yerel kaynaklar bakımından da zengin sayılır. Kişi başına düşen milli gelir 610 dolardır.
   


Sayfayı Paylaş