En ucuz Hyundai İ20 işte bu!

Konusu 'Hyundai' forumundadır ve OrKuN tarafından 7 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  En ucuz “İ20” işte bu!
  Hyundai yeni modellerinin isimlerini artık basil vc sade bir anlatımla tüketicilerle buluşturuyor. Son yılların hızla yükselen markası Güney Koreli Hyundai'rıin İ30 ve ilO'dan sonra üçüncü Tsi olan İ20, Euro NCAP çarpışma testlerinden en yüksek puanlardan birini alarak ayrıldı. Bu güçlü açılış sayesinde İ20. pazara çok önemli bir artı ile girdi.

  [​IMG]


  Küçük sınıfta bir djğer Hyundai modeli olan ve son dönemlerdeki satış rakamlarıyla göz dolduran Getz ile birlikte satışta olan İ20, Avrupalılar için Avrupa'da tasarlanan bir model. 1.2 İt ve 1.4 lt benzinli, 1.4 lt 75 HP vc 90 HP güç üreten iki de dizel motor seçeneği bulunan İ20 markanın yükselen imajını zorlanmadan daha yukarıya taşıyacak gibi gülünüyor.
  24 bin ile 34 bin TL arasında değişen fiyat yelpazesine sahip olan İ20, Tcam, Sclcct vc Stylc adlı üç donanım paketiyle sunuluyor. ABS+EBD, klima, direksiyondan kumandalı Radyo/CD-MP3 çalar, dijital bilgi ekranı, yükseklik ve derinlik ayarlı elektrik destekli direksiyon, sürücü ve yolcu hava yastığı gibi önemli donanımların başlagıçtan itibaren sunulduğu i20'nin 1.2 lt'lik motor seçeneği sadece Tcam paketiyle satılıyor.

  Güvenliğin önemli aralarından olan ESP ise bu motorla satın alınamıyor. Bu durum fiyatı ile en önemli kozunu oynayan bir otomobil için önemli bir sorun olmaz gibi görünüyor. ESP ile birlikte vazgeçilmesi gereken diğer donanımları, elektrikli dikiz aynaları, elektrikli arka camlar, ön sis farları, yan ve perde hava yastıklan, USB bağlantısı vc arka fren diskleri olarak sayabiliriz.

  Otomobilin en önemli özelliklerinde birisi her zevke hitap edebilecek bir renk skalasına sahip olması. Farklı renk seçenekleri ile karakteri tamamen değişen İ20'nin bize göre en önemli avantajlarından biri bu olacak. Avrupalı görünüm özelliklerini çok iyi ön plana çıkaran renklerin büyük çoğunluğu İ20’ye çok yakışıyor.

  Küçük sınıfın Avrupalı modelleriyle ortak hatlara sahip olan İ20, aynı zamanda Japon otomobillerim andıran dinamik çizgilere de sahip. Başarılı bir profil geçişi de dahil olmak üzere önden arka kısma kadar uzanan sportif detaylar hoşumuza gitti. Motor kaputunun kaslı tasannu ise Japon otomobillerini andıran bir tasarım olarak dikkat çekiyor. Büyük Hyundai lo-golu krom ızgarası, gözyaşı formlu farları ve C sütununa kadar uzanan stop lambaları da i20’in keyif verici özellikleri.

  Rakiplerinin yanında kötü görümeyeceğine emin olduğumuz, hatta bazılarından çok daha iyi göründüğünü düşündüğümüz İ20, boyutlarıyla da rakipleriyle başa çıkacak. 3940 mm uzunluğunda, 1710 mm genişliğinde, 1490 mm yüksekliğinde olan araçla 2525 mm’lik dingil meşalesi sunuluyor. 295 lt’lik bagaj hacmi ise küçük ortalamalarında. Geniş bagaj ağzı ile yükleme kolaylığı yaşatan İ20’nin bagajı aile beklentilerine cevap verebiliyor.

  Dışı Avrupalı olan i20'nin iç mekanında da aynı başarı yakalanmış. Ancak bazı yerlerde (torpido, kapı içleri) kullanılan plastik kalitesi son derece düşük. Kumanda grubunun ergonomik olduğu İ20, eşya gözleri açısından da beklentileri zorlanmadan karşılıyor. Biz bu araçta manuel klimanın şalterlerini beğenmedik. Görevlerini tam olarak yerine getiremeyen bu kumanda elamanları sıcaktan bunaldığımız şu günlerde olumsuz bir etki bırakıyor.
  Örneğin soğutma gücünü ön cama yansıtmak istediğiniz zaman kumanda düğ¬mesi bu bölüme gelmek istemiyordu, ancak bu durum test aracından kaynaklanan bir problem de olabilirdi. Bunun yanında yol bilgisayarının orta konsol üzerinden ve devasa bir düğme ile kontrol edilebiliyor olması da biraz, garipsediğimiz, detaylar arasında yer aldı.

  İlk başta biraz dar gibi görünse bile İ20, uzun süreli yolculuklarda da rahatlık sağlayabiliyor. Koltukların minder kaliteleri de uzun yolculuklara uygun. Yan destekleri de yeterli olan koltuklar bizden geçer not aldı. Yükseklik ayarlı sürücü koltuğu ve yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon simidi ile birlikte sürüş pozisyonu da çok zorlanmadan ayarlanıyor. Baş mesafesi ve diz mesafesi konusunda da İ20 boyutlarından beklediğimizden daha iyi. Kabin içinde sınıf limitlerini yakalayan bir sessizlik sunan i20'nin görüş açılarında da bir sorunu yok.

  Hyundai İ20 bu kez testimize çelimsiz gibi görünen 1.2 It'lik motor seçeneği ile konuk oldu. 16 supaptı ve üstten çift eksantrikli ve 1248 cc hacmindeki motor 6000 d/d'de 78 HP güç üretiyor. 4000 d/d'de 119 Nm tork üreten benzinli motor Uc İ20'nin fabrika verilerine göre maksimum hızı 165 km/s. Biz de bu verilere baktığımızda motora çok çelimsiz bir yaklaşım gösterdiğimizin farkına vardık. Tamam şaşıdan bir performans yaşamadık ama
  beklediğimizden daha iyi bir sonuçla karşılaştık. Ama Hyundai'nin bu motor seçeneğinde bizden daha iyimser
  olduğunu da gördük.

  Örneğin 0-100 km/s hızlanması I2.9sn'de gerçekleşmedi ve 5.2 lt olarak açıklanan yakıt tüketiminin yanına bile yaklaşamadık. Elde ettiğimiz sonuçlar yakıt tüketiminde iki litre daha yüksek, tuzlanma ise 1.0 sn daha uzun çıktı. Ayrıca motorun nefesi yükselen hızlarda biraz azaldı. Yollan çok net belli olmayan ve kötü bir kumanda koluna sahip şanzıman ise bunun dışında bir olumsuzluk yaşatmadı.

  Elektrik destekli direksiyon sisteminin çalışma karakterini fiyat ve fayda olarak değerlendirdiğimizde beğendik. Hatta bu fiyata satılan bir otomobilde alınabilecek en iyi direksiyon sistemlerinden biri olduğunu söy¬lemek bile mümkün. Ancak direksiyon hissi biraz daha iyi olabilirmiş. İ20'nin gösterge paneli sorunsuz, orta konsolun üzerine konumlandırılan bilgi ekranı ise kumanda sorununun dışında okunaklı.

  Konfor konusunda başarılı bulduğumuz bir süspansiyon sisteminin kullanıldığı İ20, limitleri aşıldığında bile beklediğimizden daha iyi bir performans gösterdi. Sert ayarlara sahip süspansiyon biraz tedirginlik yaşatsa da izine sadık kalarak şaşırtan bir performans sergiliyor. Panik fren testi sırasında bir önceki testte olduğu gibi aracın duruş karakterini beğendik ama duruş mesafesinin çok daha kısa olması gerek.
  06.07.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş