En Önemli Bedensel ve Ruhsal Problemler Nelerdir

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 14 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  En Önemli Bedensel Ve Ruhsal Problemler nedir
  insanların kısaca En Önemli Bedensel Ve Ruhsal Problemleri, En Önemli Bedensel Ve Ruhsal Problemlerimiz hakkında bilgiler

  Ruh ile beden bir arada varolmaktadır. Birisinde ortaya çıkan bir rahatsızlık, öbüründe de sorunlara yol açmaktadır. Bedensel bir hastalık, kişide ruhsal olarak üzüntü, keder, sıkıntı gibi olumsuz duygulara neden olur. Psikiyatride, bu duruma genel olarak "uyum bozukluğu" ismi verilir ve oldukça yaygın olarak görülür.

  Bedensel hastalıkların ve tedavi sürecinin, kişinin duygu ve düşüncelerini etkilediğini ifade eden uzmanlar ciddi bedensel hastalıkların, insanda belirsizlik, gelecek endişesi, umutsuzluk, ağrı veya ameliyatla başa çıkma, tedaviye alışma, hastalığın yarattığı yeti yitimine uyum sağlama güçlüğü ve başkasına bağımlı olma korkusu yaratabildiğini bildiriyorlar.

  Ruh sağlığının genel sağlıkla da bağlantılı olduğu vurgulanan ruhsal hastalığı bulunan kişilerde, bedensel sağlığa yönelik olumsuz zararlı davranışların artabileceğini, ruhsal sorunlar ile stresin diğer bazı bedensel hastalıklara zemin hazırlayabileceğini ya da var olan bedensel hastalıkların gidişini kötüleştireceği belirtiliyor.

  Her Dört Kişiden Biri Ruhsal Hastalıklardan Etkilenmekde

  Ruhsal hastalıklar tedavi edilmezlerse bireysel, toplumsal ve maddi kayba neden olmaktadır. Yapılan çalışmalara göre, günümüzde insanların yüzde 25′i yaşamlarının bir döneminde ruhsal hastalıklardan etkilenmektedir. 75 yaşına gelmiş kişiler arasında herhangi bir ruh hastalığı yaşamış olanlar yarıdan daha fazladır (yüzde 50.8). Belli bir zaman diliminde nüfusun yüzde 10′unda ruhsal hastalık görüldüğü bildirilmektedir.
   


Sayfayı Paylaş