En Kullanışlı Firefox Eklentileri

Konusu 'İnternet' forumundadır ve oguzturk tarafından 1 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  En İyi En Faydalı Firefox Eklentileri

  Sekme Eklentileri

  Tab Mix Plus
  Tab Mix Plus, Firefox'un sekme gezinti özelliklerini geliştiren bir eklenti. Bütün sayfaları yeni sekmelerde açmanızı, sekmeleri çoklamanızı ve kapadığınız sekmeleri kurtarmanızı sağlıyor.

  All-in-One Gestures
  Internet sayfalarını fare hereketleriyle kullanmak isteyenler için güzel bir eklenti. Fare hareketleriyle ileri, geri gidebilir, üstünden geçtiğiniz linki yeni bir sekmede açabilirsiniz.

  Tabbrowser Preferences
  Firefox için gizli sekme sayısını değiştirebilen ve aynı zamanda linklerin sekmelerde nasıl açılacağını belirleyebilen bir eklenti.

  Colorful Tabs
  [​IMG]

  Her sekmeyi farklı renk kullanarak birbirinden ayırmayı kolaylaştıran ve tarayıcınıza renk katan bir eklenti.

  Firefox Showcase

  Açtığınız bütün internet sayfalarını, sekmeleri tek bir pencerede görmek için kullanabileceğiniz başarılı bir eklenti. Sekmelerden teker teker aramaktansa görüntülü bir arayüzden istediğiniz sayfayı seçmek daha kolay olacaktır.

  Separe
  [​IMG]

  Separe, sekme gruplarınızın arasına ayraçlar koymanızı sağlayarak, internet kullanımınızı kolaylaştırmayı amaçlayan bir çalışma. Araştırma yaparken veya farklı konularla ilgili birden çok sekme tarayıcınızda açıkken, sekmeler arasında kaybolmamak için kullanabileceğiniz bir eklenti.

  Permatabs
  İstediğiniz sekmeleri özelleştirrek, bu sekmelerin hiçbir zaman kapanmamasını ve tarayıcınızı her açtığınızda direk olarak açılmasını isterseniz kullanabileceğiniz bir eklenti. Kısacası istediğiniz sekmeleri hiçbir zaman kapanmayacak bir hale sokuyorsunuz.

  FaviconizeTab
  Sekmelerinzde sadece sitelerin faviconlarını (adres çubuğundaki ikon) görmek isterseniz kullanabileceğiniz bir eklenti.
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

  Firefox Link Eklentileri

  Interclue
  [​IMG]

  Tıklamadan önce linklerin sizi nereye yölendireceğini küçük bir pencerede gösteren bir eklenti. Linkin üzerine geldiğinizde ufak bir ikon çıkıyor ve biz bu ikona tıkladığınızda bağlanacağınız sitenin görüntüsü çıkıyor.

  Linkification
  Internet sayfalarında yazı halinde bulunan internet adreslerini link formatına çeviren bir eklenti. Sizi kopyala yapıştırdan kurtaracaktır.

  IE Tab
  Firefox'un içinde internet explorer kullanmak için oluşturulmuş bir eklenti. Firefox ile uyumlu olmayan siteler için düşünülmüş. Sisteminizde IE yüklü olması gerekiyor.

  Paste and Go
  Panoya kopyaladığınız adresi, adres çubuğuna yapıştırdığınız anda tarayıcının adrese bağlanmasını sağlıyor. Isterseniz Ctrl + Shift + V tuş kombinasyonunu kullanarak firefox'un panonuzdaki adrese direk gitmesini sağlayabilirsiniz.

  ErrorZilla
  [​IMG]

  ErrorZilla öntanımlı hata pencerelerini değiştiren bir eklenti. Eğer sayfaya ulaşamıyorsanız, eklenti size sitenin daha önce google tarafından kaydedilmiş bir görüntüsünü gösterebilir veya sizi site bilgilerine ulaştırmak için whois sayfalarına yönlendirebilir.

  Hyperwords
  Bir Internet sayfasındaki herhangi bir kelime hakkında bilgiye en kısa sürede ulaşmak ister misiniz? Hyperwords üstünü taradığınız yazılar için; wiki, google, hava durumu, resim vb. aramaları gerçekleştirebiliyor.
   
 3. oguzturk Administrator Staff Member

  Firefox Dosya İndirme Eklentileri

  Download Embedded
  Web sitelerinde gömülü olarak bulunan medyaları indirmek için kullanabileceğiniz bir eklenti. Ses ve görüntü dosyalarını indirmesine rağmen youtube.com veya video.google.com u desteklemiyor.

  Download Statusbar
  Download Statusbar eklentisi, Firefox'un indirme yöneticisne ihtiyaç duymadan, indirdiğiniz dosyaları derli toplu bir durum çubuğundan takip etmenizi sağlar.

  Flashgot
  Bir sayfadaki bütün linkleri indirmek için kullanabileceğiniz başarılı bir eklenti. En önemli özelliği ise FireFox'u, Internet Download Manager ve FlashGet yazılımlarına uyumlu kılması.

  PDF Download
  Herhangi bir pdf bağlantısına tıkladığınızda genelde bu dosya firefox içerisinde açılmaya çalışılır ve çoğu zaman takılmalara yol açar. PDF download eklentisi herhangi bir pdf linkine tıkladığınızda bu dosyayı indirmek mi yoksa açmak mı istediğiniz soruyor. Ayrıca bu eklentiye yeni eklenen bir özellik sayesinde web sayfalarını pdf olarak bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.

  ScrapBook
  Internet sayfalarını kaydetmenize ve kaydettiğiniz sayfaları dizinlemenizde yardımcı olan bir eklenti.

  DownThemAll!
  [​IMG]

  DownThemAll! Firefox'a entegre edilmiş bir indirme yöneticisi. Kullandığımız çoğu indirme yöneticisindeki hızlandırma işlemini de yapıyor ve herhangi bir internet sayfasında bulunan bütün resimleri, müzikleri tek tıkla indirmenizi sağlıyor.

  Video DownloadHelper
  YouTube ve benzeri sitelerde, çoklu ortam galeri sitelerinde, gömülü video dosyalarını indirmenize yardımcı olan bir eklenti.

  TargetAlert
  Indireceğiniz dosyaların kaynaklarını görmek isterseniz kullanabileceğiniz bir eklenti.

  Download Manager Tweak
  Firefox'la beraber gelen indirme penceresini değiştiren ve bu pencereyi yeni bir sayfada, yeni bir sekmede veya kenar çubuğunda açmanıza olanacak tanıyan bir eklenti.

  FireFTP
  [​IMG]

  Firefox'a birde ftp istemcisi dahil etmek isterseniz kullanabileceğiniz bir eklenti.

  Open IT Online
  Dosylarınızı ve resimlerinizi, bilgisyarınızda başka hiçbir yazılıma ihtiyaç duymadan, firefox üzerinde açmak isterseniz kullanabileceğiniz bir eklenti.
   
 4. oguzturk Administrator Staff Member

  Firefox Web Eklentileri

  GreaseMonkey
  Herhangi bir internet sayfasının görünümünü tamamen değiştirmek ister misiniz? Ya da severek kullandığınız sayfalara yeni özellikler eklemek? O zaman GreaseMonkey ile tanışmanızın vakti gelmiş demektir. GreaseMonkey için yazılmış kod parçaları, bu eklenti tarafından çalıştırılarak internet sayfalarının görüntülerini değiştirebilir. Bu eklenti için yazılmış kodları kullanabilir veya yeterli bilginiz varsa kendiniz de oluşturabilirsiniz.

  Adblock Plus
  Web sitelerinde canınızı sıkan reklamlardan kurtulmak için kullanabileceğiniz başarılı bir eklenti. Eklentinin güncellenen reklam engelleme listelerini kullanarak can sıkıcı reklamlardan kurtulabilirsiniz. Eğer listede bulunmayan reklamlara karşılaşırsanız, reklama sağ tıklayarak reklam kaynağını engelleyebilirsiniz.

  Ancak AdBlock Plus'ı çok sık ziyaret ettiğiniz sitelerde kullanmamakta fayda var. Çünkü PC Labs gibi bir çok site, hayatını reklam gelirlerinden sağlamakta ve AdBlock gibi yazılımlar kullanıldığı zaman yayın hayatını sürdürmemizin çok zor olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu yüzden AdBlock eklentisi, her tarafı reklamlarla kaplı siteler için sistem kaynaklarını rahatlatmak için kullanılabilecek bir eklenti.

  AdBlock Plus'ın bir diğer artısı ise, gösterilen flash dosyalarının kaynaklarını görebilmeniz ve indirebilmeniz.

  Cooliris
  Cooliris firefox eklentisi olması yanı sıra başlı başına bir yazılım gibi duruyor. Eklenti 3boyutlu bir gösterim duvarına sahip. Seçtiğiniz kategoriye göre bu duvarda resimler, haberler, film fragmanları vs. görebilirsiniz.

  [​IMG]

  Forecastfox
  Bütün iller için havadurumunu Accuweather.com dan alarak gösteren bir eklenti.

  NewsFox
  NewsFox eklentisi, internet beslemelerini (RSS,Atom) okumanızı sağlayan bir eklenti. NewsFox aynı zamanda çevrımdışı okuma, istediğiniz zaman güncelleme, tek tıkla besleme ekleme gibi özellikler içeriyor.

  Image Zoom
  Internet sayfalarındaki resimleri yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için kullanabileceğiniz bir eklenti. ImageZoom eklentisini ister sağ tık menüsünden isterseniz de fare kısayollarıyla kullanabilirsiniz.

  Taboo
  Taboo ile, daha sonra okumak istediğiniz sayfaları kayıt edebiliyorsunuz. İşlem şu şekilde gerçekleşiyor; eklenti tarafından oluşturulan kullanım kodu, sayfadakiş yerinizi, form girdilerini ve sayfa görünümünü kaydediyor daha sonra tekrar bu sayfaya bakmak istediğinizde kod eklenti tarafından okunarak sayfa size sunuluyor.

  AutoCopy
  Herhangi bir internet sayfasında seçtiğiniz yazının otomatik olarak kopyalanmasını sağlar. Aynı zamanda panodaki yazıyı orta klikle yapıştırabilirsiniz.

  Copy Plain Text
  Internet sayfasından herhangi bir yazı aldığınızda, genel olarak bu yazının formatı ve yazının üzerindeki linkler korunur. Eğer kopyalanan yazının formatını düzeltmekle uğraşmak istemiyorsanız, bu eklentiyi kullanabilirsini. Copy Plain Text eklentisi kopyalanan yazıların format özelliklerini yokediyor.

  Google Images Re-Linker
  Google resim arama motorunu kullanırken, ulaşmak istediğimiz resmin önizlemesine tıkladığımızda google bizi resmin bulunduğu asıl sayfaya götürür. Eğer bu sayfayı geçip, direk olarak ana resme ulaşmak istiyorsanız bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

  Extended Statusbar
  Firefox durum çubuğuna, sayfa yüklenme hızı, resim sayısı, yüklenme süresi, yüklenen veri boyutu gibi sayaçlar ekleyen kullanışlı bir eklenti.

  Flashblock
  Yüklenen internet sayfalarındaki bütün flash tabanlı içeriği yokeden bir eklenti.

  Reload Every
  Internet sayfanızı sizin belirlediğiniz sürelerde yeniler.

  InFormEnter
  Internet formları doldururken, yazı kutularının yanında ufak bir buton beliriyor ve sık kullanılan bilgilerinizi (kullanıcı adı, email vs.) bu butona tıkladığınızda açılan listeden seçebiliyorsunuz. Sitelere kaydolma sürenizi oldukça kısaltacaktır.

  All-in-One Sidebar
  [​IMG]

  Firefox'a, Opera internet tarayıcısnda bulunan kenar çubuğuna benzer bir yapı eklemek için oluşturulmuş bir eklenti. Bu kenar çubuğundan, dosya indirme durumlarını, eklenti listelerini vs. görebilirsiniz.

  Text Size Toolbar
  Yazı boyutunu sık sık değiştirenlere kolaylık sağlayacak bu eklenti, araç çubuğunuza yazı büyültme ve küçültme butonları ekliyor.

  Mystickies
  Istediğiniz internet sayfasının, istediğiniz noktasına yapışkan notlar asmak için geliştirilmiş bir eklenti. Bu eklenti, yapışkan notlarınızı gruplara ayırmanıza da olanak tanıyor.

  Clear Cache Button
  Firefox önbelleğini (cache) temizleme işlemini tek bir butonla yapmanızı sağlayan bu eklenti işinize yarayabilir.

  gTranslate
  Google çevirisi servisini kullanan bir tercüme eklentisi.

  Xinha Here!
  Internet sayfalarındaki bütün text girişi yapılabilen yerlere WYSIWYG(What You See Is What You Get - Ne Görüyorsanız Onu Alırsınız) editörü ekleyen bu eklenti ile yazılarınızı daha kolay düzenleyebilrisiniz.

  [​IMG]

  FeedSidebar
  Kenar çubuğu kullanarak, RSS'lerinizi görmek isterseniz kullanabileceğiniz bir eklenti.

  GSpace
  Gmail hesabınızı dosya saklama alanı olarak kullanmak isterseniz aradığınız araç tam olarak bu eklenti olmalı. Istediğiniz dosyayı istediğiniz gmail hesabına otomatik olarak atıyor. Indirmek için tekrar bu eklentiyi kullanabiliyorsunuz.
   
 5. oguzturk Administrator Staff Member

  Firefox Yazılım / Web Geliştirme

  Firebug
  Firebug, Firefox'u aynı zamanda CSS, HTML ve JavaScript editörü haline getiriyor. Herhangi bir web sayfasının kodlamasında anlık olarak değişiklik yapabilirsiniz.

  Web Developer
  Web geliştiricileri için Firefox'a birçok araç ekliyor. Sağ tıkla nesne bilgilerini, sayfanın CSS kodlarını görebilir ve düzenleyebilirsiniz. Web Developer web geliştirme için kullanılan birçok eklentinin temel özelliklerini bir arada bulunduran bir eklenti olarak tanımlanabilir.

  [​IMG]

  Codetch
  Kullandığınızda dreamweaver kullanıyormuş gibi hissedeceğinizi iddia eden bu eklenti ile, bir yandan internette gezinirken, diğer bir yandan web sayfalarınızı düzenleyebiliyorsunuz.

  [​IMG][​IMG]

  ShowIP
  [​IMG]

  Durum çubuğunda, bağlandığınız sitenin IP adresini görmenizi sağlayan bir eklenti.

  MeasureIt
  [​IMG]

  Firefoxa bir cetvel ekleniyor ve istediğiniz zaman seçtiğiniz kısmın boyutunu gösteriyor. Site yöneticilerinin işine yarayabilecek bir eklenti.
   
 6. oguzturk Administrator Staff Member

  Firefox Gizlilik ve Güvenlik Eklentileri

  FoxyProxy
  Firefox'un mevcut proxy özelliklerine, gelişmiş seçenekler ekleyen bir proxy eklentisi. FoxyProxy kullanarak YouTube engelini nasıl aşabileceğinizi görmek içinburayatıklayabilirsiniz.

  NoScript
  Internet sayfalarındaki, javascript kodlarının çalışmasını engelleyen bu eklenti ile güvenliğinizi arttırabilirsiniz.

  CookieCuller
  CookieCuller gelişmiş bir çerez düzenleyicisidir. Güvenilen ve zararlı çerezleri belirleyerek, güvenliğinizi arttırabilirsiniz.

  Stealther
  Bu eklentiyi aktif ederek arakanızda hiçbir iz bırakmadan internette gezinebilirsiniz. Bu eklenti aktifken girdiğiniz şifreler, girdiğiniz sitelere ait çerezler, form bilgileri vb. bilgiler bilgisayarda saklanmaz.

  Password Exporter
  Firefox da kullandığınız şifreleri dışa aktarmanızı sağlayan bir eklenti.

  Firefox Arama Eklentileri

  CustomizeGoogle
  Google arama sonuçlarının görüntülerini geliştiren ve linkler hakkında daha fazla bilgi veren bir eklenti.

  NextPlease!
  Google, Yahoo, Ebay, Amazon vb. sitelerde, sonuçlar arasında gezerken diğer sayfalara geçmek için klavye kısayolları atamanıza olanak tanıyan bir eklenti.

  BetterSearch
  Arama sayfalarının özelliklerini arttıran bir eklenti. Örneğin ürün satışlarının yapıldığı sitelerin arama bölümlerine ürün görünümleri eklemenize olanak tanıyor.

  Answers
  Bu eklenti ile Alt tuşuna bastıktan sonra istediğiniz kelimeye basarak, o kelime hakkında arama sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

  Firefox Çoklu Ortam Eklentileri

  FoxyTunes
  [​IMG]

  Internette gezinirken, tarayıcınızdan ayrılmadan, kullandığınız medya oynatıcısını kontrol etmenizi sağlayan güzel bir eklenti.

  MediaPlayerConnectivity
  Internet sayfalarındaki gömülü videoları bilgisayarınızdaki medya oynatıcılarla açmak için kullanabileceğiniz bir eklenti.

  Firefox E-Posta Eklentileri

  Better Gmail 2
  Gmail'e yeni özellikler ekleyen bir greasemonkey kod paketi. Greasemonkey'nin ne olduğunu merak ediyorsanız sayfanın biraz tepesine çıkmanız yeterli olacaktır :) .

  Gmail Manager
  Birden çok Gmail hesabınızı aynı anda kontrol etmek ve bu hesaplara ait son bilgileri anlık olarak görmek isterseniz kullanabileceğiniz bir eklenti.

  WebMail Notifier
  [​IMG]

  Internet Mail hesaplarınızı kontrol eden ve okunmamış e-posta sayısını gösteren bir eklenti. (Gmail, yahoo, hotmail vb. sistemleri destekliyor)

  Firefox Yer İmi Eklentileri

  My Del.icio.us
  Eğer firefoxunuzu online yerimi sistemi del.icio.us ile entegre etmek isterseniz kullanabileceğiniz bir eklenti. Bulunduğunuz internet sayfasından ayrılmadan deli.icio.us sistemine yerimi ekleyebilirsiniz.

  Foxmarks Bookmark Synchronizer
  Kullandığınız bütün bilgisayarlara bu eklentiyi yükleyerek, bu bilgisayarlardaki yerimlerini güncel tutabilirsiniz. Firefox açıldığında çalışmaya başlayacak bu eklenti diğer bilgisayarlardaki yeni eklenen yerimlerini otomatik olarak alacaktır.

  Clipmarks
  Clipmarks ile herhangi bir web sayfasının istediğiniz bölümünü alabilirsiniz. Bazı durumlarda bütün internet sayfası yerine, ufak bir yazıyı veya resmi almak isterseniz clipmarks işinize yarayacaktır. Aldığınız görüntüler clipmarks sistemine kaydolduğundan, bu görüntüleri aynı zamanda arkadaşlarınızla paylaşma imkanı da bulacaksınız.

  Shareaholic
  Eğer, facebook, myspace, digg, gmail, twitter gibi servisleri kullanıyorsanız, shareaholic size yerimlerinizi anında paylaşma fırsatı sunuyor.

  Gmarks
  Gmarks eklentisi ile, google yerimlerinizi, firefox yerimleriniz ile senkronize edebilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş