En İyi Yabancı Dil Öğrenme Yaşı 5-11 Arası

Konusu 'İngilizce' forumundadır ve ot-gu tarafından 11 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Yabacı Dil En İyi Hangi Yaşlarda Öğrenilir
  En iyi yabancı dil öğrenme yaşının 5-11 yaşları arası olduğu belirlendi
  .

  Trabzon'da hizmet vermeye başlayan London Eye Dil Okulu eğitim danışmanı Yrd. Doç. Dr. Zehra Nesrin Birol, en iyi yabancı dil öğrenme yaşının 5-11 yaş arası olduğunu belirterek bu yaş sınırının dil öğrenmesinde en kritik dönem olduğunu söyledi. Günümüzde yabancı dilin özellikle İngilizce öğrenmenin kolaylaştığını söylemenin doğru olmadığını belirten Birol, "Ancak eskiden zor da olsa bulamadığımız materyaller şimdi teknoloji sayesinde 'parmak ucu'na kadar getiriliyor. Tabi ki bu yeterli değil. Yabancı dil öğrenmede materyaller sadece bir araçtır. Amaç olamaz. Asıl olan öğrenicinin isteği ile beraber öğreticinin de ehil olması, bu işi layığıyla yapıyor olmasıdır. Doğru metodoloji kullanılıp, bunları da doğru malzemeyle buluşturmak yabancı dil öğrenmede engelleri ortadan kaldıracaktır" dedi.

  Eskiye oranla günümüzde İngilizce öğrenme şekilleri konusunda bilgi veren Birol, "Yeni yeni karma metodolojilere geçiliyor Türkiye'de. Yabancı dil öğrenme yaşı daha alt seviyelere çekilmeye başlandı. Bu durumu pozitif bir gelişme olarak görüyoruz. Dolayısıyla küçük çocuklara öğretilen İngilizce ya da herhangi bir yabancı dili öğretme şekli de tekrar gözden geçiriliyor. Daha çok 'communicative skill' yani konuşma becerilerini geliştirme üzerinde duruluyor. London Eye'ın dil öğretiminin temelini de bu oluşturmakta. Bu sadece küçük öğrenciler için de geçerli değil. Aynı sistemi büyük gruplara da uygulamak hedefimiz. Günümüzde yabancı dil öğrenmek isteyenler okullarda bazı sebeplerden dolayı kendilerini geliştiremedikleri için yabancı dili özel olarak öğreten kurumlara yönelmekteler. Bu arada teknolojik imkanlardan yararlananlar da var. İnternette özellikle İngilizce'yi öğreten paralı ya da parasız birçok site ve kaynak var. Ancak bu siteler profesyonel olarak bu işi yapanlar tarafından ancak yardımcı unsur olarak kullanılabilir. Sistematik olarak yabancı dili öğretenlere hala ihtiyaç duyuluyor" şeklinde konuştu.

  Dünyada en yaygın dil olarak bilinen İngilizce'nin aslında dnüyada kullanılan en yaygın 3. dil olduğuna dikkat çeken Birol, "Çince ve İspanyolca'dan sonra İngilizce dünyada en yaygın konuşulan dil. Yaklaşık 915 milyon kişi bu dili konuşuyor. Bunların 375 milyonu bu dili ikinci dil olarak öğrenip konuşanlar. İngilizce ana dil olarak Birleşik Krallık, Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Karayibler'de konuşulmakta. Hatta Afrika'da yaşayan bazı kabileler bile kendilerini ifade edecek kadar İngilizce konuşabilmektedir. Bizim hedefimizde İngilizce'yi konuşabilen ve bunun sonucunda evrensel bakış açısına sahip bireyler yetiştirmektir. Aynı zamanda günümüz dünyasında bilim dili de İngilizcedir. Dolayısıyla günü ve teknolojiyi yakalamak adına İngilizcenin öğrenilmesi ihtiyaçtan ziyade bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor" diye konuştu. - Trabzon
   


Sayfayı Paylaş